Bu Ayeti Kim Aciklayabilir ?

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Yuce Allah Maide Suresinde Hristiyanlarin bir bolumunun Takva ehli iyi kimseler oldugunu ve bizlere dost olduklarini aciklamis ve bu Hristiyanlarin abid (Allaha geregi gibi kulluk eden) Alim (dini bilgileri yuksek seviyede ve kendisine guvenilir) kimseler oldugu beyan edilmis
bizim sozde din tuccarlari ise hristiyanlari kotuluyorlar onlar bu ayeti hic okumamislarmi ?
Siz ne dusunuyorunuz yorumlari alalim :)

İnsanlar içerisinde iman edenlere en azılı düşman olarak yahudileri ve ilâhlığında, otoritesinde, mülkünde, tasarruflarında Allah’a ortak koşanları, putperestleri göreceksin. İnsanlar içerisinde, iman edenlere, sevgide en yakın kimseler olarak da:
'Biz hristiyanlarız' diyenlerden ehl-i tevhid kimseleri göreceksin. Bu, onların içlerinde, âlim ve âbidlerin-keşişlerin, râhiplerin-zâhidlerin bulunması sebebiyledir. Onlar, doğruları söylemeyi, hakka boyun eğip tâbi olmayı, kibir-gurur meselesi yapmazlar.(Maide Suresi 82)

Ve dahi bu ayeti kerimede ise allaha hakkiyla inanan yahudi ve hristiyanlarin Cennetle mujdelendigi beyan olunmustur

Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan
her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır,
bunlara bir korku yoktur,
bunlar mahzun da olacak değillerdir. (Bakara suresi 62)

Son düzenleme:

Yéni-Çéri

Katılımcı Üye
3 Ara 2015
607
0
Dönem farkını unutmamak gerek şuan bozulmayan bir hristiyan olduğunu zannetmiyorum. tabikide ayeti biz yorumluyamayız bu sadece bir düşünce

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Dönem farkını unutmamak gerek şuan bozulmayan bir hristiyan olduğunu zannetmiyorum. tabikide ayeti biz yorumluyamayız bu sadece bir düşünce

En dogrusunu sadece allah bilir tabiki dostum ama hicbir din gorevlisi cikipta bu ayeti okumuyor bakin bunun manasi budur diye

Donem farki demissin bu yanlis Kuran o vakit hep gecmis donemlerden ornek veriyor o zaman simdi hukmu yokmu ?

Kuran evrenseldir sartlar olustugunda o 1400 yil onceki eyler tekerrur ettiginde hukum aynen gecerlidir kimse bunu degistiremez ama bazi sahtekarlar cikmis Nasih-Munsuh diye bir sey uydurmus ayet ayeti gecersiz kilarmi ? Haa allah bir seyi unuturda sonradan baska bir kanun koyarmi bunu bir arastirin

Yéni-Çéri

Katılımcı Üye
3 Ara 2015
607
0
En dogrusunu sadece allah bilir tabiki dostum ama hicbir din gorevlisi cikipta bu ayeti okumuyor bakin bunun manasi budur diye

Donem farki demissin bu yanlis Kuran o vakit hep gecmis donemlerden ornek veriyor o zaman simdi hukmu yokmu ?

Kuran evrenseldir sartlar olustugunda o 1400 yil onceki eyler tekerrur ettiginde hukum aynen gecerlidir kimse bunu degistiremez ama bazi sahtekarlar cikmis Nasih-Munsuh diye bir sey uydurmus ayet ayeti gecersiz kilarmi ? Haa allah bir seyi unuturda sonradan baska bir kanun koyarmi bunu bir arastirin

dönem farkından kastım o dönem ki hristiyanlar şimdiki müslümanlardan daha imanlı kişilerdi, hocam
şuan müslümanı düşman bellemeyen hristian oldugunu sanmıyorum kesin bir kanı söylemiyorum önceki mesajımda da belirtiğim gibi Allah bilir kuran-ı kerimi bütün olarak ele almak gerek herşey de olduğu gibi cımbızlama yapılabilir.

musileno

Kadim Üye
20 Tem 2007
5,774
3
Ordaki hristiyanlıkta, bozulmamış Hıristiyanlık kastedilmwktedir.

Sözde din tüccarları hristiyanları yeriyor derken?

Asıl yahudi hristiyan cennete girecek diyen zındıktır.

BomHackers

Uzman üye
4 Nis 2012
1,614
2
Dünya
Hristiyanlık dinide Allah tarafından gönderildi, Yahudilik dinide Allah tarafından gönderildi. Ancak gönderildikleri gibi kalmadılar değiştirildiler. Bu yüzden çağımızın din alimleri değiştirilen dinleri kötülüyorlar. Örneğin, Hristiyanlık dinine mensup kişiler, Hristiyan olmayanları kendilerine köle gibi görüyorlar. Ama hala daha değiştirilmemiş Hristiyan dinine mensup kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler takva sahibi kişilerdir. Zebur değiştirilmeseydi eğer, İncil gönderilmezdi. İncil değiştirilmeseydi, Kur'an-ı Kerim gönderilmezdi. Kısaca, konudaki ayet, günümüzde hala değiştirilmemiş Hristiyan dinine mensup kişilerin bulunmakta olduğunu işaret ediyor.

vily

Katılımcı Üye
19 Eki 2014
585
1
Sevgili kardeşim bence en iyi yorumu muhakkakki peygamberimiz yapmıştır.Hatırladığım bir hadisi şerifte şöyle buyruluyor.
Kim Lailahe illallah derse cennete girer,mealinde bir hadisi şerifti,buda Allahın birliğini kabul edenleri kastedtiği anlaşılıyor.Yani peygamber inançları değişik bile olsa Allah birdir diyen cennete girecektir.Tabi yanlış anlaşılmasın direk cennete girecektir demiyorum.Kim ne cezası varsa sorgusundan sonra cezasını çekecektir.Fakat sonuç olarak ayettede belirtildiği gibi kurtuluşa erecektir.Bazı ham sofular önüne geleni cehenneme yollamaya bayılırlar.Halbuki biz öyle istemeyiz.Hz.Ebubekirin dediği gibi,Yarabbi vucudumu öyle büyüt ve beni cehenneme koyki cehennem başka kimseyi içine alamasın,demiş mubarek.Bu da insanları ne kadar sevdiğini ve ne kadar merhametli olduğunu gösterir.Saygılar kardeşim,Allaha emanet olunuz.

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Ordaki hristiyanlıkta, bozulmamış Hıristiyanlık kastedilmwktedir.

Sözde din tüccarları hristiyanları yeriyor derken?

Asıl yahudi hristiyan cennete girecek diyen zındıktır.
Haydi cevap ver o vakit
Adam kucuk bir adada bir kabilede dogmus orada Raulullahtan hic haberi olmamis ama kendisi bir yaratan olduguna inanmis ve onun rizasini almak icin olene kadar dua etmis simdi bu adamin durumu ne olacak senmi karar vereceksin !
Aslinda zindik olan Allahin kitabinda olmadigi halde sonradan hukum uyduranlar ve bilmedikleri seylere konusanlardir

maviyudum

Yeni üye
21 Şub 2016
1
0
kardeşim ılk ornek verdıgın ayette muslumanlara karsı dusmanlıgı daha az olarak hırıstıyanlık gosterılmıs.kotunun ıyısı yanı. ıkıncı ayette ıse ıslamıyetten hak dınler hırıstıyanlık yahudılık vs idi. bu dınler bozulmadan once onlara tabii olanlar bizim gıbı hak yoldaydı.yanı o zamankı hak yolda olanlardan bahsedıyo.su an kı hrıstıyan veya yahudıden degil.Allah katında tek dın ıslamdır(ali imaran 19)bu kuranın ındıgı tarihten sonrası için.ve son olarak Allah bilmediklerimizden mesul tutmaz hıc bişeyden haberı olmadan adada yasayan ınsan dan uzerıne peygamber ınmemıs kabile sorumlu degil.

musileno

Kadim Üye
20 Tem 2007
5,774
3
Haydi cevap ver o vakit
Adam kucuk bir adada bir kabilede dogmus orada Raulullahtan hic haberi olmamis ama kendisi bir yaratan olduguna inanmis ve onun rizasini almak icin olene kadar dua etmis simdi bu adamin durumu ne olacak senmi karar vereceksin !
Aslinda zindik olan Allahin kitabinda olmadigi halde sonradan hukum uyduranlar ve bilmedikleri seylere konusanlardir

Elbette, dinde reformculuk zındıklıktır..

İlk dediğin ile ilgili olarak da; ben bir fıkhi değilim. İlgili mercilere sorarsan daha sağlıklı bir yanıt alabilirsin :)

'Süvari

Kıdemli Üye
4 Haz 2015
2,180
0
-
Haydi cevap ver o vakit

Ancak şöyle bir durum var yaklasik 120 binin ustünde peygamberin gelip gectigini duymussunuzdur . Nahl Suresi 36. Ayette , `biz her topluma peygamber gönderdik` yazıyor bu kabilelerin elbette tevhid inancı ya da İslamdan bir yolla haberleri olmuştur , günümüzde boyle kabilelerin olup olmadigini bilmiyorum ancak bu sınava herkes tabi olduğuna gore elbette her insanin bunlardan haberi vardir

Yéni-Çéri

Katılımcı Üye
3 Ara 2015
607
0
Yazmıştım ama uzamaması adına siliyorum ne ben nede bir başkası Allah ın Sözünü açıklayabilecek seviyede değil Peygamber efendimiz dini alimler sehabeler evliyalar vb dışında tabi başkasından kastım normal insanlar.

Son düzenleme:

Exploid

Katılımcı Üye
12 Şub 2016
871
0
kıyamete yakın hiristiyanlarında islamı seçicek diye biliyorum her gelen peygamber son peygamberi müjddelemiştir hiristiyanlar yahidelerden daha ılımandır en çok peygamber gönderilen millet yahudi milletidir ayrıca konuyu açan arkadaşa tşk ediyorum güzel bi konuya değinmiş

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Ancak şöyle bir durum var yaklasik 120 binin ustünde peygamberin gelip gectigini duymussunuzdur . Nahl Suresi 36. Ayette , `biz her topluma peygamber gönderdik` yazıyor bu kabilelerin elbette tevhid inancı ya da İslamdan bir yolla haberleri olmuştur , günümüzde boyle kabilelerin olup olmadigini bilmiyorum ancak bu sınava herkes tabi olduğuna gore elbette her insanin bunlardan haberi vardir
Merhaba kardesim bak cok guzel bir konuya degindin bende onu aciklayacaktim Hz Adem den bu yana kadar hep topluma islami duyuran bir peygamber gelmis degilmi ?

Demek oluyorki butun Rasuller islam dini uzerine gelmistir yani her peygamber farkli bir din ile gelmemistir

Hz Adem a.s dan Hz Muhammed s.a.v e kadar hepsi islam peygamberidir

Ne zamanki dinleri tahtif ettiler kitaplari degistirdiler o vakit yeni bir peygamber ve yeni bir kitap gonderildi ben sunu diyorum kimse yanlis anlamasin

Hz isa a.s in zamanindaki inanlarlarda muslumandir Hz Musa nin zamaninda inananlarda muslumandir onlarda cennete gireceklerdir

ama Rasulullah geldikten sonra onu inkar ediyorsa hepsini inkar etmis oluyor yani acikca soyleyim Hz Muhammed s.a.v geldikten sonra onun Rasullugunu inkar eden kimse Cennete gidemez !

13 Nis 2014
69
0
Sevgili lapricon, 70 den 85 e kadar Bi oku bakalım ne diyor allahüteala, iman edenlere(yani bizlere) en yakın olanların biz Hristiyanız diyenleri görürsün çünkü onların içinde keşişler ve rahipler vardır büyüklükde taslamazlar (yahudiler gibi). Maide 82. İşte olay bundan sonra başlıyor Allah bahşettiği Hristiyanların kur'an ı kerimi dinledikten sonra iman getirip Müslüman olduklarını söylüyor. Ayetleri çarpıtma lütfen

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Sevgili lapricon, 70 den 85 e kadar Bi oku bakalım ne diyor allahüteala, iman edenlere(yani bizlere) en yakın olanların biz Hristiyanız diyenleri görürsün çünkü onların içinde keşişler ve rahipler vardır büyüklükde taslamazlar (yahudiler gibi). Maide 82. İşte olay bundan sonra başlıyor Allah bahşettiği Hristiyanların kur'an ı kerimi dinledikten sonra iman getirip Müslüman olduklarını söylüyor. Ayetleri çarpıtma lütfen

Carpitmiyorum ki senden onceki yazdigimi okumamissin belliki ne yazmisim okurmusun kardesim :)

13 Nis 2014
69
0
Defalarca okudum kardeş kesinlikle ama kesinlikle çarpıtıyorsun, iman eden Müslümanlara sevgi bakımından en yakın olanların biz Hristiyanlarız diyenleri görürsün diyor .ama sen burayı allahın sanki onlarıda takva ehli olarak gördüğünü söylüyorsun. Halbuki Allah maide 83 te bahsettiği hristiyanların Müslümanlığı seçtiğinden bahsediyor, at gözlüğü ile bakma oku biraz

Son düzenleme:

acheron52

Yeni üye
3 Ocak 2012
11
0
Yuce Allah Maide Suresinde Hristiyanlarin bir bolumunun Takva ehli iyi kimseler oldugunu ve bizlere dost olduklarini aciklamis ve bu Hristiyanlarin abid (Allaha geregi gibi kulluk eden) Alim (dini bilgileri yuksek seviyede ve kendisine guvenilir) kimseler oldugu beyan edilmis
bizim sozde din tuccarlari ise hristiyanlari kotuluyorlar onlar bu ayeti hic okumamislarmi ?
Siz ne dusunuyorunuz yorumlari alalim :)

İnsanlar içerisinde iman edenlere en azılı düşman olarak yahudileri ve ilâhlığında, otoritesinde, mülkünde, tasarruflarında Allah’a ortak koşanları, putperestleri göreceksin. İnsanlar içerisinde, iman edenlere, sevgide en yakın kimseler olarak da:
'Biz hristiyanlarız' diyenlerden ehl-i tevhid kimseleri göreceksin. Bu, onların içlerinde, âlim ve âbidlerin-keşişlerin, râhiplerin-zâhidlerin bulunması sebebiyledir. Onlar, doğruları söylemeyi, hakka boyun eğip tâbi olmayı, kibir-gurur meselesi yapmazlar.(Maide Suresi 82)

Ve dahi bu ayeti kerimede ise allaha hakkiyla inanan yahudi ve hristiyanlarin Cennetle mujdelendigi beyan olunmustur

Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan
her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır,
bunlara bir korku yoktur,
bunlar mahzun da olacak değillerdir. (Bakara suresi 62)

Arkadaşım yanlış kelime kullanıyorsun dikkat et!! Ayeti dikkatlice gerçek tefsirinden bakarsan ne demek istediğini anlayacaksın. "yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler" bunlar iman ederse yani müslüman olursa onlara korku yoktur ter temiz yeni doğmuş gibi olacaktır anlamı taşıyor. Senin demen gibi hristiyanlığın alimi, bilgilisi sevimlisi yok. Din tek dindir müslümanlıktır. diğer tüm dinlerin hükmü kaldırılmıştır. Anlaşıldı mı???

Lapricon

Uzman üye
13 Şub 2016
1,591
0
Medine
Arkadaşım yanlış kelime kullanıyorsun dikkat et!! Ayeti dikkatlice gerçek tefsirinden bakarsan ne demek istediğini anlayacaksın. "yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler" bunlar iman ederse yani müslüman olursa onlara korku yoktur ter temiz yeni doğmuş gibi olacaktır anlamı taşıyor. Senin demen gibi hristiyanlığın alimi, bilgilisi sevimlisi yok. Din tek dindir müslümanlıktır. diğer tüm dinlerin hükmü kaldırılmıştır. Anlaşıldı mı???
Islam dan baska Allah baska bir din mi indirdiki diger dinlerin hukmu kalksin ?
Seriat olmasin o dedigin :)

Hayir dersen hz adem a.s in dini ne idi ?
Hz Nuh un dini ne idi ?
Hz Ibrahim in dini ne idi ?

acheron52

Yeni üye
3 Ocak 2012
11
0
Islam dan baska Allah baska bir din mi indirdiki diger dinlerin hukmu kalksin ?
Seriat olmasin o dedigin :)

Hayir dersen hz adem a.s in dini ne idi ?
Hz Nuh un dini ne idi ?
Hz Ibrahim in dini ne idi ?

İslamdan (müslümanlıktan) önce gönderilen tüm dinler saptırıldığı ve değiştirildiği için Allah son peygambere son dini ve son kitabı indirdi. Konuyu bence saptırıyorsun. Önce bu dinin ve önceki saptırılan dinlerin nasıl ve nedenleriyle ilgili tam bilgi al ve sonra gel tartışalım. Biliçsizce karşılık verme yani. İlah tek ilah, dinlerin sadece ismi farklı. Amaçları da aynı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.