BlindSQL Nedir? LAB

memu.exe

Üye
24 Mar 2023
70
63
lol
Merhaba dostlar! Mahlenizin dost canlısı acemi hackerı uzun bir aradan sonra geri döndü!

Bugün ki konumuz
BlindSQL

BlindSQL Nedir?

891atjx.png

Görselde ki gibi BlindSQL her hangi bir veri içermiyen yanıtlardın sorgumuz doğru mu yoksa yanlış mı anlamamızı sağlıyan sorgulardır.
"Hayır, Evet" sorularına dayanır.

xyz' AND '1'='1'--+-

Eğer bunun sonucunda bir error almıyorsak veya bir anomali görmüyorsak.

xyz' AND '1'='2'--+-

Bunun sonucunda anomali görüyorsak. Burada bir BlindSQL zafiyeti vardır demek.
Uygulamalı bir sekilde öğrendiklerimizi pekinleştirelim.

Lab - Blind SQL injection with conditional responses
(Koşullu yanıtlara göre BlindSQL enjeksiyonu)

Bizden istenen admin olarak giriş yapmamız.

Bize verilen bilgiler ise:

Admin Kullanıcı adı: administrator
Table: users
Columns: password, username

Bir BlindSQL Zafiyeti arıyoruz

ev359a1.PNG

o1fc2z8.PNG

İki görsel arasında ki farktan anladığımıza göre koşulumuz "TrackingId=xyz' AND true = welcome back" olduğunu anlıyoruz
(Always True)

Simdi işe sifrenin büyüklüğünü bulmamız lazım ki gene BlindSQL ile sifreyi bulabilelim.

xyz' AND (SELECT 'a' FROM users WHERE username='administrator' AND LENGTH(password)>1)='a'--+-

Deneme yanılma yoluyla şifre uzunluğunu buluyoruz

fn2cibq.PNG

Şifremizin uzunluğu 20.

Gelelim yapması en zevkli ama en bekleyişli olanına. Tek tek deneme yanılma yoluyla şifreyi bulucağız

xyz' AND (SELECT SUBSTRING(password,1,1) FROM users WHERE username='administrator')='a'--
^ ^
(Şifrenin Kaçıncı Harfı) (Şifre'de bu harf var mı?)

Korkmayın bunu tek tek elle yapmak zorunda değilsiniz Burp Suite İntruder kısmına geliyorsunuz
Sorgumuzu buraya yapıştırıyoruz

mhqregf.PNG

Değişkenlerimize §x§ olucak şekilde '§' şembolü ekliyoruz.

hq8cj0l.png

Birden fazla değişkenimiz olduğunu için Attack Type'ını Cluster Bomb olarak değiştiriyoruz

Payloads' a gelip değerlirimizi ayarlıyoruz.
Değişken numaraları 1,2,3... diye adlandırılır, numaralandırma normal okuma şeklinde ilk okunana 1, diğerine 2 değeri verilir.

İlk değişkenimiz sadece şifrenin hangi sırasında ki harfi kontrol ediceğimizi temsil ediyor bu yüzden Payloads'dan number tipini seçiyoruz.
Aşağıdan

From (Kaçtan başlayacak)= 1
To (Kaça Kadar)= 20
Step (Kaçar kaçar)= 1

9rvb5o2.PNG

Görseldeki gibi ayarlıyoruz

İkinci değişkenimiz hangi harfi kontrol ediceğimizi temsil ediyor, Payloads'dan Brute Forcer tipini seçiyoruz
Tek harf kontrol ediceğimiz için

Min Lenght = 1
Max Lenght = 1

4pbntnr.PNG

Olucak şekilde değiştirip bırakıyoruz.

Bir diğer önemli şey işe ne zaman bize ne bildereceği.
Bildiğiniz üzere
True' and True = Welcome back
True' and Admin şifre(1,1) = a = Hiçbir şey

q3crats.PNG

Koşulumuz true olduğu zaman bize welcome back döndürdüğü için

Ayarlardan Grep - Match bölümüne Welcome ekliyoruz ki
Koşulumuz tamamen True olduğunda bize geri dönüş yapabilsin.

Saldırıyı başlatıyoruz. Devamında napıcağınızı kendiniz anlarsınız bu yüzden görsel kullanmama gerek yok.ü

Teşekkürler dostlar değerli vaktinizi öğrenmeye ayırdığınız için, iyi günler!

yeni-uyeler-kulubu76d8b3792c188755.png

Rebelkan

Blue Team Lider Yrd.
12 Şub 2019
1,838
904
Konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan arkadaşlar için, yaptığın Burp işlemleri hakkında bir kaç açıklayıcı eklemeler yapılabilirdi.. Diye düşünüyorum.

Yoksa güzel olmuş.

memu.exe

Üye
24 Mar 2023
70
63
lol
Konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan arkadaşlar için, yaptığın Burp işlemleri hakkında bir kaç açıklayıcı eklemeler yapılabilirdi.. Diye düşünüyorum.

Yoksa güzel olmuş.
Hocam onun için ek bir konu açmayı düşünüyorum direkt Burp Suite kullanımı hakkında detaylı bir anlatım olur, bir önceki konularımda az çok anlatmıştım ama detaya girmemiştim, intercept işlemini hiç anlatmayıp da burada kullanmam acayıp anlamsız olmuş, görüşünüze katılıyorum

Rebelkan

Blue Team Lider Yrd.
12 Şub 2019
1,838
904
Burp'lu konular güzel anlatılınca, bayağı keyifli oluyorlar :)

Kolay gelsin, teşekkürler..

6 May 2021
60
16
elınıze saglık hocam baya ıyı

bılgılendık sayenızde

Devamını beklerız hocam

Form Kalıtelı konu ap ayrı kalıte

Dert görmeyın

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.