Azeri Türkçesi öğrenmek istiyorum

codeW32

Katılımcı Üye
19 Ocak 2013
926
0
İstanbul
s.a arkadaşlar

Azeri Türkçesine karşı merakım var. Sitede de bidiğim kadarıyla çok çok azeri kardeşimiz var. Nerden başlamalıyım ne önerirsiniz birde daha önemlisi dilimi geliştirme amaçlı konuşabileceğim biri var mı acaba :)

Şimdiden teşekkürler

Corle0ne

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Haz 2016
9,593
502
StPetersburg
Azerbaycan Türkçesi için yandaş hack forumları var oralarda takılırsan kısa sürede öğrenebilirsin hatta orda öğrenmek istiyorum dersen kimse kırmaz yardımcı olmak ister

codeW32

Katılımcı Üye
19 Ocak 2013
926
0
İstanbul
Azerbaycan Türkçesi için yandaş hack forumları var oralarda takılırsan kısa sürede öğrenebilirsin hatta orda öğrenmek istiyorum dersen kimse kırmaz yardımcı olmak ister

burda ki azeri arkadaşlar Türkiye Türkçesinide iyi anlıyodur. anlamadığım kısımları Türkçe açıklarlar diye buraya yazmak istedim.

Ama o sitelere de bakmakta yarar var ö.m'den ve ya burdan bağlantı atabilir misiniz acaba?

AlakLtd

Üye
31 Tem 2016
84
0
Dos/$.76C##
Azerbaycan’a yeni gelecekler için bazı temel ifadeler:

Bunun fiyatı kaç? bunun qiyməti ne qədərdir (neçədir, nedir) ?
Bu kaça? bu neçəyədir ?

Ben anlamıyorum. Mən başa düşmürəm.

Lütfen biraz yavaş konuşun. Xahiş edirəm biraz asta danışın.

Kaleminiz var mı? Qələminiz vardır (varmı)?

Nerede oturuyorsunuz? Harada yaşayırsınız?

Mağaza (dükkan) nerededir? Mağaza (dükan) haradadır?

Eczane nerededir? Aptek haradadır?

Ne içersiniz? Siz ne içmek istərdiniz (istəyirsiniz) ?

Bilmiyorum. Mən bilmirəm.

Telefonunuzu kullanabilir miyim? Telefonunuzdan istifadə etmək olar(mı)?

Nereden araba kiralayabilirim? Mən haradan maşın kiraye götürə bilərəm?

İstasyon (otobüs terminali) nerededir? Demiryolu (avtobus) vağzalı haradadır?

Arabayı nereye park edebilirim? Maşını harada saxlaya bilərəm?

Lütfen sigara içilmeyen yerden (stol) verin. Zəhmət olmasa, sigaret çəkilməyən yer (masa, stol) verin.

Lütfen bana pencere kenarında yer verin. Zəhmət olmasa mənə pəncərənin yanında yer verin.

Bilet nereden alınıyor? Bileti haradan almak olar?

Lütfen hesabı verin. Zəhmət olmasa çeki verin.

Nasıl ödemek isterdiniz? ödənişi necə etmək istərdiniz?

Gelebilir miyim? gəlmək olar?

Plaj nerededir? Çimərlik haradadır?

Burada yüzmek tehlikeli midir? Burada üzmək təhlükəlidir (mi)? (yazı dilinde) Burada üzmək təhlükəlidir (mi) ? (Konuşma-halk dilinde)

Yardıma ihtiyacınız var mı? Sizə kömək lazımdır?

Yardım edin (Yardım edebilirmisiniz?) Kömək edin! (Kömək edə bilərsiniz?)

Acele yardım çağırın. Təcili yardım çağırın’

Benim pasaportumu çaldılar. Mənim passportumu oğurlayıblar.

Kendimi kötü hissediyorum. Özümü pis hiss edirəm

Beni tanıyormusunuz? Məni tanıyırsınız (mı)?

Telefon numarası kaç? Telefon nömresi neçədir?

Bana hakim (polis, yardım) lazımdır. Mənə hakim (polis, kömək) lazımdır.

Şeref(iniz)e! (Sizin) sağlığınıza!

Saat kaç? Saat neçədir?

Afedersiniz! Bağışlayın!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.