Bilgi çalınması ve paylaşılması

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
205
İndex
Merhaba

Bir şahıs wp uzerinden benim ve aile/akrabalarımın tc kimlik, il ilçe, tel no gibi bilgilerini bana gönderdi. Bu bilgiler içinde benim açık adresimde bulunuyor.

Ve bu bilgileri gönderip benimle buluşma talep etti. İstediği cevabı alamayınca mesajları sildi. Elimde mesajların ekran videosu var

Konuyu siber suçlara taşısam kesin sonuç elde eder miyim?

Çözüm
Merhaba,

Bu durum kesinlikle ciddi bir siber suçtur ve hemen ilgili kolluk kuvvetlerine bildirmeniz gereklidir. Ekran videosu ile birlikte bu kişinin kimliğini, ifşa ettiği bilgileri ve mesajları gösteren tarih/saat çizelgesini de raporunuzda belirtin.

Tüm bu bilgiler, Yetkili kolluk kuvvetleri tarafından incelenecek ve gereken adımlar atılacaktır. Bu tür davranışların, sadece sizin değil, tüm toplum üyelerinin güvenliğini tehdit ederek ciddi sonuçları olabilir.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,769
Bu konuda maalesef kesin bir cevap verilemez.
Tabi ki doğru olan şikayet etmenizdir.
Ayrıca başarılı olursanız karşınızdaki kişi 2-4 yıl arası ceza alacaktır.

İlgili kanun;
Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bilinmez45

Üye
18 Nis 2022
180
33
Merhaba

Bir şahıs wp uzerinden benim ve aile/akrabalarımın tc kimlik, il ilçe, tel no gibi bilgilerini bana gönderdi. Bu bilgiler içinde benim açık adresimde bulunuyor.

Ve bu bilgileri gönderip benimle buluşma talep etti. İstediği cevabı alamayınca mesajları sildi. Elimde mesajların ekran videosu var

Fotolar hala sende varsa şikayette bulun,hem kazanma ihtimalin yüksek,hem kazanırsan tazminat alırsın manevi tazminat açarsın,ve sicili kirlenir ceza alır -18 olsa bile doğum gününde ce ee yaparlar

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,361
2,544
Merhaba,

Bu durum kesinlikle ciddi bir siber suçtur ve hemen ilgili kolluk kuvvetlerine bildirmeniz gereklidir. Ekran videosu ile birlikte bu kişinin kimliğini, ifşa ettiği bilgileri ve mesajları gösteren tarih/saat çizelgesini de raporunuzda belirtin.

Tüm bu bilgiler, Yetkili kolluk kuvvetleri tarafından incelenecek ve gereken adımlar atılacaktır. Bu tür davranışların, sadece sizin değil, tüm toplum üyelerinin güvenliğini tehdit ederek ciddi sonuçları olabilir.

Çözüm

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.