Başlangıç için en uygun yazılım dili hangisi

maquies

Yeni üye
3 Şub 2023
15
8
Bu işlere şuan yeni başladım sizce en kolay yazilim dili hangisidir başlangıçta hangi dili kullanmam gerek?

execnone

Katılımcı Üye
19 Tem 2022
352
173
Python öneririm başlangıç için. Algoritma mantığını anladıktan sonra kendi alanınızı belirleyin ve alanınıza uygun diller ile devam edin.

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Merhaba,

Python ve HTML öğrenebilirsiniz. HTML tek başına programlama dili sayılmıyor ama faydasını görürsünüz.

İyi Forumlar...

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,784
2,703
Liman
Dillerin kolaylığından ziyade hangi alanda çalışacaksan o dili seçmelisin. Kolay diye python ile başlamanı tavsiye etmem. (Tabi yapmak istediğin işte en iyi dil python ise kullanılabilir)
Bu mesaj haricinde diğer yorumları tavsiye etmemekle beraber eklemek isterim ki.

1- Herhangi bir foruma girip; "Yazılıma nasıl başlayabilirim" demeyerek.
2- Kim ne derse desin, asla ve asla, ASLA pythona yaklaşmayarak.
3-
Google kullanmayı ve araştırma yapmayı öğrenerek.
4-
Kitaplar yazılım gibi sürekli gelişen ve değişen bir alan için uygun değil. Elbette istisnalar söz konusu, yazılım bilimlerinin de uygun olduğu bazı değişmeyecek mimariler ve prensipler var. Bu tarz konular daha ileriye yönelik olduğu için başka zamanın konuları. Şimdilik pratik kodlama ve güncel eğitim setleri ile ilerlemen lazım.
5- Alan seçmen lazım. Nasıl mı?
GOOGLE ya da; Yazılımcının Yol Haritası
6- Pythondan uzak dur.
7- Python kolay mı diyorlar? Hayır değil, python da diğer her dil gibi kompleks yapılara ve imkanlara sahip gelişmiş bir dil. Süslü parantezlerin olmaması bir dili kolay yapmaz. Yorumlamalı olması da. Kuyuya atılan taştan ibaret Python'ın kolay bir dil sanılması.
@BeoWulf007 tekrardan teşekkürler dönüp dönüp bu alıntıyı kullannıyorum :D
Kötü bir dil, yapısı gereği ile başlıca. Neden görünmez olan bir karakteri söz dizimi olarak kullanırsın! Yaratıcısı ne düşünüyordu aklım almıyor. GOOGLE amca artık kendisini desteklemiyor onun GOlang'i var. Kolay bir dil değil, insanların büyük bir kısmının kandırıldığı şekilde. Yerine daha performanslı seçenekleri var. Basit scriptler dışında iyi bir tercih olmadığı gibi çok ama çok kötü bir syntax'a sahip bir dil.
Javascript, C# veya Java gibi diller varken hiç ama hiç gerek yok. En ama en mantıklı seçenek kesinlikle Python yerine Javascript olurdu. Evet makine öğrenimi için bile! Çünkü TensorFlow'un JS için de portu var! Ne trajik değil mi, halbu ki insanlar makine öğrenimini sadece python ile yazılabiliyor sanıyor 😅

Enistein

Kıdemli Üye
16 Eyl 2012
2,233
1,263
Amsterdam
Bu işlere şuan yeni başladım sizce en kolay yazilim dili hangisidir başlangıçta hangi dili kullanmam gerek?
Merhaba,

Hangi platforma geliştirme yapacağınıza göre dil tercihi değişir.

Sizin için bazı öğrenmesi kolay dilleri aşağıda listeledim.

Örneğin bilgisayar bilimleri için, Python
Windows Masaüstü uygulamaları için, Visual Studio .NET
Web için, Javascript (Ayrıca HTML ve CSS öğrenirseniz iyi olur.)

İyi Forumlar!

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.