Atatürk dinsiz mi ?

TOZQOPARAN

Uzman üye
3 Nis 2021
1,257
3
678
Eski Anka Underground Tim
Atatürk dinsiz mi ?

Bu sorunun cevapına kocaman bir HAYIR demek istiyorum.

Son zamanlarda bazı kendini bilmezler, kendilerini tatmin eden odaklardan aldıkları gazla, vatanımızı düşman işgalinden ve tecavüzünden kurtarıp bağımsızlığımızı sağlayan, bu yüzden her şeyimizi borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etme ve iftira atma yarışı içindeler. Ama unuttukları bir şey var ki, Atatürk, dini değil; kimi çevrelerin halka din diye yutturdukları şeyi, hükümeti ayakta tutmak için dini kullananları, dini kullanarak milletin hakkına giren din düşmanlarının yürüttüğü politik-siyaseti sevmedi. bu yüzden şöyle dedi:

"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi
ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir.

Yeşil dolarlar uğruna her kılığa girmeyi, dar-ül harp gerekçesiyle her soygunu, yolsuzluğu, hırsızlığı, rüşveti, haksızlığı, kötülüğü meşru ve mubah görmeyi sevmek demekti. Çocuk taciz ve tecavüzcülüğünü, kadın düşmanlığını, bizi yeniden var eden İstiklâl Savaşı'na karşı savaş açmayı, ihaneti, işbirlikçiliğini sevmek demekti.
“Keşke Yunan galip gelseydi” diyebilecek kadar vatanlarına ihanet edecekleri daha o günden onaylamak, desteklemek demekti.
Bir şey ki kutsal inançları sömüren, paraya tahvil eden, ticarete döken, o nedenle de insanı inanmaktan soğutan, uzaklaştıran şey din olamazdı.

Bu yüzden Mustafa Kamal Atatürk bir sıra önemli adımlar attı:

Kur'an-ı Kerim'i o nedenle Türkçeye tercüme ettirdi ki din doğru öğrenilsin.

Japonya’ya cami yaptırır, cami 1938 yılında tamamlanır.

“Daha savaştan yeni çıktık… Ülkem çok fakir… Borç harç içindeyiz, devlet parasıyla cami yaptıramam, ancak bu camiyi ben kendi maaşımdan biriktirdiğim paramla yaptırırım”

Fransa’da da, Fransızca adı “La Mosque de Paris” olan Paris Camii‘ne katkılarda bulunarak caminin tamamlanmasına yardımcı olmuştur.

Atatürk, daha 7 yaşındayken Kuran-ı Kerim’i hatmetmiştir.

I. TBMM’de girişte hep bir hafıza Kuran okutmuştur. Aynı şekilde Cumhuriyet döneminde Topkapı Sarayı’nda Kuran okutma geleneğini sürdürmüştür.

Atatürk, 1930’larda Çanakkale Şehitleri için her yıl Çanakkale Mehmet Çavuş abidesi önünde mevlit okutmuştur.

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılar tarafından yakılıp yıkılan yüzlerce camiyi onarttırmış ve yeniden yaptırmıştır.

Tarihe çok meraklı olan Atatürk en çok Hz. Muhammet’ten etkilenmiştir.

Tarih çalışmaları sırasında Hz. Muhammet’i eleştirmeye kalkanları, “Hz. Muhammet’in kıymetinden habersiz cahil serseriler bizim tarih çalışmalarımıza katılamazlar” diye azarlamıştır.

Atatürk, 1922 Sakarya Savaşı’ndan 1934 Soyadı Kanunu’na kadar İslami içerikli “Gazi” unvanını ad olarak kullanmıştır.

atat%C3%BCrk-mustafa-kemal-atat%C3%BCrk.gif

KAYNAK
KAYNAK

Helmsys

Ar-Ge Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,492
25
1,653
Dinsiz olsa neyi değiştirir ki?
Paşama sevgilerle ❤️

Atatürk diyemeyip saygı duymayanların gece rüyasına
GİREYİM.

'CaptainKanka

O Şimdi Asker!
14 Eki 2012
1,683
34
1,263
localhost/admin.php
Elinize sağlık.
Malesef hala bunları dert edinip bunun konusunu açacak kadar sorumlu hissediyoruz çünkü çok büyük bir algı var. Ancak her zaman daha iyisi için bilgi paylaşımına devam.
👏

dr.web

Üye
9 Şub 2022
109
142
@Helmsys; Bey çok güzel demiş Dine inanmasa ne olur ?
Bizim sahte kahramanlaramı ihtiyacımız var betmen sipaydirmen ,yok peki neden hiç düşündünüzmü ?
Çünkü bizim tarihimizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahraman var.
keşke yunan gelip gelse diyecek kadar beyin ölümü gerçekleşmiş olmak da cabası
Arkadaşlar;
artık Atatürk üzerinden dininizi kullanmayı bırakın!
burası bir Hack forumu biz buraya siber güvenlik, hacking, konu vs peşindeyiz üstelik Atatürkün
gösterdiği Laik Türkiyenin Laik Platformunda siz kalıp Tanrı peygamber diyosunuz, birde buna Atatürk ü alet ediyorsunuz,
siz aklınız başınızdamı? Atam "BENİM BİR DİNİM YOK TÜM DİNLER HEPSİ DENİZİ BOYLASIN" diyor (müslüman,hiristyan,yahudi,budist,pudrest,satanist vs.)
sen kalkıyorsun bu onun islama hizmeti diyorsun altınada siz değer üyelerimiz "eline sağlık" yaw siz hakkaten iyimisiniz?
Atam Mecliste bas bas bağrıyor, "BİZ İHAMLARIMIZI GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN (İNCİL,ZEBUR,TEVRAT,KURAN) KİTAPLARIN DOĞMALARINDAN DEĞİL
DOĞRUDAN HAYATTAN ALIYORUZ" diyor sen halaa islama hizmeti diyorsun,
Bende olsan yurt dışını camilerle doldururum gidin oradada cami var diye, siz hala islama hizmeti diyorsunuz,
Atam elbette Osmanlı Dikdatöryasının altında müslüman gözükecekti, yoksa Asker değil Memur bile yapmıyorlardı,
size soruyorum bir insan baskı altındamı yoksa gücü eline aldığındamı Gerçek asıl hüviyetini benliğini ortaya çıkarır,
Evet Atam Cumhuriyeti Kurduktan sonra Bizim devrimizi başlattı,
Onun ilke ve inkılaplarını benimsiyoruz, "Devletin dini islamdır" yerine LAİKLİK getirdik ve siz bunuda islama hizmet saydınız ?
tm sayın hepsini islama hizmet sayın öyle bilin ve kabul edin, ama ona şöyle müslüman böyle dindar bırakalım artık din bezirganlığını
herkes Laiklik çevresinde ve çervesinde foruma yönelik çalışalım, hack konuları,operasyonlar yapalım,
birde şu hiçbir dine inanmayan kimselere hakaretten ve hakaret gibi bir söylemden vazgeçin O dine inanmayan kimselerde sizin inancınıza aynı şeyleri
söylerler bu çok zorunuza gider!

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
10
833
Şu adamla kafanızı bozmayın artık.
Adam dinsiz olsun veya olmasın neyi değiştirir? Atatürk'ün din hakkında görüşlerini yazdığı veya çevresinde bulunanların yazdıklarından okuyoruz 1-2 Google Araştırması ile gelmeyin artık valla gına geldi.

@Helmsys; Bey çok güzel demiş Dine inanmasa ne olur ?
Bizim sahte kahramanlaramı ihtiyacımız var betmen sipaydirmen ,yok peki neden hiç düşündünüzmü ?
Çünkü bizim tarihimizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahraman var.
keşke yunan gelip gelse diyecek kadar beyin ölümü gerçekleşmiş olmak da cabası
Arkadaşlar;
artık Atatürk üzerinden dininizi kullanmayı bırakın!
burası bir Hack forumu biz buraya siber güvenlik, hacking, konu vs peşindeyiz üstelik Atatürkün
gösterdiği Laik Türkiyenin Laik Platformunda siz kalıp Tanrı peygamber diyosunuz, birde buna Atatürk ü alet ediyorsunuz,
siz aklınız başınızdamı? Atam "BENİM BİR DİNİM YOK TÜM DİNLER HEPSİ DENİZİ BOYLASIN" diyor (müslüman,hiristyan,yahudi,budist,pudrest,satanist vs.)
sen kalkıyorsun bu onun islama hizmeti diyorsun altınada siz değer üyelerimiz "eline sağlık" yaw siz hakkaten iyimisiniz?
Atam Mecliste bas bas bağrıyor, "BİZ İHAMLARIMIZI GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN (İNCİL,ZEBUR,TEVRAT,KURAN) KİTAPLARIN DOĞMALARINDAN DEĞİL
DOĞRUDAN HAYATTAN ALIYORUZ" diyor sen halaa islama hizmeti diyorsun,
Bende olsan yurt dışını camilerle doldururum gidin oradada cami var diye, siz hala islama hizmeti diyorsunuz,
Atam elbette Osmanlı Dikdatöryasının altında müslüman gözükecekti, yoksa Asker değil Memur bile yapmıyorlardı,
size soruyorum bir insan baskı altındamı yoksa gücü eline aldığındamı Gerçek asıl hüviyetini benliğini ortaya çıkarır,
Evet Atam Cumhuriyeti Kurduktan sonra Bizim devrimizi başlattı,
Onun ilke ve inkılaplarını benimsiyoruz, "Devletin dini islamdır" yerine LAİKLİK getirdik ve siz bunuda islama hizmet saydınız ?
tm sayın hepsini islama hizmet sayın öyle bilin ve kabul edin, ama ona şöyle müslüman böyle dindar bırakalım artık din bezirganlığını
herkes Laiklik çevresinde ve çervesinde foruma yönelik çalışalım, hack konuları,operasyonlar yapalım,
birde şu hiçbir dine inanmayan kimselere hakaretten ve hakaret gibi bir söylemden vazgeçin O dine inanmayan kimselerde sizin inancınıza aynı şeyleri
söylerler bu çok zorunuza gider!
Dr web, Atatürk kendi eserlerinden veya çevresindeki silah arkadaşlarının yazdıklarından din hakkında görüşlerini beyan etmektedir.

size önerim Çankaya adlı kitap (Çankaya)
medeni bilgiler(Medeni Bilgiler - Gazi M.Kemal)
ve Atatürk'ün bizzat yazdığı Tarih ders kitaplarını öneriyorum.
Google ile zaman kaybetmeyin eğitim durumu ne olduğu belirsiz her kişi yazı yazıyor :)

Syroxit

Katılımcı Üye
21 Nis 2021
638
2
622
Teşkilat
Merhabalar, konu çok uzamış ama ben de birkaç yorum yapma ihtiyacı hissettim.

İnsanların dini kendine özeldir. İster musevi ister hristiyan ister putperest… Bunun üzerine yorum yapmak kimsenin haddine değildir. Bir önder; dini ile değil vatanına, milletine, ve değerlerine sahip çıkması ile konuşulmalı ve fikirleri yayılmalıdır. Herkesin fikirleri ve düşüncelerini sorgulayabildiğin gibi önderin de fikirlerini sorgulayabilir, kendi süzgecinden geçirebilirsin. Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini benimsemeyebilir veya doğru bulmayabilirsin. Fakat milletinden bunu benimsemiş bir insan veya insan topluluğu mevcutsa onlara ve değerlerine saygı duyacaksın. Her konuda insan olmak bunu gerektirir. Eğer gereksiz polemik çıkarıp insanların saygı duyduğu değerlere hakaret edip kutuplaştırmaya gidersen deli bir adam olarak anılır bir hiç olarak ölürsün.

Bir önderin bir dine veya dinlere hizmet etmesi için (ibadethaneler vb.) o dine mensup olması gerekmez. Halkını düşünen lider halkına hizmet eder ve halkının dinini de benimser. Ve evet Atatürk’ün halkı için islama hizmetleri olmuştur.

Dönem hakkında birçok kitap okudum, birçok tarihçi ile bu konularda sohbetim de oldu ve bunlara dayanarak Atatürk müslümandı diyebilirim. Fakat ateist olması beni gram rahatsız etmez ve ilgilendirmezdi.

Bu vatanı bize canlarıyla, kanlarıyla armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah ve fikir arkadaşları sayesinde bizler şu an Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyız. Türklüğüm gibi sahip çıktığım değerlerime saygı duyulacak!

Kısaca Atamın ölümünden yıllar geçmiş hala dini konuşuluyor. Odaklanmamız gereken onca mesele varken… Artık arkamızda duranlarla önümüzdeki yola bakmamız gerekiyor. Dünya kapış kapış geleceğine yön verirken gerici zihniyetlerin gündem olmaması gerekiyor. Atatürk’ü seviyorum, Vatanperverim diyen gençlerin ülke adına çabalaması gerekmekiyor. Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa edecek olan o gençler bizden başkaları değildir.

TOZQOPARAN

Uzman üye
3 Nis 2021
1,257
3
678
Eski Anka Underground Tim
Dinsiz olsa neyi değiştirir ki?
Paşama sevgilerle ❤️

Atatürk diyemeyip saygı duymayanların gece rüyasına
GİREYİM.
Teşekkürler arkadaşlar
Eline sağlık dostum az kalsın başlıktan bir ofsayta dusuyordun 😁
😅😅 Sağolasın abi, evet dikkat çekici bir başlık seçtim
Elinize sağlık.
Malesef hala bunları dert edinip bunun konusunu açacak kadar sorumlu hissediyoruz çünkü çok büyük bir algı var. Ancak her zaman daha iyisi için bilgi paylaşımına devam.
👏
Teşekkürler Yüzbaşı
Ellerine Sağlık, Güzel Ve Açıklayıcı Bir Anlatım Olmuş :)
Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.