Atatürk ve İslam Kongresi

Egec

Moderatör Asistanı
19 May 2021
111
21


Atatürk ve İslam Kongresi

Yıl 1926... Mekke'de İslam kongresi toplanacaktı. Türkiye Cumhuriyeti de davet edilmişti. Ankara'nın delege gönderip göndermeyeceği tüm dünyada merak konusuydu.

Mustafa Kemal hiç tereddüt etmeden "Elbette katılacağız" dedi.

İstanbul milletvekili Edip Servet Tör'ü çağırdı;

"Mekke'ye gidip bizi temsil edeceksin, Türk'sün ve Müslüman'sın, Türklük Müslümanlığın öncüsü ve kılavuzudur. Müslüman milletleri medenileşmekten alıkoyan batıl itikatları yıkmak için Mekke'ye şapka ile gireceksin, kara taassup seni parçalamaya bile kalksa başını vereceksin fakat eğilmeyeceksin" dedi.

Elbette mesele şapka değildi...

Bağnazlığın dayatılmasına, din ile alakası olmayan konuların sanki din kuralıymış gibi kabul edilmesine karşı tavır koyuyordu.

O dönem Mekke'de şapka ile dolaşılması yasaktı hatta hayal bile edilemezdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kararı dünya çapında haber oldu ve Edip Servet Tör Mekke'ye şapka ile girdi.

Herhangi bir sorun yaşanmadığı gibi, tam tersine, dünyada ki tüm Müslüman ülkelerin en çok itibar gören delegesi oldu.


Günümüzde bu ve bunun gibi anekdotlar sümen altı edilse de Atatürk'ün İslam Dünyası'na ve Müslümanlığa ne denli konusuna hakim olduğu anlaşılmaktadır.
Eline sağlık dostum. Bu bilgiler anıtkabirdede var. 4 tl ye aldığımız telefonlar sayesinde sesli olarak dinleyebiliyoruz. Eline sağlık tekrardan ;)
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.