Bir kurumu hacklediğini söylemek kamu davasına dönüşür mü?

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Örneğin bir televizyon programına çıkıyorum ve 2 ay önce X yeri hackledim. Onun dışında 5-10 yeri daha hackledim diyorum. Ama karşı taraftan şikayet vs. yok.
Bu olay yine de kamu davasına dönüşüp ceza alma ihtimali var mıdır birinin?

Not = Maddi bir zarar yok.

Son düzenleme:

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,687
385
Sydney
Hacklediğin zaman site sahipleri elbet peşine düşecektir. Örnek olarak olarak evinde kapıyı açık bırakıyorsun hiç tanımadığın biri gelip evini dağıtıyor ve gidiyor. Sen bunu kim yaptı diye peşine düşersin, aynı şekilde hacklenen sitelerde de geçerlidir. 4 ay sonra adamın biri televizyona çıkıp x adresinde ki evi dağıtımıştım vs. bir şey derse hemen peşine düşersin. Senin anlattığın olayda böyledir. Karşı taraf şikayetçi olursa ki olma ihtimali yüksek kamu davası olabilir

Crypthash

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,471
8
Site sahipleri dava açmadığı sürece bir şey olmaz ancak dava açarlarsa çok sıkıntılı süreçlerden geçebilirsin öncelikle bu konudaki TCK'daki maddeleri belirteyim;
Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),
Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu (TCK m.244),

Bilişim Sistemine Girme Suçu:Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu: Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Palasort

Üye
2 Mar 2021
75
0
Öncelikle merhaba değerli üye karşı tarafın haberi yok ise hiçbir şey olamaz çünkü sonuçta ortada bir zarar yok ama karşı tarafında haberi olsa şikayetçi olacağını sanmıyorum konuşursunuz zarar vermediğini anlatırsın büyük ihtimalle şikayetçi olmayacaktır.
İyi forumlar

centoğlu

Üye
18 Şub 2021
141
26
YERLİ TEKSAS
Örneğin bir televizyon programına çıkıyorum ve 2 ay önce X yeri hackledim. Onun dışında 5-10 yeri daha hackledim diyorum. Ama karşı taraftan şikayet vs. yok.

Merhabalar

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun onuncu bölümünde Bilişim Alanında Suçlar tanımlanarak konu ile ilgili olarak gerekli yaptırımlar alınmıştır. Kanuna göre;

243. madde de; Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye ,
244. madde de; Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişiye,
245. madde de; Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimseye,
245/A maddesin de; Bir cihazın, bilgisayar programının, şifrenin veya sair güvenlik kodunun, münhasıran bu Bölümde yer alan suçlar ile bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle işlenebilen diğer suçların işlenmesi için yapılması veya oluşturulması durumunda,

Değişen oranlarda hapis ve para cezası ile hükme bağlamıştır.

Her ne kadar yukarıda sayılan kanun maddelerinde sonuç ceza bir yıl ila sekiz yıl arasında değişen miktarlarda olsa da söz konusu suçların birden fazla kişiye karşı işlenmesi durumunda sonuç ceza kat kat artacaktır.

Not: Ama kimse şikayet etmediği sürece bir sıkıntı olmaz.

kaynak buradadır detay için tıklayınız.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
150
New World
Merhaba,

Site sahibinin yazılı izni olmadan yapılan tüm saldırılar "Siber Güvenlik Suçu" kapsamına girer ve dava açılırsa cezai işlem uygulanır.

Bilginize,

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,406
1,497
K E R K Ü K
kamu davasını cumhuriyet savcısı açmaktadır.
karşı taraf şikayet başlatmazsa bunu c. savcısı davayı açar.
sen çıkıp t.c'deki şu kurumu vurdum, şöyle çaldım bu kadar vurdum dersen ve c. savcısının dikkatini çekerse kamu davası yiyebilirsin.
bazı arkadaşlar direk atlamış karşı taraf şikayet etmezse fln tarzından. öyle bir hukuk yok, kamu davasının bir anlamı kalmaz o zaman.

şikayete bağlı olmayan, kamu davaları.
Kasten Öldürme (TCK 81)
Kasten Yaralama (TCK 82)
Çocuk Düşürme (TCK 100)
Şantaj (TCK 107)
Haberleşmenin Gizliliğini İhlal (TCK 132)
Hırsızlık (TCK 141)
Dolandırıcılık (TCK 157)
Çevrenin Kasten Kirletilmesi (TCK 181)

kamu davası yiyebilirsin suça bağlı.
birisinin telefonunu hacklersen ve yazışmalara girersen haberleşmenin gizliliğini ihlal edersin.
buna farklı olarak hırsızlık, dolandırıcılık suçlarıda eklenebilir.
ne yaptığına ve ne yapacaklarına bağlı :)

EX

Moderatör
29 Mar 2020
1,905
1,248
Bu söylemler başlı başına birer ceza hükmü taşımaktadır. Her ne amaç güdülse bile karşı tarafın şikayetçi olması ile ceza yaptırımından kaçınılmaz. Karşı tarafın olayı karşılayışına kalmış bir durum.

Eagleweb

Kıdemli Üye
8 May 2021
2,120
1,151
localhost/e8

Eğer ki Kişi Şİkayet Etmediyse sorun yok ama bir savcı senin Hakkında dosya açabilir.

onun haricinde başaksının sistemine izinsiz girmek suçtur, televizyon programı gibi yerlerde konuşmamayı tercih edin yada üstü kapalı konuşabilirsiniz.

Sort

Katılımcı Üye
14 Eki 2019
967
79
Merhaba Dostum

Kamu Davası Açılabilir. Örnek Vermek Gerekirse Siz Hırsızlık Yaptığınızda ve Çıkıp Ben Hırsızlık Yaptım Dediğinizde;

İsim Vermeseniz Dahi,Savcılık Bu Olayı Araştırmak İçin Kamu Davası Başlatır

İfadeleriniz Alınır,Tahmin Edilen Zamandaki Olaylar İncelenir ve Kanıtlar Toplanır ve Gerekirse Tutuklanırsınız

Yani Siz Gidip Bir Siteyi Hacklediyseniz ve Bunu Söylediyseniz, Site Sahibinin Şikayet Etmesine Gerek Kalmaz

Öncelikle Şikayet Ne Onu Anlamamız Gerekir;

Şikayet;

Bir Olumsuz Durumda, Durumu Yetkili Kimselere Bildirmek Diyebiliriz

Yani Siz Siteyi Hacklediğinizde Emniyet Bunu Vahiy Yolu İle Bilmez

Site Sahibi Gidip Bildirmesi Gerekir. Sizler İse Hackledikten Sonra Ben Yaptım Diye Bağırırsanız Şikayete Gerek Kalmaz

Bunu Zaten Emniyet Duymuş Olur.

Umarım Anlaşılır Olmuştur,

İyi Forumlar Dilerim

Eronmay

Özel Üye
18 Tem 2016
4,262
1,001
Merhaba, eğer yalandan böyle bir şey dediyseniz sizi firmanın markasını zedelemekten dava açabilirler. Haricinde saldırıda yaptıysanız dava açabilirler.

Syroxit

Katılımcı Üye
21 Nis 2021
638
622
Teşkilat
Merhabalar, cevap veren birçok kişi karşı tarafın dava etmesinden bahsetmiş. Sizin söylediğinize göre karşı taraftan şikayet vs. yok. Şimdi sorduğunuz sorunun cevabını kendiniz bulacaksınız. Kamu davası açılması için kamu zararına bir faliyet göstermeniz gerekmekte. Misal bir bankanın admin hesabından kendinize para aktarımı yaptığınızda banka ile açığı paylaşmanız karşılığı banka şikayetçi olmayabilir. Fakat size kamu davası açılarak ceza verilir. Kendinize sormanız gereken soru kamu zararına bir şey yaptım mı olmalıdır. Aynı zamanda bir yeri hacklediyseniz bunu televizyonda duyurmak kendinizi ihbar etmek gibi birşey :).
Kolay gelsin.

Geat

Yeni üye
5 Haz 2016
49
1
İşlediğiniz suç için birinin şikayet etmesine gerek yok bu durum kamu davasıdır ve şikayete bağlı değildir. Hiç kimse sizi şikayet etmese dahi bu durumu savcılık soruşturabilir ve kimse şikayet etmese dahi gerekli işlemler yapılır çünkü Anayasanın belirli maddesi ceza gerektirir ve ceza gerektiren suçlar şikayete tabi değildir.

Yani gene Google avukatları hayatında mahkemeye çıkmamış arkadaşlarımız burada sizlere saydırmış odur budur şikayete tabi değildir bu suç yani savcılık bir şekilde bu durumu birinden öğrendiği takdirde gerekli işlemleri yapar.

Diyelim ki her şey ortada ve kovuşturma yapılacak büyük ihtimal suç en az 2 fıkrayı ihlal ediyor eğer 1 yıl ve altı hapis cezası alırsanız para cezasına çevirebilirsiniz HAGB kabul ederseniz sicilinize işlemez ama kabul etmezseniz işler kabul etmeniz durumunda bir daha herhangi bir suç işlerseniz ayı suçta olabilir para cezasını ödüyorsunuz + sicilinize işliyor + büyük ihtimal HAGB olduğunuz için alt sınırdan değil orta - üst olarak cezalandırılacaksınız ve ceza evine gireceksiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.