Bilgisayarcının Yaptığı İş

Dudu Peri

Uzman üye
9 Ara 2017
1,215
0
Sin.
Bilgisayarcının Yaptığı Dolandırıcılık

Merhaba bu gün başımdan geçen iğrenç ötesi bir durumu anlatacağım. Benim laptopum birden bire kapandı aniden. Yapacak bir şey bulamadım ve kalkıp bulduğum İLK BİLGİSAYARCIYA GÖTÜRDÜM. Orada ki arkadaş oldukça iyi davrandı bana ortalama 3 gün sonra bilgisayarımı geri aldım. Alana kadar hiçbir sıkıntı yoktu. Eve gittiğimde dosyalarımı geri yüklediğini (Dosyalarımı kurtarmasını istemiştim) ancak dosyalarıma şifre koyduğunu ve şifreyi açmak içinde ayrı para talep etmesi ile yıkıldım. Parayı ödeyip ödememek değildi olay böyle bir iş yapmasıydı. Yapacağım işi biliyordum eğer şifreyi açmaz ise EGM'ye bildireceğimi söyledim. Git nereye bildirirsen bildir bana bir b*k olmaz dedi. Bildirmek için telefonu açtığımda hala bildir diyordu. Bildirince paçası tutuştu sanırım :D ya ne yapıyorsun tamam şifreyi söylerim. yeter ki şikayeti çek filan demeye başladı. Tabi ki çekmedim :). Sonra baktım şifreyi yazdı açtı dosyalarımı.

Bilgisayarımdaki dosyaya tıkladığımda parola yeri geliyordu. Eve gidene kadar da fark etmedim.

Bilgisayara koyduğu şifre: v7^G!W&y

Ceza alır mı? Alacağı ceza ne olur?

Son düzenleme:

NoteBox

Uzman üye
23 Ağu 2017
1,925
1
21
İrlanda
Geçmiş olsun Dudu Peri özellikle kişi ceza alır ne alacağına savcılık karar verir

Son düzenleme:

Bykurabiye

Kıdemli Üye
8 Eyl 2016
2,519
3
Ceza alır diye düşünüyorum.Sonuçta müşterinin isteği olmadan şifre koymuş ve resmen şantaj yapmış.

nefeskesen06

Katılımcı Üye
18 May 2018
509
1
TEŞKİLAT
Egm yeterli olurda. Siber Suçlarla Mücadele Biraz Uğraştırır seni ivedi bir şekilde sorunu çözmek istiyorsan savcılığa başvur bence.

kzlsn

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
932
0
Geçmiş Olsun , Senin Yerinde Olsam Bir Daha O Dükkanın Önünden Bile Geçmezdim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.