C# Formun Küçülmesini Engellemek - Hep Tam Ekran Yapmak

chocolax

Kıdemli Üye
1 Ocak 2015
3,171
3
Merhaba, bu konumda size formun nasıl küçülmesini engelleyeceğimizi yani hep tam ekran kalmasını öğreteceğim. Form özelliklerinden MaximizeBox=False yaparız ve küçülmesini engelleriz ama üstteki çubuğa çift tıkladığımız zaman küçülür. İşte bu durumda yapacağımız şey çok basit.

Formun özelliklerinde WindowState Maximized yapabilirsiniz çok bir anlamı yok ama ben böyle kullanmayı tercih ediyorum.

MaximizeBox=False olarak değiştirelim.

Formun Layout eventine şu kodları yazıyoruz.

Kod:
[COLOR="Teal"]if[/COLOR] ([COLOR="Teal"]this[/COLOR][COLOR="White"].WindowState ==[/COLOR] [COLOR="MediumTurquoise"]FormWindowState[/COLOR][COLOR="white"].Normal[/COLOR]) [COLOR="Lime"]// Formun pencere durumu normal ise;[/COLOR]
{
    [COLOR="Teal"]this[/COLOR][COLOR="White"].WindowState =[/COLOR] [COLOR="mediumturquoise"]FormWindowState[/COLOR][COLOR="white"].Maximized;[/COLOR] [COLOR="Lime"]// Formun pencere durumu maksimize olarak değişsin.[/COLOR]
}
[COLOR="Teal"]else[/COLOR] [COLOR="lime"]// Formun pencere durumu normal değil ise;[/COLOR]
{
    [COLOR="lime"]// Hiçbir şey yapılmasın.[/COLOR]
}

Evet, artık formunuz hep tam ekran. İyi forumlar dilerim :)

Son düzenleme:

King Kong

Kıdemli Üye
19 Mar 2017
2,392
10
Kod:
[COLOR="Teal"]if[/COLOR] ([COLOR="Teal"]this[/COLOR][COLOR="White"].WindowState ==[/COLOR] [COLOR="MediumTurquoise"]FormWindowState[/COLOR][COLOR="white"].Normal[/COLOR]) [COLOR="Lime"]// Formun pencere durumu normal ise;[/COLOR]
{
    [COLOR="Teal"]this[/COLOR][COLOR="White"].WindowState =[/COLOR] [COLOR="mediumturquoise"]FormWindowState[/COLOR][COLOR="white"].Maximized;[/COLOR] [COLOR="Lime"]// Formun pencere durumu maksimize olarak değişsin.[/COLOR]
}
[COLOR="Teal"]else if[/COLOR] ([COLOR="Teal"]this[/COLOR][COLOR="White"].WindowState ==[/COLOR] [COLOR="MediumTurquoise"]FormWindowState[/COLOR][COLOR="white"].Normal[/COLOR]) [COLOR="lime"]// Formun pencere durumu normal değil ise;[/COLOR]
{
    [COLOR="lime"]// Hiçbir şey yapılmasın.[/COLOR]
}

Sanırım else if te == değil != Kullanacaktınız.

jasgues

Katılımcı Üye
22 Nis 2009
806
32
Sakarya
Kod:
if (this.WindowState == FormWindowState.Normal) // Formun pencere durumu normal ise;
{
    this.WindowState = FormWindowState.Maximized; // Formun pencere durumu maksimize olarak değişsin.
}
else if (this.WindowState == FormWindowState.[COLOR="red"]Maximized[/COLOR]) [COLOR="Red"]// Formun pencere durumu maksimize ise hiç bir şey yapma[/COLOR]
{
    // Hiçbir şey yapılmasın.
}

Sanırım böyle yazmak istedin. Normalken tam ekran yapıcak, tam ekranken hiç bir şey yapmayacak. Ek olarak: Vs 2015 ve sonrasında this kullanmaya gerek yok

Son düzenleme:

chocolax

Kıdemli Üye
1 Ocak 2015
3,171
3
Akşam uykulu olduğum için gereksiz kod yazmışım onu sildim arkadaşlar.

Sanırım else if te == değil != Kullanacaktınız.

Hayır bu durumda gerekmiyor. Zaten o kısmı gereksiz olduğu için sildim :)

Kod:
if (this.WindowState == FormWindowState.Normal) // Formun pencere durumu normal ise;
{
    this.WindowState = FormWindowState.Maximized; // Formun pencere durumu maksimize olarak değişsin.
}
else if (this.WindowState == FormWindowState.[COLOR="red"]Maximized[/COLOR]) [COLOR="Red"]// Formun pencere durumu maksimize ise hiç bir şey yapma[/COLOR]
{
    // Hiçbir şey yapılmasın.
}

Sanırım böyle yazmak istedin. Normalken tam ekran yapıcak, tam ekranken hiç bir şey yapmayacak. Ek olarak: Vs 2015 ve sonrasında this kullanmaya gerek yok

Bir kısma öyle ama oraya bile gerek yoktu akşam fark edemedim şimdi sildim :) Ayrıca VS 2013 kullanıyorum evet this kullanmaya gerek yok ben alışkanlıktan kullanıyorum. Daha eski sürümlerinde kullanmaz isek sorun çıkar mı bilmiyorum eğer çıkartıyorsa buraya this ile eklemek daha iyi olacaktır.

Fazla Anlamam Ama yinede Elerine Sağlık

Teşekkür ederim :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.