Bilgisayar Mühendisliği İçin Sistem Önerisi

Y3get0

Yeni üye
29 Eyl 2023
4
0
merhaba lise öğrencisiyim ileride bilgisayar müh. olmak istiyorum o yüzden hem yazılım hemde LoL oynayabileceğim bi pc öneririmisiniz veya oyuncu laptopumu alayım yoksa masaüstümü?

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,180
1,075
Midgard
Oyuncu laptopu bence her zaman için daha iyidir.. Hem istediğin yere götürebilir, orada çalışabilirsin.. Ancak onu upgrade (yükseltme) etmen gerekebilir, çünkü üst özellikler gerektiren laptoplar ivme kazanarak fiyatları katlanıyor.. Sen düşük konfigürasyon bir oyuncu laptop u alıp onun donanımını yükseltirsen (upgrade), çok daha uygun fiyata ve iyi bir bilgisayarın olur.. burada marka reklamı yapmıyoruz ama dünyada kapışan 2-3 marka var, Türkiye'de de öyle.. onlara bir bakmanı öneririm.. eğer daha ayrıntılı tavsiye istersen bana dm den yazabilirsin..
sevgilerle,
Zoptik 🇹🇷

mecixbezsiben

Katılımcı Üye
25 Tem 2023
430
135
Heryerdeyim.)
Huawei Matebook D15 işini görür. Lol falan da açar.
Avantajları;
1) Intel'e göre biraz daha stabil çalışıyor, CPU kullanımı asla %70 görmedi.
2) E-spor oyunlarını rahatlıkla oynatabiliyor (ETS 2, CS:GO, LoL, DotA)
3) Fan sesi yok.
4) Batarya konusunda Google vs Netflix gibi yerlerde video izleyecekseniz 4-5 saat rahatlıkla çıkartıyor ama asla 6 saati göremedim, oyunlarda ise Max 2 saat oynatabildim.
5) Klavyesi rahat çok boşluk yok (şuna da değinmek istiyorum, bilgisayarın yedek parçaları çok pahalı klavye değişimi 300TL şarj aleti 500TL)
6) Bu fiyata metal kasa olması Premium hissiyat veriyor
7) Ekranın IPS 1920X1080 olması, zaten 2020 döneminde en kötü bilgisayarı alsanız dahi 1920X1080 geliyor (<--- 4000TL üstü dizüstüler için geçerli)
8) Touchpad çok başarılı en ufak bir dokunmada bile okuyabiliyor.
9) Parmak izi çok iyi ve stabil bir şekilde görevini gayet iyi yapabiliyor ellerim terlese bile okuyabiliyor.
10) kamera gayet güzel ve çok iyi düşünülmüş güvenlik açısından gayet başarılı 720P fotoğraf ve video çekebiliyor.
11) hava giriş ve çıkışları başarılı olsa bile AMD işlemci olduğu için çok ısınıyor.

Dezavantajları;
1) Isınma sorunu bilgisayar boşta çalışırken her ne kadar sorun olmasa da, oyunlara geçince örneğin 2 saatlik bir CS:GO oynadığınız zaman CPU sıcaklığı 70 derece görebiliyor (AMD sorunsalı).
2) Az port olması (ben şahsen kablolu internet bağlantısı seven biriyim ve bu bilgisayarda kablolu internet kullanamıyorum, kutu içerisinden Matebook D13 model kutusunda gelen port çoğaltıcı gelmiyor 2xusb 2.0 1xusb 3.0 1xtype-C 1xhdmi 1xjak girişi sunuyor).
3) Klavyenin herhangi bir ışığa sahip olmaması.
4) Klavye üstündeki kamera pozisyonu, herhangi bir toplantı veya canlı derslere katıldığınız zaman kamera açmak zorunda iseniz bu bilgisayar ile kamera açmak utanç veriyor çünkü kamera sizi gıdığınızın altından çekiyor.
“Alıntıdır”

Y3get0

Yeni üye
29 Eyl 2023
4
0
Huawei Matebook D15 işini görür. Lol falan da açar.
Avantajları;
1) Intel'e göre biraz daha stabil çalışıyor, CPU kullanımı asla %70 görmedi.
2) E-spor oyunlarını rahatlıkla oynatabiliyor (ETS 2, CS:GO, LoL, DotA)
3) Fan sesi yok.
4) Batarya konusunda Google vs Netflix gibi yerlerde video izleyecekseniz 4-5 saat rahatlıkla çıkartıyor ama asla 6 saati göremedim, oyunlarda ise Max 2 saat oynatabildim.
5) Klavyesi rahat çok boşluk yok (şuna da değinmek istiyorum, bilgisayarın yedek parçaları çok pahalı klavye değişimi 300TL şarj aleti 500TL)
6) Bu fiyata metal kasa olması Premium hissiyat veriyor
7) Ekranın IPS 1920X1080 olması, zaten 2020 döneminde en kötü bilgisayarı alsanız dahi 1920X1080 geliyor (<--- 4000TL üstü dizüstüler için geçerli)
8) Touchpad çok başarılı en ufak bir dokunmada bile okuyabiliyor.
9) Parmak izi çok iyi ve stabil bir şekilde görevini gayet iyi yapabiliyor ellerim terlese bile okuyabiliyor.
10) kamera gayet güzel ve çok iyi düşünülmüş güvenlik açısından gayet başarılı 720P fotoğraf ve video çekebiliyor.
11) hava giriş ve çıkışları başarılı olsa bile AMD işlemci olduğu için çok ısınıyor.

Dezavantajları;
1) Isınma sorunu bilgisayar boşta çalışırken her ne kadar sorun olmasa da, oyunlara geçince örneğin 2 saatlik bir CS:GO oynadığınız zaman CPU sıcaklığı 70 derece görebiliyor (AMD sorunsalı).
2) Az port olması (ben şahsen kablolu internet bağlantısı seven biriyim ve bu bilgisayarda kablolu internet kullanamıyorum, kutu içerisinden Matebook D13 model kutusunda gelen port çoğaltıcı gelmiyor 2xusb 2.0 1xusb 3.0 1xtype-C 1xhdmi 1xjak girişi sunuyor).
3) Klavyenin herhangi bir ışığa sahip olmaması.
4) Klavye üstündeki kamera pozisyonu, herhangi bir toplantı veya canlı derslere katıldığınız zaman kamera açmak zorunda iseniz bu bilgisayar ile kamera açmak utanç veriyor çünkü kamera sizi gıdığınızın altından çekiyor.
“Alıntıdır”
o laptop 23k onun yerine monster Abra A5 V17.3 15,6" alsam?

Roichue

Asistan Moderatör
31 Mar 2022
1,293
826
Millî İstihbarat Teşkilatı
Masaüstü almanı öneririm. Eğer bütçe verirsen sistem dizebilirim.

İllaha dizüstü istiyorsan sağlam olsun diyorsan daha fazla bütçe gerekir. Masaüstü alırsan daha iyi performans ve daha az fiyat olur.

kelvinxry

Katılımcı Üye
23 Ara 2022
364
104
merhaba lise öğrencisiyim ileride bilgisayar müh. olmak istiyorum o yüzden hem yazılım hemde LoL oynayabileceğim bi pc öneririmisiniz veya oyuncu laptopumu alayım yoksa masaüstümü?
eğer paran var ise iş istasyon bilgisayarı (LENOVO) öneririm.

By.Mrx

Katılımcı Üye
22 Haz 2021
280
50
32
Kanka böyle çok pahalı olmayan oyuncu laptopu al monster alma ama

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.