Babaannem için dua istiyorum.

KursaT44

Uzman üye
19 Ocak 2013
1,835
2
118
ADANA
Arkadaşlar babaannem bu sabah 9.30da vefat etti. Hala inanamıyorum öldüğüne. 3 ihlas 1 fatiha okumanızı istiyorum arkadaşlar. Aileden birinin acısını görmek çok zor

Köstebek-02

Yaşayan Forum Efsanesi
6 May 2008
15,580
45
Köstebek
Sağolun arkadaşlar Allah razı olsun dua edin

Ölünün arkasından dua edilirse, Kuran-ı Kerim okunup ruhuna bağışlanırsa, ölüye fayda verir, ölü için sevap olur. Ölünün ardından Kur’an-ı Kerim okumak kesinlikle bir bidat değildir.
Ebu Hureyre (R.A.) den rivayete meşhur Hadisi Şerife göre göre Resûlullah (S. A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:
İnsan öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı ondan kesilir, amel defteri kapanır. Sadece üç şey müstesna. Onun sevabı öldükten sonra da devam eder:
1- Sadaka-i cariye, yani hayrı devam eden iyilikler.
2- Kendisinden istifade edilen ilim.
3- Kendisine dua eden salih, hayirli evlat.2
Sa’d b. Ubade (R.A.)den rivayete göre, kendisi:
- Ya ResûlALLAH! Ümmü Sa’d yani annem öldü. O’nun hakkında hangi sadaka en faziletlidir, demiş. Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz de:
“Su’dur.” diye buyurmuş. Bunun üzerine Sa’d (R.A.) anasının ruhu için bir su kuyusu kazdırmış ve: Bu su kuyusu Ümmü Sa’d için vakfedilmiştir, demiştir.3
Abdullah b. Abbâs (R.A.) den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimize bir adam gelerek:
- Ya ResûlALLAH! Annem vefat etti. Ben onun için tasaddukta bulunsam, O’na faydası olur mu?” diye sordu. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
“Evet!” deyince, adam:
- Benim bir meyveliğim var. Sizi şâhid kılıyorum, onu annem için tasadduk ediyorum! dedi.4
Elbette Kur’an-ı Kerim ne ölü kitaptır. Ne de ölüler kitabı. O dipdiri, mesajları ile bir hayat kitabıdır. Nitekim merhum Akif:
“Ya açar Nazm-ı celîl’in, bakarız yaprağına
Yahud üfler geçeriz bir ölünün toprağına
İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için” 5
İfadeleriyle bu gerçeği anlatır.
Ehl-i sünnet inancı: Sağ kalan kimselerin ölüler için yaptıkları duada, onlara fayda vardır.
Ölünün ardından yedisinde, kırkında, senesinde mevlüt okutmak gibi belirli-sayılı bir zaman yoktur. Bunlar dinde olmayan, sonradan uydurulan hurafelerdir. Ölü için yapılabilecek hayır ve duaları hiç bekletmeden bir an önce yapmak gerekmektedir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.