Basit Radar Yapımı

Raphers

Adanmış Üye
31 Ağu 2014
7,286
5
System.Net
Bu yapacağımız projede ardunio, ultrasonik sensör aracılığı ile nasıl radar yapımı sağlanır onu anlatmaya çalışacağım.

evvela bize gereken donanımlar; board,kablolar, bir adet servo motor, HC-SR04 Ultrasonik Sensör, Ardunio uno

RVJY3j.jpg

Yazılım için gereken programlar ise 2 adet; Arduino IDE ve Processing

İndirme Linklerini Paylaşayım

Ardunio Programını Buradan indirebilirisniz.

Processing Programını Buradan indirebilirisniz

ngA7yM.png

Bağlanma şekilleri ise bu şekildeaaa

VLlVPr.jpg

Gelelim Ardunio a Bağlamamızaaaa

Sensör ve servo bağlantılarımızı şu şekilde yapıyoruz.

Ultrasonik Sensör deki;

Echo Pini > Arduino 2

Trigger Pini > Arduino 3

Vcc > Arduino 5v (ki biz bunları boarda bağlayacağız)

GND -> Arduino GND(aynı şekilde bu da board a bağlanacak)

Servo Motordaki;

Sinyal alma pini (Sarı renkli kablo) > Arduino 9

Besleme pini (Kırmızı Kablo) > Arduino 5v

Toprak pini (Kahverengi kablo ) > Arduino GND

Tabiki servo motorunu bir yere oturtmanız ve Sensörü de üstüne koymanız gerekiyor.

ben bunun için bildiğimiz kartonlardan kullandım ve şu şekilde bir görünüm ortaya çıktı.

kgjkvm.jpg

Sonrasında ise Bağlantılarımız kontrol ettikten sonra Ardunio ve Processing programımızı açıyoruz.

Gelelim yüklemeye İlk önce ardunio programına yükledikten sonra Servomuz dönmeye başlıyor işte bu süreden sonra ise Processing programına yükleyip starta basıyoruz

Ardunio Kodları

Processing Kodları

Buradan sonra ise açılan radarımız etrafı tarıyor.

d2n2Z7.png

N45qEP.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

AlinganPanda

Uzman üye
30 May 2014
1,786
1
104
Anıtkabir
neleri tarıyo yani alanı ne ? telefon wifi blut. ?

Kullanılan sensör HC-SR04 Bu sensörün çalışma prensibi;

HC-SR04 Ultrasonik bir ses gönderir ve çarptığı nesneden yansıyan bu sesi ultrasonik mikronu sayesind geri toplar. bu durum Arduino IDE'de 10 satırlık bir kod sayesinde mesafe hesaplamak için kullanılabilir.

Meal olarak ; Bu radar etrafta bulunan nesneleri tıpkı bir fırkateyn radarı gibi bilgisayar ekranında göstermeye yarıyor :).

Energizer01

Katılımcı Üye
5 Nis 2013
661
1
/root
gayet başarılı, ben pasif radar sistemi kurmuştum raspberry pi ile, fakat askeri uçakları gösterdiği için sistemi söktüm projeyi de sildim...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.