C++ Dersleri !! //LnxCdr

LnxCdr

Katılımcı Üye
2 Şub 2012
442
0
Everywhere
Herkese iyi günler arkadaşlar. Son 2 gündür c++ bölümüne çeşitli konular açıyorum. Konularımdaki amacım, üyelerimizin oradaki mantığı anlamasıdır. C++ ' da kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu süre içerisinde de öğrendiğim şeyleri burada bu konu altında paylaşma kararı aldım. İnşallah herkese hayırlı olur.Hepinize iyi günler dilerim.

//LnxCdr

Sonradan Gelen Ekleme : Dersler Sıfırdan Değildir !! Aklıma Gelen Konuları Anlatacağım...

Ders 1 --> Switch-Case Yapısı
İlk dersi hiç bekletmeden hemen başlayayım dedim. Evet arkadaşlar bu dersimizde size Switcj-Case yapısını anlatacağım.

Switch , case yapısındaki durum veya durumlardan en az 1'inin işletilmesini sağlıyor. Şimdi bir örnek veriyim size. Bir program yaptınız. Örneğin programımız şans kutusu programı olsun. Case yapısını kullanarak belirli seçenekler oluştururuz. İlk olarak kullanıcıdan belirli araklıklarda bir sayı girmesini isteriz. Kullanıcı sayıyı girdiğince case yapısındaki bir seçenwk onun karşısına çıkar. Buna benzer bir programımı konunun sonunda paylaşacağım. Evet bu arada switch, sadece int ve char türünden verilerle kullanılabilir. Evet bu konuyu kavramanız için ilk olarak küçük bir örnek veriyim ;

Kod:
switch ( [değişken] )
{
case [sabit_değer1]:
[komutlar];
break;
case [sabit_değer2]:
[komutlar];
break;
.
.
.
default:
[komutlar];
break;
}

Umarım şimdi daha iyi anlamışsınızdır. Default ne diyosanız onu da açıklayayım. Örneğin siz 1 ve 5 arası bir sayı girmesini istediğiniz kullanıcıdan. Kullanıcıda merak etti acaba 6 ya bassam ne olur (Türkler bunu hep yapar :) ) O zaman default yapısındaki komutunuz devreye girer. Örneğin default yapısına şunu girebilirsiniz -->>cout << "Yanlıs Giris Yaptiniz. Lutfen 1 ve 5 arasında bir secim yapiniz...";
Break komutunu da anlatıyım. Break kelime anlamı olarak ( İngilizce ) durmak demek. Örneğin kullanıcı 1. seçeneği seçti. 1.Seçenekteki case yapısındaki komut ortaya çıkar. Ama break olmadığı için diğer seçenekteki komutuda gösterir. Hemen bir örnekle anlayayım ;

[CODE switch(a){

case 1:
cout << "Helal be Gocum... Co Admin Olacaksin. Isin Zor, calis olacaksin :)";

case 2:
cout << "Ar-Ge Team'de olacaksin. Simdiden Basarilar :)";
break;
}
][/CODE]

Şimdi gençler case 1 de gördüğünüz gibi dur komutu yok. O yüzden ekrana case 2 yide gösterir. Case 2 de break komutu olduğu için durur , OK ? :D

Şimdilik bu kadar yeter. Switch-Case yapısını iyice anlattığımı umuyorum. Şimdi kendi yapmış olduğum programı paylaşacağım....

Kod:
//Coded by LnxCdr
//TurkHackTeam.net
//THT'De Hangi Rutbe Olacaksin ? Testi...
#include <iostream>
using namespace std;

main() {

int a;
       //Burada Kullanıcıdan Bir Sayı Girmesi İstenir. Bu sayıya göre bir rütbe verilir....
       cout << ":::::::::::::THT'De Hangi Rutbe Olacaksin ? Tesitine Hosgeldiniz::::::::::::::" << endl << endl << " 1 ve 5 Arasinda Bir Sayi Giriniz..." << endl;
       cin >> a;

switch(a){

case 1:
                      cout << "Helal be Gocum... Co Admin Olacaksin. Isin Zor, calis olacaksin :)";
                      break;

case 2:
                      cout << "Ar-Ge Team'de olacaksin. Simdiden Basarilar :)";
                      break;

case 3:
                      cout << "Normal Uye olarak kalacaksin. Belkide Senin icin En Hayirlisidir Belkide Dostum ;)";
                      break;

case 4:
                      cout << "Super Moderator Olacaksin . Hadi Basarilar....";
                      break;     

case 5:
                      cout << "Bilmiyorum Dostum Sende Biraz Zorlandim. Ya Dil Takımı' nda olacaksin ya da Banlanacaksin :(";
                      break;

default:
                      cout << "Hey Dostum Senin Sorunun Nedir Ha ? Orda 1 ile 5 Arasi Diyor, Gormuyor musun ?? ";
                      break;        
                 }
                 cin >> a;

}

// Coded by LnxCdr ||||||||||  Coded by LnxCdr

Lütfen bu son paylaştığım kodları iyice ama iyice inceleyin. Mantığını kavramaya çalışın. Bunu anladığınız anda bu konuyu anlamşsınız demektir.

Ödev

Switch-Case yapısı ile ilgili 100 soru , şaka şaka :D Switch-Case yapısını iyice anlayıp bir program yazılacak !!!

DERS 1 BURADA BİTER.
Bir yanlışım olduysa herkesden özür dilerim. Daha ilk dersim olduğu için eksikliklerim çoktur mutlaka. Bunları konu altından belirtirseniz benim için daha iyi olur....

Bizden ayrılmayın !! by //LnxCdr
Bu yazının tüm hakları LnxCdr' ındır. İzintisiz kopyalanamaz !!!

Son düzenleme:

LnxCdr

Katılımcı Üye
2 Şub 2012
442
0
Everywhere
Paylaşımlar hayırlı olsun şimdilik sabit ,Günlük gelip konturol edicem nasıl diye ;)

Teşekkür ederim Korgenaralim. Derslere başlıyorum...

Edit : 1. Ders eklenmiştir. Bu arada arkadaşlar lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. Siz ne kadar çok yorum yazarsanız ben de o kadar teşvik olurum :)

Son düzenleme:

LnxCdr

Katılımcı Üye
2 Şub 2012
442
0
Everywhere

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.