Blockchain teknolojisi nedir ve nasıl çalışır?

BTC

Hunter
14 Nis 2022
110
53
cüzdan
Blokzinciri, verilerin dijital ortamda şifrelenerek kaydedildiği bir tür kayıt defteri ya da kayıt listesi olarak tanımlayabiliriz.
İngilizce "blockchain" olarak isimlendirilen blokzincirde, veriler tarih sırasına göre birbirine zincir gibi bağlanmış ve
SHA-256 algoritmasına göre şifrelenmiş bloklar hâlinde saklanır.
Blok zincirine eklenen bir bloğu değiştiremez veya silemezsiniz.

Genesis blok nedir?
Bitcoin Genesis Bloğu, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin'in ilk bloğudur.
Blok, hiçbir şekilde harcanamaz 50 BTC'lik bir ödüle sahiptir.
Genesis bloğunun hash'i benzersiz kabul edilir çünkü diğer oluşturulan bloklardan farklı olarak iki ek on altılık sıfır içerir.
0 numaralı blokun içine bir de mesaj eklemiştir: “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.” (“Şansölye bankalar için ikinci kurtarma pakeninin eşiğinde.”)
Yaklaşık 14 yıl sonra dünya, daha da kötüleşen bir finansal krizle karşı karşıya.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.