Atom editör kullanan varmı?

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Merhaba, bir süredir visual studio code kullanıyordum python programlamak için. Ancak laptop donanım özelliklerim düşük olduğu için sistemi çok yoruyor doğal olarak ta yavaş, ağır çalışıyor ve bilgisayarın da çok ısınmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden daha hafif sade kullanışlı alternatif bir editör arıyordum tavsiye üzerine Atom editörü buldum. Kurdum inceledim istediklerimi fazlası ile karşılıyor ve oldukça hafif bir program. Yanlız yazdığım programı nasıl derleyeceğimi bulamadım. VS code da fotodaki yuvarlak içine aldığım butona tıkladığımda derlemeye başlıyordu atom da bunu nasıl yaparım yardımcı olabilirmisiniz?

2vjxstf.jpg

Napcaz

Katılımcı Üye
28 Nis 2019
767
769
Cudi
Python derlenmez yorumlanır.
Kişiliğini en iyi yansıtan editörü eninde sonunda bulursun ama kafanda yanlış kalan bir kavram senin yavaş yavaş zehirler. Biliyorum soruna cevap vermedim lakin bana göre asıl önemli olan şey bu.

Nostral

Üye
22 Ağu 2021
201
49
Merhaba, bir süredir visual studio code kullanıyordum python programlamak için. Ancak laptop donanım özelliklerim düşük olduğu için sistemi çok yoruyor doğal olarak ta yavaş, ağır çalışıyor ve bilgisayarın da çok ısınmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden daha hafif sade kullanışlı alternatif bir editör arıyordum tavsiye üzerine Atom editörü buldum. Kurdum inceledim istediklerimi fazlası ile karşılıyor ve oldukça hafif bir program. Yanlız yazdığım programı nasıl derleyeceğimi bulamadım. VS code da fotodaki yuvarlak içine aldığım butona tıkladığımda derlemeye başlıyordu atom da bunu nasıl yaparım yardımcı olabilirmisiniz?

2vjxstf.jpg
sublime text de kullanabilirsin, yorumlamak icin cmd kullanabilirsin illaha editorden yorumlucaksin diye bir sart yok ayrica sublime text de terminal mevcut.

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Yani tam anlayamadım şu ekranda ki terminale mi yazacağım mesela ekran görüntüsüne göre bana bir örnek verebilirmisiniz?

rfqunpy.png

Python derlenmez yorumlanır.
Kişiliğini en iyi yansıtan editörü eninde sonunda bulursun ama kafanda yanlış kalan bir kavram senin yavaş yavaş zehirler. Biliyorum soruna cevap vermedim lakin bana göre asıl önemli olan şey bu.
Evet muhtemelen, fakat bu konularda yeniyim temel,giriş seviye öğrenmeye çalışıyorum o yüzden henüz terimlere tam aşina olamadım.

Nostral

Üye
22 Ağu 2021
201
49
Yani tam anlayamadım şu ekranda ki terminale mi yazacağım mesela ekran görüntüsüne göre bana bir örnek verebilirmisiniz?

rfqunpy.png
cmd programini ac cd komuduyla dosyanin oldugu dizine git

rfqunpy.png
ekran goruntusunu sonradan gordum terminal simgesi var soldan 2. onu ac derlemek istedigin dosyanin dizinine git ve yorumla bu kadar basit anlatilacak birsey yok

0M42

Üye
8 Şub 2015
98
33
Söylediğinizi yaptım atom üzerindeki terminalden ilgili dizine gidip "python Configuration.h" komutu yazdım (yorumlamak istediğim dosya Configuration.h) aldığım çıktı aşağıdaki gibi;

Kod:
[omar@0M42 Marlin]$ python Configuration.h
  File "/home/omar/Masaüstü/Printrbot Marlin-2.0.x/Marlin/Configuration.h", line 2
    * Marlin 3D Printer Firmware
             ^
SyntaxError: invalid decimal literal
[omar@0M42 Marlin]$

Nostral

Üye
22 Ağu 2021
201
49
Söylediğinizi yaptım atom üzerindeki terminalden ilgili dizine gidip "python Configuration.h" komutu yazdım (yorumlamak istediğim dosya Configuration.h) aldığım çıktı aşağıdaki gibi;

Kod:
[omar@0M42 Marlin]$ python Configuration.h
  File "/home/omar/Masaüstü/Printrbot Marlin-2.0.x/Marlin/Configuration.h", line 2
    * Marlin 3D Printer Firmware
             ^
SyntaxError: invalid decimal literal
[omar@0M42 Marlin]$
python dosyalari .py ile bitiyor 😅

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.