c# da kendi kronometremizi yapalım.

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
10
833
@icehead konuya olan davetin için teşekkür ederim.
Thread yapısı ilgimi çekiyor ve araştırıyor, kullanmaya çalışıyorum.

Aynı şekilde bir projemde garbage collector yapısını da kullandım.

Konuyu tam olarak okuyamadım, daha iyi okuduğumda gerekli öneri, eleştiri, naçizane övgülerimi ileteceğim.

Eline sağlık.
her türlü görüşe açığım :)

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
10
833
Arkadaşlar şöyle bir test yaptım timer kullanınca(gc siz) ram oranı her dk geçtikçe artıyor ve ram bellek gittikçe şişiyor fakat gc kullanırsak bu şişme gc siz'e göre çok az.

testi 40 dk kadar açık bırakacağım bakalım sonuç ne olacak?

a7ze18e.png

icehead

Uzman üye
19 Şub 2022
1,137
10
833
Yaşa bekliyorum sonuçları
GC kullanılmayan program ram şişirmeye devam ediyor.GC'li 4.1 veya 4.2 olurken GC kullanılmayan program 7.6 mb seviyesine kadar ulaştı ve ben yazana kadar da herhalde 7.9 veya 8.1 mb olacak.

testin daha 20. dk si

timer programındaki kodlarım

C#:
   int a = 0;
        int b = 0;
        private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e)
        {
            a++;

label1.Text = Convert.ToString(a);
            if(a==60)
            {
                b++;
                a = 0;
                label2.Text = Convert.ToString(b);
            }

}

m50ibnz.png

0x43

Yeni üye
15 Şub 2021
46
28
"GC otomatik başlar neden kullanıyorsun?" bunu herkes sorar aslında bu mantık şu sözün programcıya yedirilmesinden oluyor "İyi programcı tembel olandır."
ben bu söze takılmamakla birlikte gc siz programı yazdığımda ram kullanımının dk geçtikçe yükseldiğini gördüm yer yer 100 mb sırını aştı.
timer kullanmama sebebime gelirsek timer click olduğunda forum kasar,butonlara tıklayamazsın.

bak sana from kilitlenmesine bir örnek.
iki buton ekle projene şu verdiğim kodu buton1 e koy diğerinede basit bir messagebox ekle.

C#:
 int a = 0;
            while(true)
            {
                a++;
            }

eğer buton 1 e tıklarsan buton 2 ye asla tıklayamazsın çünki process while de boğulacaktır.
timer olayıda basit bir çözüm ama kullanıcı tam o sırada from'a dönerse kasma ile karşılaşacaktır.
Sence kodda infinite loop olduğundan olabilir mi? Butonlarla da zerre kadar alakası yok, yaptığı tek şey a'yı sonsuza kadar arttırmak. Timer ile de kasma gibi bi şey olamaz.
İnternette görülen kodlar var birde using system timers.timer diye. Bu bir teori çünkü daha önce hiç denemedim. Bu system timers modülü sadece yazılım yüklü olan bilgisayarlar da oluyor diye düşünüyorum. Eğer ki sade bir Windows a atılınca bu kod hata verecek. Çünkü system timers modülü bu bilgisayarda yüklü değil. Doğru mu sence? Parçası bulunmayanlara da soralım. Bakalım ne diyecekler...

@sw1ndler @Endarion
Kullandığımız sürümden kaynaklanabilir ben yazdığımda kasıyordu from.
bu tartışma sabaha kadar sürer en iyisi kim hangisini istiyorsa kullansın.
En iyisi kim tartışması yapılamaz çünkü yapabilecek nitelikte değil kodlar.
Bir challenge başlatılsa ve aynı dilde ufak bir programın farklı versiyonları yapılsa. Örneğin;

Dosya boyutu en küçük uygulama
En az bellek tüketen uygulama
En hızlı çalışan uygulama gibi
Programlama bilgisi olan bi kaç üye bulursak yaparız.
@icehead konuya olan davetin için teşekkür ederim.
Thread yapısı ilgimi çekiyor ve araştırıyor, kullanmaya çalışıyorum.

Aynı şekilde bir projemde garbage collector yapısını da kullandım.

Konuyu tam olarak okuyamadım, daha iyi okuduğumda gerekli öneri, eleştiri, naçizane övgülerimi ileteceğim.

Eline sağlık.
Ben de okuyamadım ama eleştirimi yapayım;

Konuyu açan arkadaş gerek genel programlamadan -teorisinden ve tecrübesinden dahil-, gerek kullandığı dilin yapısından gerek ise yaptığı işi nasıl yapması gerektiğinden yoksun. Tek yaptığı şey internette gördüğü çöpleri özümseyip buraya kusmak.

Maveraün Nehr

Blue Expert / Head of Malware Team
25 Haz 2021
997
2
1,958
41.303921, -81.901693
Sence kodda infinite loop olduğundan olabilir mi? Butonlarla da zerre kadar alakası yok, yaptığı tek şey a'yı sonsuza kadar arttırmak. Timer ile de kasma gibi bi şey olamaz.

En iyisi kim tartışması yapılamaz çünkü yapabilecek nitelikte değil kodlar.

Programlama bilgisi olan bi kaç üye bulursak yaparız.

Ben de okuyamadım ama eleştirimi yapayım;

Konuyu açan arkadaş gerek genel programlamadan -teorisinden ve tecrübesinden dahil-, gerek kullandığı dilin yapısından gerek ise yaptığı işi nasıl yapması gerektiğinden yoksun. Tek yaptığı şey internette gördüğü çöpleri özümseyip buraya kusmak.
Timer ile kasma olmaz mı? Emin misiniz? Öneriniz timer mı?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.