Arkadaşlar acilen consol application yardımı lütfen 00:00 ye kadar vaktim var

uzengil

Yeni üye
23 Mar 2012
9
0
Arkadaşlar girilen 5 rakamdan en küçüğünü bulan program yapmam gerek yapıyorum fakat en küçüğünü bulmuyor hep bir sorun lütfen yardım edin
for ile yapılması gerekiyor daha dizi komutlar olmayacak sadece for if olacak

dostum5454

Yeni üye
11 Tem 2012
37
0
Double sayi1, sayi2, sayi3, sayi4, sayi5;
Console.WriteLine("LÜTFEN 5 ADET SAYI GİRİNİZ");
sayi1 = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());
sayi2 = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());
sayi3 = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());
sayi4 = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());
sayi5 = Convert.ToDouble(Console.ReadLine());
if ((sayi1 > sayi2) && (sayi1 > sayi3) && (sayi1 > sayi4) && (sayi1 > sayi5)) { Console.WriteLine("EN BÜYÜK SAYI = {0}",sayi1); }
else if ((sayi2 > sayi1) && (sayi2 > sayi3) && (sayi2 > sayi4) && (sayi2 > sayi5)) { Console.WriteLine("EN BÜYÜK SAYI = {0}", sayi2); }
else if ((sayi3 > sayi2) && (sayi3 > sayi1) && (sayi3 > sayi4) && (sayi3 > sayi5)) { Console.WriteLine("EN BÜYÜK SAYI = {0}", sayi3); }
else if ((sayi4 > sayi2) && (sayi4 > sayi3) && (sayi4 > sayi1) && (sayi4 > sayi5)) { Console.WriteLine("EN BÜYÜK SAYI = {0}", sayi4); }
else if ((sayi5 > sayi2) && (sayi5 > sayi3) && (sayi5 > sayi4) && (sayi5 > sayi1)) { Console.WriteLine("EN BÜYÜK SAYI = {0}", sayi5); }
else { Console.WriteLine("YANLIŞ DEĞER GİRDİNİZ..."); }
Console.ReadKey();

dostum5454

Yeni üye
11 Tem 2012
37
0
ahhh ben en büyüğünü yapmışım sen aradaki işaretleri değiştirirsin büyük işaretini küçük yap

seregual

Katılımcı Üye
18 Ağu 2008
303
0
Kod:
 static **** Main(string[] args)
        {
            //klavyeden girilen 5 sayidan en küçüğünü bulan program;
            int enKucuk = int.MinValue;
            int sayi = 0, sayac = 0;
            for (; ; )
            {
                sayac = sayac + 1;
                Console.Write(sayac);
                Console.WriteLine(" .Sayiyi giriniz : ");
                sayi = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
                if (enKucuk == int.MinValue) enKucuk = sayi;
                if (sayi < enKucuk) enKucuk = sayi;

if (sayac >= 5) break;
            }
            Console.WriteLine("En kuyuk sayi : " + enKucuk);
            Console.ReadKey();
        }

Eğer tam sayı değil de ondalıklı sayı kullanacaksanız int değişkenlerini double olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.