Back-End Developer Hakkında Bilgisi Olana Bir Kaç Sorum Var

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Zamanında front-end kısmıyla uğraşmıştım fakat tasarım işleri benlik olmadığı için bırakmıştım. Şimdi back-end kısmı ile uğraşmak istiyorum fakat sorularım var.

1- Nereden başlamalıyım ? Bazıları JS diyor bazıları Python. Tam olarak nasıl bir yol izlemem gerek ??
2- Front-end kısmını bilmeden de back-end kısmında ilerlemem mümkün mü ? çünkü zamanında öğrendim ama html ve css den ötesine geçmedim.
3- İş bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım ? çünkü artık mobil uygulamalar üzerinden işlem daha popüler gibi geldi bana webe göre.
4- back-end sadece web kısmında mı kullanılıyor ? yani bir mobil uygulamanın arka yüzündeki işlemlerle de ilgilenebilir miyim ?

Son düzenleme:

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,985
1,081
Kayseri
Merhabalar, ilk öncele matematikten başlamalısın. Eğer o konuda bir sıkıntın yoksa sistemlerin nasıl çalıstığına bakabillirsin.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Merhabalar, ilk öncele matematikten başlamalısın. Eğer o konuda bir sıkıntın yoksa sistemlerin nasıl çalıstığına bakabillirsin.
Matematik konusunda yeterli olduğumu düşünüyorum. Hem lisede hem de üniversite deki ilk yılımda, matematik eğitimi aldım. Temel algoritma, veri yapıları gibi şeyler konusunda da dersler aldım. Sadece tam olarak kendime bir alan belirleyemedim.

6 Tem 2021
155
19
33
Zamanında front-end kısmıyla uğraşmıştım fakat tasarım işleri benlik olmadığı için bırakmıştım. Şimdi back-end kısmı ile uğraşmak istiyorum fakat sorularım var.

1- Nereden başlamalıyım ? Bazıları JS diyor bazıları Python. Tam olarak nasıl bir yol izlemem gerek ??
2- Front-end kısmını bilmeden de back-end kısmında ilerlemem mümkün mü ? çünkü zamanında öğrendim ama html ve css den ötesine geçmedim.
3- İş bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım ? çünkü artık mobil uygulamalar üzerinden işlem daha popüler gibi geldi bana webe göre.
4- back-end sadece web kısmında mı kullanılıyor ? yani bir mobil uygulamanın arka yüzündeki işlemlerle de ilgilenebilir miyim ?
1=ne yapılacağına göre değişir ama kısaca altta anlatam
javascript(node.js)
c#(asp.net)
python(dijango)
php bu dil daha çok alışveriş ve forum sitelerinde kullanılıyor
2=evet mümkün ama front-end bilmek bence iyidir çünkü güzel görüntü üzerine yazılım yazmak iyidir
3=bunu bilmiyom :(
4=bu konudada pek bilgim yok ama sanırsam sadece web back-end kısmı

Edward Lawrence

Yeni üye
16 May 2021
39
17
Londra
Açılın, senior backend developer geldi;

1- Biraz ilginç olacak ama Malbolge'yi kavraman ileride sana büyük bir avantaj sağlayacak. Kolay bir dildir ve GWT RPC gibi işlemlerde de sana yardımcı olur.

2- Hayır gerekli değil ve zaman kaybı. Direkt yukarıda da belirttiğim gibi backend için Malbolge'den başla. Hayat kurtarır.

3- Tamamen kendine bağlı.

4- Compton Deneyi'ni tanımlamak için bile kullanabilirsin.

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,407
1,498
K E R K Ü K
iş konusuna cevap vereyim, ortalık backendci kaynıyor, 100 den fazla bilişim ile alakalı meslek ve alan mevcut,
bayraktar açıklama yapmıştı veri bilimci lazım v.s diyordu veri bilimi bölümü 490 küsürle alıyor, bilgisayar müh, seçip veri bilimi üzerine kendini geliştir.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
iş konusuna cevap vereyim, ortalık backendci kaynıyor, 100 den fazla bilişim ile alakalı meslek ve alan mevcut,
bayraktar açıklama yapmıştı veri bilimci lazım v.s diyordu veri bilimi bölümü 490 küsürle alıyor, bilgisayar müh, seçip veri bilimi üzerine kendini geliştir.
Hocam ben ybs okuyorum şu an ve veri bilimi de düşündüm aslında ama tam olarak tanımını anlayamadığım için mi bilmiyorum ama çok ilgimi çeken bir şey olmadı veri bilimi

1- Biraz ilginç olacak ama Malbolge'yi kavraman ileride sana büyük bir avantaj sağlayacak. Kolay bir dildir ve GWT RPC gibi işlemlerde de sana yardımcı olur.

2- Hayır gerekli değil ve zaman kaybı. Direkt yukarıda da belirttiğim gibi backend için Malbolge'den başla. Hayat kurtarır.

Teşekkürler hocam

Serosoft

Üye
7 Nis 2020
86
1
System.in
Kardesim selamlar,
Oncelikle hic gecikmeden hizlica kararini vermelisin.
Back-end diyosan;
Piyasanin neredeyse yarisindan fazlasi Java- Spring boot ile back-end yazmaktadir.
Hizlica ogrenip, Clean code yazarsan ve ogrenmeye aciksan piyasada issiz kalacagini dusunmuyorum.
Mobil uygulamalar ise API'lerle calisir. Bunlarda Back-end developer'larin hazirladigi API'lerdir.
Ilerki donemlerde de full stack dev. olmak istersen java react ogrenip hizlica back end ve front end yazabilirsin.
Iyi calismalar dilerim.

gikaa123

Kıdemli Üye
26 Haz 2012
2,605
61
rest_api_gosterimi.png

Örnek olarak REST API yazan kısmımız backend olsun. C#, Java vs. ile crud (ekleme, silme vs.) işlemlerini yapabilen bir Restful api servisi yazıp istediğimiz alanda kullanabiliriz.

Hocam ben ybs okuyorum şu an ve veri bilimi de düşündüm aslında ama tam olarak tanımını anlayamadığım için mi bilmiyorum ama çok ilgimi çeken bir şey olmadı veri bilimi
Ben de Ybs okuyorum dostum hayırlısı olsun hakkında. Nereden başlayacağına karar verebilmen için sana mükemmel bir konu linki bırakıyorum..
Konu linki :
HANGİ DİL - KİTAP ÖNERİSİ

S3M4T

Yeni üye
29 Tem 2017
20
0
Kim ne derse desin Big Data cılar hayat kurtarıyor hiç bi zaman boşta kalmayacaklar örnekleri var bir banka sistemi çöktü yakın zamanda.

DarkLights

Üye
16 Nis 2014
113
5
System32
Kim ne derse desin Big Data cılar hayat kurtarıyor hiç bi zaman boşta kalmayacaklar örnekleri var bir banka sistemi çöktü yakın zamanda.
Veri bilimini araştırdım biraz ama tam iş tanımını anlayamadım hocam

Hocam, JSON ve XML hakkında ne düşünüyorsunuz ? BTK akademi den baktığımda onla başlanmalı demiş ama pek mantıklı gelmedi bana

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.