Çözüldü Bilgisayarıma Virüs Bulaştı Ne Yapacağım?

Rossii

Yeni üye
8 Eyl 2021
19
7
24
Bilgisayarıma onlıne bır tane oyunun hılesını ındırmıstım virüs ondan bulastı buyuk ıhtımalle , mesela youtube arama yerıne tam tıklayınca baska bi sayfa acılıyor, ve youtube hesabımın begenılen kısmına baktım tam 900 e yakın vıdeo begenılmıs vıdeolar hıntçe arapça gıbı dıllerı. Malwarebytes dıye antı vırus programı ındırdım ama işe yaramadı. bu virusten nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız sevinirim . 🙂

RW

'Türk ün yaveri
26 Kas 2020
2,042
19
1,495
Bilgisayardaki virüslerden nasıl kurtulunur?​

Bu bölümde, bir PC veya bir Mac'teki virüsten nasıl kurtulacağımızı inceleyeceğiz.

PC'deki virüsleri temizleme​

Bilgisayardaki virüsler neredeyse görünmezdir. Antivirüs korumanız yoksa virüs bulaştığını bile bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle, tüm cihazlarınıza antivirüs koruması yüklemeniz çok önemlidir.

Eğer bilgisayarınızda bir virüs varsa bu 10 basit adımı uygulayarak virüslerden kurtulabilirsiniz:

1. Adım: Bir virüs tarayıcı program indirip yükleyin​

Bir virüs tarayıcısı veya eksiksiz internet güvenliği çözümü indirin. Kaspersky Internet Security. ürününü öneriyoruz. Aşağıdaki video, yükleme işleminde size yol gösterecektir:

2. Adım: İnternet bağlantınızı kesin​

Bilgisayarınızı virüslerden temizlerken, daha fazla hasarı önlemek için internet bağlantısını kesmek iyi bir fikirdir: Bazı bilgisayar virüsleri yayılmak için internet bağlantısını kullanır.

3. Adım: Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın​

Virüsü temizlerken bilgisayarınızı olası negatif etkilerden korumak için sisteminizi "Güvenli Mod"da açın. Bunu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyor musunuz?

Aşağıdaki basit adımları uygulayarak sisteminizi güvenli modda açabilirsiniz:

• Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın
  • Ekran ışığı yandığında "Gelişmiş önyükleme seçenekleri" menüsünü açmak için F8 tuşuna basın
  • "Ağ ile Güvenli Mod" seçeneğine tıklayın
  • İnternet bağlantınızın olmadığından emin olun

4. Adım: Tüm geçici dosyaları silin​

Bir sonraki adımda "Disk Temizleme" seçeneğini kullanarak tüm geçici dosyaları silmeniz gerekir.

Disk temizleme işlemini gerçekleştirmek için şu adımları uygulayın:

• "Başlat"a gidin
  • "Tüm programlar"ı seçin
  • "Donatılar"a tıklayın
  • "Sistem araçları"nı seçin
  • "Disk temizleme"yi seçin
  • "Silinecek dosyalar" listesinde "Geçici dosyalar" öğesini bulun
  • "Geçici dosyalar"ı seçin ve silin
Bazı virüsler, bilgisayarınız başlatıldığında otomatik etkinleşecek şekilde programlanır. Geçici dosyaların silinmesi yoluyla bu tür virüsler temizlenebilir. Ancak bu yöntemin en iyi yol olduğunu söyleyemeyiz. Bilgisayarınızı virüslerden etkili şekilde korumak için aşağıdaki adımları tamamlamanız akıllıca olacaktır.

5. Adım: Virüs taraması yapın​

Şimdi sıra, seçtiğiniz antivirüs veya internet güvenliği yazılımını kullanarak virüs taraması yapmaya geldi. Kaspersky Internet Security ürününü kullanıyorsanız "Tara" fonksiyonunu çalıştırın.

Kaspersky Internet Security Scan

6. Adım: Virüsü silin veya karantinaya alın​

Bir virüs tespit edilirse birden çok dosya etkilenmiş olabilir. Dosyaları kaldırmak ve virüsten kurtulmak için "Sil" veya "Karantina" öğesini seçin. Başka tehditler olmadığından emin olmak için bilgisayarınızı yeniden tarayın. Tehdit tespit edilirse dosyaları tekrar karantinaya alın veya silin.

7. Adım: Bilgisayarınızı yeniden başlatın​

Virüs silindiğine göre bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarı her zamanki gibi normal bir şekilde açın. Artık "Güvenli Mod"da başlatmanıza gerek yok.

8. Adım: Tüm parolalarınızı değiştirin​

Bilgisayarınızı bundan sonraki saldırılara karşı korumak için tüm parolalarınızı ele geçirilmiş olma ihtimaline karşı değiştirin. Bu adım, eğer parolalarınızın kötü amaçlı yazılım tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız kesinlikle uygulanmalıdır. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak en iyisidir.

Virüsün çalışma şeklinden emin değilseniz antivirüs tedarikçinizin web sitesini inceleyebilir veya teknik destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

9. Adım: Yazılımlarınızı, tarayıcınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin​

Yazılımlarınızı, tarayıcınızı ve işletim sisteminizi güncellemek suçluların, eski kodların açığından yararlanarak kötü amaçlı yazılımları bilgisayarınıza yükleme riskini azaltır.

Pelacanus

Katılımcı Üye
28 Haz 2020
462
3
141
Bilgisayarıma onlıne bır tane oyunun hılesını ındırmıstım virüs ondan bulastı buyuk ıhtımalle , mesela youtube arama yerıne tam tıklayınca baska bi sayfa acılıyor, ve youtube hesabımın begenılen kısmına baktım tam 900 e yakın vıdeo begenılmıs vıdeolar hıntçe arapça gıbı dıllerı. Malwarebytes dıye antı vırus programı ındırdım ama işe yaramadı. bu virusten nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız sevinirim . 🙂
Kullandığın tarayıcıyı kaldır. Çalıştır dan temp ile prefetch dosyalarının içindekileri sil. Daha sonra regedit aç calistirdan orada kullandığın tarayicinin dosyalarını bul hepsini sil. Tekrardan tarayıcıni kur

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.