Arkadaşlar Ödev Verdilerde ? yardımcı olurmusunuz..

forelov3xx

Üye
1 Tem 2013
72
0
Arkadaşlar ödev verdiler fakat uğraşıyorum yapamıyorum sabahtan beri programın dizayn yaptım geriye kodlama kaldı;
Yapacağım program şu şekilde;
Bende TDK uygun 70.000 tane kelime var metin belgesine kayıtlı, 1 tane textbox olacak 1 tane buton olucak ve 1 tane listbox;

Textbox karışık harfler girdiğim zaman; Örneğin; AVEDO //metin belgesine kayıtlı sözcüler arasında, AVEDO bu gördüğünüz karışık harflerden TDK göre kelime türetecek butona bastığım zaman nasıl yapabilirim yardım istiyorum ödev verdilerde yardımcı inşallah olursunuz.
Bekliyorum.

BU ARADA VİSUAL BASİC EXPRESS 2010 SÜRÜMÜNÜ KULLANIYORUM KODLAMAYI ONA GÖRE YAPIN!

forelov3xx

Üye
1 Tem 2013
72
0
Abi dediğimi anlamadınız galiba; neredeyse şuradan aynı bidem mesajları biraz mantıklı okuyun lütfen yarın teslim edicem.

IŞIK Kelime Bulucu 1.0 (Türkçe Anagram) - CHIP Online

konu gncel!

Allah rızası için çok birşey istemiiyorum sadece örnek bir kodlama yarın teslim edicem bügünden beri arıyorum lütfen.

Yardım edecek arkadaş arıyorum sayın moderatörlerden çok çok özür diliyorum yarın ödevi teslim edicek lütfen.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Codext

Yeni üye
4 Tem 2013
4
0
Konuyu tam olarak anlamadım ama sen bana diyorsan elimden 70.000 tane kelime var metin belgesine kayıtlı ben bir yazılım yazacağım 'textbox' yani kelime yazacağım kutuya rastgele bir kelime yazacağım yazdığım kelimeyi kayıtlı olan 70.000 kelimenin arasından türetecek...

Örneğin: Oyunsever
Severoyun
Oyuncular

Bir nevi kelime türetme tarzında olacaksa verdiğim koda kendi kelimelerini tanıt..

Kod:
<?php
echo kelime_turetme("yazi", 20);
echo kelime_turetme("sayi", 8);

function kelime_turetme($secim, $uzunluk){
    if ($secim=="sayi"){
        $sayilar = '0123456789';
        $sonuc = '';
        for ($i=0;$i<$uzunluk;$i++){
            $sonuc .= substr($sayilar, mt_rand(0, strlen($sayilar) -1), 1);
        }        
    }elseif ($secim=="yazi"){
        $karakterler = 'abcdefghijkmnoprstuvyz';
        $sonuc = '';
            $sonuc .= substr($karakterler, mt_rand(0, strlen($karakterler) -1), 1);
        }
    }else{
        $sonuc = "yanlış seçim yaptınız";
    }
    return $sonuc;
}
?>

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
C:\Windows
"forelov3xx" Dostum ödevini yetiştireceksin diye kural ihlali yapamazsın. Hem flood yapıyorsun hem de iletişim adresi veriyorsun hangisini sayayım daha? Anladım ödevini yetiştirmen gerekiyor fakat bu kuralları bu şekilde çiğneyebileceğin anlamına gelmiyor. Daha fazla flood yaparsan ceza alabilirsin bilgine.

23 Haz 2013
121
0
Eğer her kelimenin türkçe karşılığı veritabanında mevcut ise kolay..
Ancak python veya perl ile yazabilirim..

Düzenlendi: Programı yazdım(python ile):
Kodlar:
Kod:
#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-

dosya = open('deneme.txt', 'r')
satirlar = dosya.readlines()

print satirlar

sozluk = {}
sayac = 0

for ayikla in satirlar:
    onceki_ayikla = ayikla

if ayikla.startswith('\n') or ayikla.endswith('\n'):
        if ayikla.startswith('\n'):
            while ayikla.startswith('\n'):
                ayikla = ayikla.replace('\n', "", 1)

if ayikla.endswith('\n'):
            while ayikla.endswith('\n'):
                ayikla = ayikla.replace('\n', "", -1)

satirlar[sayac] = ayikla

sayac += 1

print satirlar

i = 0

for a in satirlar:
    print "%d %d" %(i, i+1)
    try:
        sozluk[satirlar[0]] = satirlar[1]
        sozluk[satirlar[1]] = satirlar[0]
        satirlar.remove(satirlar[0])
    except IndexError:
        pass
    i += 1

sozcuk = raw_input("Bir sözcük girin: ")
print sozluk.get(sozcuk, "Böyle bir sözcük veritabanında bulunamadı!: %s" %sozcuk)
Dosya içinde yazanlar(ad: deneme.txt):
Kod:
raket
vuraç
billboard
duyurumluk
Eğer doğru anladıysam, pythonla yazılmış hali böyle olması lazım..
Ama programın doğru çalışması için tdk nın sözlüğüne göre programı düzenlemek lazım ya da tdk nın sözlük listesini programa göre düzenlemek lazım yani herşeyin alt alta olması gerekiyor dosya içinde.. Ona göre program sözlüğü oluşturuyor..

Not: Ben programı python ile yazdım Vb diline çevrilmesi gerek..
Not: Programa raket, vuraç, billboard veya duyurumluk kelimelerinden birini yazınca karşılığı çıkıyor daha kapsamlı olması için kelime listesine ekleme yapmak gerek.

Bir de dosyanın yapısı çok önemli yani ilk satır ilk kelime olmalı, dosyadaki ilk satırda hiçbirşey olmazsa program yanlış çalışır.

Son düzenleme:

forelov3xx

Üye
1 Tem 2013
72
0
Konuyu tam olarak anlamadım ama sen bana diyorsan elimden 70.000 tane kelime var metin belgesine kayıtlı ben bir yazılım yazacağım 'textbox' yani kelime yazacağım kutuya rastgele bir kelime yazacağım yazdığım kelimeyi kayıtlı olan 70.000 kelimenin arasından türetecek...

Örneğin: Oyunsever
Severoyun
Oyuncular

Bir nevi kelime türetme tarzında olacaksa verdiğim koda kendi kelimelerini tanıt..

Kod:
<?php
echo kelime_turetme("yazi", 20);
echo kelime_turetme("sayi", 8);

function kelime_turetme($secim, $uzunluk){
    if ($secim=="sayi"){
        $sayilar = '0123456789';
        $sonuc = '';
            $sonuc .= substr($sayilar, mt_rand(0, strlen($sayilar) -1), 1);
        }        
    }elseif ($secim=="yazi"){
        $karakterler = 'abcdefghijkmnoprstuvyz';
        $sonuc = '';
            $sonuc .= substr($karakterler, mt_rand(0, strlen($karakterler) -1), 1);
        }
    }else{
        $sonuc = "yanlış seçim yaptınız";
    }
    return $sonuc;
}
?>

Abi kodlamayla iyi güzel uğraşmıssın birşey demiyorum ellerine sağlık ama böyle teker teker kelimelerine tanıtırsam 3 ay sürer. Allah razı olsun ilgin için..

"forelov3xx" Dostum ödevini yetiştireceksin diye kural ihlali yapamazsın. Hem flood yapıyorsun hem de iletişim adresi veriyorsun hangisini sayayım daha? Anladım ödevini yetiştirmen gerekiyor fakat bu kuralları bu şekilde çiğneyebileceğin anlamına gelmiyor. Daha fazla flood yaparsan ceza alabilirsin bilgine.

Abi haklısın vereceğin cezana saygım var ceza verseniz bile ben yine gelirim foruma bu hesapla sadece bügün saat' 1de ödevimi teslim edicem yardım arıyorum.
Bilgilendirdiğin içinde teşekkür ederm.

Eğer her kelimenin türkçe karşılığı veritabanında mevcut ise kolay..
Ancak python veya perl ile yazabilirim..

Düzenlendi: Programı yazdım(python ile):
Kodlar:
Kod:
#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-

dosya = open('deneme.txt', 'r')
satirlar = dosya.readlines()

print satirlar

sozluk = {}
sayac = 0

for ayikla in satirlar:
    onceki_ayikla = ayikla

if ayikla.startswith('\n') or ayikla.endswith('\n'):
        if ayikla.startswith('\n'):
            while ayikla.startswith('\n'):
                ayikla = ayikla.replace('\n', "", 1)

if ayikla.endswith('\n'):
            while ayikla.endswith('\n'):
                ayikla = ayikla.replace('\n', "", -1)

satirlar[sayac] = ayikla

sayac += 1

print satirlar

i = 0

for a in satirlar:
    print "%d %d" %(i, i+1)
    try:
        sozluk[satirlar[0]] = satirlar[1]
        sozluk[satirlar[1]] = satirlar[0]
    except IndexError:
        pass
    i += 1

sozcuk = raw_input("Bir sözcük girin: ")
print sozluk.get(sozcuk, "Böyle bir sözcük veritabanında bulunamadı!: %s" %sozcuk)
Dosya içinde yazanlar(ad: deneme.txt):
Kod:
raket
vuraç
billboard
duyurumluk
Eğer doğru anladıysam, pythonla yazılmış hali böyle olması lazım..
Ama programın doğru çalışması için tdk nın sözlüğüne göre programı düzenlemek lazım ya da tdk nın sözlük listesini programa göre düzenlemek lazım yani herşeyin alt alta olması gerekiyor dosya içinde.. Ona göre program sözlüğü oluşturuyor..

Not: Ben programı python ile yazdım Vb diline çevrilmesi gerek..
Not: Programa raket, vuraç, billboard veya duyurumluk kelimelerinden birini yazınca karşılığı çıkıyor daha kapsamlı olması için kelime listesine ekleme yapmak gerek.

Bir de dosyanın yapısı çok önemli yani ilk satır ilk kelime olmalı, dosyadaki ilk satırda hiçbirşey olmazsa program yanlış çalışır.

Abi kelime listesi tamam senin istediğin türden ona birşey demiyorumda
Yukarıdaki kodları nereye eklicem bide ben vb.net'den yazıyom visual basic express 2010

Son düzenleme:
23 Haz 2013
121
0
Abi kodlamayla iyi güzel uğraşmıssın birşey demiyorum ellerine sağlık ama böyle teker teker kelimelerine tanıtırsam 3 ay sürer. Allah razı olsun ilgin için..

Abi haklısın vereceğin cezana saygım var ceza verseniz bile ben yine gelirim foruma bu hesapla sadece bügün saat' 1de ödevimi teslim edicem yardım arıyorum.
Bilgilendirdiğin içinde teşekkür ederm.

Abi kelime listesi tamam senin istediğin türden ona birşey demiyorumda
Yukarıdaki kodları nereye eklicem bide ben vb.net'den yazıyom visual basic express 2010

Yukarıdaki kodların Visual Basic diline çevrilmesi gerekiyor..
Bu programın konsoldan çalışan hali, ama vb e çevrilebilir.
Ancak bunun için hem python hem vb bilen biri olması lazım..

ben vb bilmediğim için yapamıyorum.
Yukarıdaki kodların vb ye çevrilmiş halini butonlara görev olarak atayacaksınız..

lKenpachi

Kıdemli Üye
11 Nis 2013
2,709
0
C.İ.N City
Ben sizin okuyan çocukları anlamıyorum herkez basite kolaya kaçıyor arkadaş, internet diye birşey var araştır kafan yatkın olsun daha çok şey öğrenirsin oku çalış...
Okuyorsun birde okumak okumaktır anlatabıldım mi ?

Ama tabi sana kalmış birşey yaparsın verirsin hocaya 2 dakikalık şey.
Araştırırsın 1-2 gün verirsin zamanını 2 dakikadan daha çok bilgin olur :RpS_glare:

forelov3xx

Üye
1 Tem 2013
72
0
Ben sizin okuyan çocukları anlamıyorum herkez basite kolaya kaçıyor arkadaş, internet diye birşey var araştır kafan yatkın olsun daha çok şey öğrenirsin oku çalış...
Okuyorsun birde okumak okumaktır anlatabıldım mi ?

Ama tabi sana kalmış birşey yaparsın verirsin hocaya 2 dakikalık şey.
Araştırırsın 1-2 gün verirsin zamanını 2 dakikadan daha çok bilgin olur :RpS_glare:

Abi canım ciğerim dün araştırdım yok vallahi bulamadım yemin ederimki uğraştım o kadar nolur yardım edin. Doğru diyorsun internet birşey var ama ben bulamadım aradım araştırdım o kadar.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Uyarılarıma rağmen hiç dikkate almıyorsun bu kadar dil dökerek uyarıyorum flood yasak diye fakat ne desem anlatamıyorum. Araştırmak 1 günlük bir iş değil. Eğer bir programı iseniz araştırmanın ne demek olduğunu çok iyi anlayabilirsiniz. Araştırmak demek problemini çözünceye dek o konu hakkında bilgi edinip bu bilgileri birleştirerek bir sonuç elde etmek demektir. Siz 1-2 gün araştırıp bulamadım diyorsunuz. Gerek araştırma bu değil.

forelov3xx

Üye
1 Tem 2013
72
0
Uyarılarıma rağmen hiç dikkate almıyorsun bu kadar dil dökerek uyarıyorum flood yasak diye fakat ne desem anlatamıyorum. Araştırmak 1 günlük bir iş değil. Eğer bir programı iseniz araştırmanın ne demek olduğunu çok iyi anlayabilirsiniz. Araştırmak demek problemini çözünceye dek o konu hakkında bilgi edinip bu bilgileri birleştirerek bir sonuç elde etmek demektir. Siz 1-2 gün araştırıp bulamadım diyorsunuz. Gerek araştırma bu değil.

Abi dediğini anlayabiliyorum ama benim amacım burda flood etmek değil yardım çağrısı yapıyorum araştırdım sadece 1 gün değil gecelerce napim abi sen birşey'i bulamayınca ilk yapacağın ne olur bizede söyle bizde yapalım ? Ben senin kadar çok tecrübeli değilim benide anla lütfen abi canım ciğerim.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Güzel dostum araştırmanın ne demek olduğunu anlamamışsın sen. Benim büyük bir sorunum olsa dahi bu yüzden zaten konu açmam. Çünkü araştırmanın ne demek olduğunu anladım. Buluncaya kadar araştıracaksın sorununu. Bu şekilde ardı ardına mesaj yazarak sadece kendine ceza aldırmada yardımcı olursun. Ben ister miyim ki sen ceza alasın. Senden tek isteğim konuda/konuya 2 defa ardı ardına mesajın olmasın. Bu flooddan sayılıyor ve Forum içerisindeki cezası büyük. Senden ricam konu aşağı düşse bile 2 kere ard arda mesaj yazma arkadaşlar ilgileneceğinizi temin ederim.

lKenpachi

Kıdemli Üye
11 Nis 2013
2,709
0
C.İ.N City

Katılıyorum ben araştırsaydım şimdiye bulurdum, 2 saat araştırsaydın bulurdunuz şimdi herkez kolaya geliyor artık... Kim istesin ki başkasının ödevini araştırmak :inv

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.