Bu Yol Haritası Nasıl?

codinger06

Üye
1 Mar 2023
161
136
127.0.0.1
Yaklaşık olarak 2.5 - 3 yıldır web programlama yapıyorum arada sırada diğer dillere de baktım, fakat siber güvenlikle pek bir bağlantım yoktu. Son zamanlarda siber güvenliğe de girmek istedim. Halihazırda programlama bilgim var bir IT sektörüyle de tanışıklığım var, siber güvenlikle alakalı bazı temel kavramları vs. de biliyorum tamamen 0'dan başlamak olmayacağı için kolay geleceğini düşünüyorum bazı yabancı ve Türk kaynaklardan yararlanarak şöyle bir siber güvenlik yol haritası çıkardım :

Kali Linux Kullanımı Toollar vs. (bu kısım asıl siber güvenlik öğrenmek için değil, Kali Linux ortamına aşina olmak için.) (Şu an bu aşamadayım.)

Python, Go, Ruby, Perl, Bash (Python dışındaki dillerde daha önce hiç çalışmadım, Pythona çok az bakmıştım temeli sağlam bir şekilde oturttuktan sonra diğer dillerle de proje geliştirebilecek kıvama kadar geleceğim sonra devam edeceğim)

How virtual machines work?
Docker?

(Amaç bu sertifikaları almak değil eğitimlerini tamamlamak )
CompTIA A+

CompTIA Network+
Cisco CCNA

SQL (temel sorguları biliyorum CRUD operasyonlarını)
NoSQL
REGEX
3-Tier Application

CompTIA Security+
CompTIA PenTest+

PKI(Public Key Infrastructure)
Kriptografi

FORENSICS
Syslog Regex
İşletim sistemlerinde log tutma mantığı

The Cyber Mentor
sss.lunizz.com

OSCP

Reverse Engineering - C++, C, Assembly

Bu yol haritasını nasıl buldunuz tavsiye edeceğiniz eklemek istediğiniz bir yer var mıdır?

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,332
Yaklaşık olarak 2.5 - 3 yıldır web programlama yapıyorum arada sırada diğer dillere de baktım, fakat siber güvenlikle pek bir bağlantım yoktu. Son zamanlarda siber güvenliğe de girmek istedim. Halihazırda programlama bilgim var bir IT sektörüyle de tanışıklığım var, siber güvenlikle alakalı bazı temel kavramları vs. de biliyorum tamamen 0'dan başlamak olmayacağı için kolay geleceğini düşünüyorum bazı yabancı ve Türk kaynaklardan yararlanarak şöyle bir siber güvenlik yol haritası çıkardım :

Kali Linux Kullanımı Toollar vs. (bu kısım asıl siber güvenlik öğrenmek için değil, Kali Linux ortamına aşina olmak için.) (Şu an bu aşamadayım.)

Python, Go, Ruby, Perl, Bash (Python dışındaki dillerde daha önce hiç çalışmadım, Pythona çok az bakmıştım temeli sağlam bir şekilde oturttuktan sonra diğer dillerle de proje geliştirebilecek kıvama kadar geleceğim sonra devam edeceğim)

How virtual machines work?
Docker?

(Amaç bu sertifikaları almak değil eğitimlerini tamamlamak )
CompTIA A+

CompTIA Network+
Cisco CCNA

SQL (temel sorguları biliyorum CRUD operasyonlarını)
NoSQL
REGEX
3-Tier Application

CompTIA Security+
CompTIA PenTest+

PKI(Public Key Infrastructure)
Kriptografi

FORENSICS
Syslog Regex
İşletim sistemlerinde log tutma mantığı

The Cyber Mentor
sss.lunizz.com

OSCP

Reverse Engineering - C++, C, Assembly

Bu yol haritasını nasıl buldunuz tavsiye edeceğiniz eklemek istediğiniz bir yer var mıdır?

Hocam bende uzun bir süre web alanında çalıştım ama ben açık konuşmak gerekirse ilk siberle başladığım için web daha kolay gelmişti bana programla bilginiz web alanında var ise genel algoritma yapısı bilgisine sahipsinizdir yüksek ihtimalle, Pythona başlayıp projeler üretmeniz çok uzun sürenizi almaycaktır diye düşünüyorum. Kapsamlı bir çizgi olmuş ancak sırayı evet sıraya hakim olmanız çok hoş ancak bu sıralamada aldığınız bir veya birden fazla hata size motivasyon kaybı yaşatabilir daha çok uzun yolunuz varmışcasına meslekden sizi soğutabilir. Evet yolumuz uzun ancak motivasyonunuzu kaybetmeden yola devam etmelisiniz Bulmuş olduğunuz yol güzel iyi çalışmalar dilerim.

huron049

Üye
25 Şub 2023
54
11
Cehennem'in Dibi
Hocam bende uzun bir süre web alanında çalıştım ama ben açık konuşmak gerekirse ilk siberle başladığım için web daha kolay gelmişti bana programla bilginiz web alanında var ise genel algoritma yapısı bilgisine sahipsinizdir yüksek ihtimalle, Pythona başlayıp projeler üretmeniz çok uzun sürenizi almaycaktır diye düşünüyorum. Kapsamlı bir çizgi olmuş ancak sırayı evet sıraya hakim olmanız çok hoş ancak bu sıralamada aldığınız bir veya birden fazla hata size motivasyon kaybı yaşatabilir daha çok uzun yolunuz varmışcasına meslekden sizi soğutabilir. Evet yolumuz uzun ancak motivasyonunuzu kaybetmeden yola devam etmelisiniz Bulmuş olduğunuz yol güzel iyi çalışmalar dilerim.
eyw knk sanada he bu arada beynimi yakıyordu bu mesajın .D

codinger06

Üye
1 Mar 2023
161
136
127.0.0.1
teşekkür ediyorum önerileriniz için yavaş yavaş ilerleyeceğim ben daha önce çok hatalar ile karşılaştım programlamanın içinde olduğumdan doğal olarak hataları handle etme kapasitem de yükseldi bu yolda iyice yardımcı olacaktır inşallah, size de iyi çalışmalar

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,332
teşekkür ediyorum önerileriniz için yavaş yavaş ilerleyeceğim ben daha önce çok hatalar ile karşılaştım programlamanın içinde olduğumdan doğal olarak hataları handle etme kapasitem de yükseldi bu yolda iyice yardımcı olacaktır inşallah, size de iyi çalışmalar
Rica ederim iyi çalışmalar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.