C# ile c# console farkı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania
arkadaslar hepinize merhaba! Benim tek bir sorum var c# console ile neler yapabilirim mesela c# form application ile arasında ne fark olur? Yanıtlarınızı bekliyorum herkese çok teşekkürler iyi günler dilerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

erman147

Katılımcı Üye
3 Kas 2013
949
0
YALNIZLIK
form ile yaptığını konsoldada yapabilirsin ama form ekranı daha basit görünür fakat daha zordur :) nesne tabanlı programlamada butona tıklarsın konsolda ne yapmak istediğini seçersin.

white shade

Uzman üye
24 Eki 2014
1,832
13
Mars
C# konsolda görsel arayüz olmadığı için kötü bir görünüm ortaya çıkar. Çünkü buton vs nesneler yok. Bu da bazı şeyleri zorlaştırır. Ancak Konsolu genellikle kullanıcının programı kontrol etmesi gerekmediği durumlarda ve performans istenilen durumlarda kullanılır. Örneğin güncelleme işlemleri yapılacak bir sisteme. Bu sistem telefon yazılımı olsun. Görsellik önemli değil hız önemli burda. Sonucta her nesne RAM'de bir alan kapsar. Konsolda buton, textbox, checkbox gibi nesneler olmadığı için çalışma esnasında işletim sitemini yormayacaktır ve performans sağlanacaktır.

Diğer soruna gelirsek algoritmalar göz önüne alındığında bu fark etmeyecektir. Yapman gerekini her şekilde yaparsın algoritmik olarak ancak dediğim gibi ne istediğin önemli. Örneğin bir resim çizdin programda ve bunu kaydetmen gerekiyor. Programa nereye kaydetmesi gerektiğini söylemen gerek. Konsolda dizin vermen lazım. Ama Form'da sadece butonlarla seçmen daha kolay olacaktır. İç içe bir sürü klasör olduğunu varsayarsak tek tek dizin yazmak uzun sürecek.

O nedenle algoritmayı göz önünde bulundurarak birini seçmen gerek. Sonuç olarak her ikisinle de işlem yapabilirsin. Hangisi daha iyi dersen bu ne yapmak istediğine bağlı. İkisinin de birbirlerine farklı alanlarda üstünlükleri ve kötü yanları var.

form ile yaptığını konsoldada yapabilirsin ama form ekranı daha basit görünür fakat daha zordur :) nesne tabanlı programlamada butona tıklarsın konsolda ne yapmak istediğini seçersin.

@erman147

Nesne tabanlı programlama buton, textbox, radiobutton gibi nesnelerin olması demek değildir. C++ da nesne tabanlı bir dildir. Ancak saydıkarım gibi nesneler yoktur.
Nesne tabanlı programla en kaba tabiriyle gerçek dünyadaki nesnelerin sanal ortama aktarılmasıdır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

Bir kadın ve bir erkek evlenir ve çocukları olur. Genetik özellikler çocuğa geçer. Nesne tabanlı dillerde ise buna örnek olarak kalıtım konusu örnek verilebilir. Bu aslında bir programlama tekniğidir. A adlı bir kod bloğu olsun ve içerisinde değişkenler olduğunu varsayalım.

Bu değişkenleri kullanarak -eğer B adlı kod bloğu da A adlı bloğun alt özellikerlini taşıyor ise- B adında kod bloğu oluşturabiliriz. Amaç aynı özellikleri tekrar tekrar yazmamak. Bu da performans sağlar. Kabaca nesne tabanlı dil budur. Ben sadece kalıtım konusundan örnek verdim. Sınıf gibi diğer konular da kalıtımın temelini oluşturur.

Yanlış bilinmesin istedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

AngelRayt

Uzman üye
13 Eki 2015
1,352
15
Python
Form da visual studio senin için form oluşturma kodlarını yazar. Yani senin görmediğin binlerce satır var arkada. COnsole da bu yok. Sadece senin yazdığın kodlar. Eğer consolda form oluşturma kodları yazarsan consolda da form olusturabilirsin.

erman147

Katılımcı Üye
3 Kas 2013
949
0
YALNIZLIK
@erman147

Nesne tabanlı programlama buton, textbox, radiobutton gibi nesnelerin olması demek değildir. C++ da nesne tabanlı bir dildir. Ancak saydıkarım gibi nesneler yoktur.
Nesne tabanlı programla en kaba tabiriyle gerçek dünyadaki nesnelerin sanal ortama aktarılmasıdır.

Bir kadın ve bir erkek evlenir ve çocukları olur. Genetik özellikler çocuğa geçer. Nesne tabanlı dillerde ise buna örnek olarak kalıtım konusu örnek verilebilir. Bu aslında bir programlama tekniğidir. A adlı bir kod bloğu olsun ve içerisinde değişkenler olduğunu varsayalım.

Bu değişkenleri kullanarak -eğer B adlı kod bloğu da A adlı bloğun alt özellikerlini taşıyor ise- B adında kod bloğu oluşturabiliriz. Amaç aynı özellikleri tekrar tekrar yazmamak. Bu da performans sağlar. Kabaca nesne tabanlı dil budur. Ben sadece kalıtım konusundan örnek verdim. Sınıf gibi diğer konular da kalıtımın temelini oluşturur.

dostum beni baltalmışsında benim demek istediğimde aynı şeye çıkıyor. konsol ekranında daha fazla kod yazman gerekir c# ntp den bahsediyorum ben bilmişlik taslamassan sevinirim bilgi paylaşan insanları bu şekilde baltalıycaksanız oturun adama öğretin c# ı baştan aşşağı. anca muhalefetsiniz akşam akşam insanın canını sıkıyorsun.

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania
@erman147

Öncelikle çok teşekkür ederim baya bi bilgi sahibi oldum diğer arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum fakat sormak istediğim hangisi daha kolay? mesela ben şuan c# çalışıyorum ama kodlar otomatik geldiği için daha basit demek istediğimi örnekle belirteyim mesela bir hackerin yazılım dili bilmesi gerekir bu diller c# forum applicaton da dahilmi hani yeterli olurmu? yoksa c# console de mi öğrenmek lazım?

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania
Aslında ikisi de temelde aynı. Console'dan da form spawnlayabilirsin mesela.

Öncelikle çok teşekkür ederim baya bi bilgi sahibi oldum diğer arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum fakat sormak istediğim hangisi daha kolay? mesela ben şuan c# çalışıyorum ama kodlar otomatik geldiği için daha basit demek istediğimi örnekle belirteyim mesela bir hackerin yazılım dili bilmesi gerekir bu diller c# forum applicaton da dahilmi hani yeterli olurmu? yoksa c# console de mi öğrenmek lazım?

erman147

Katılımcı Üye
3 Kas 2013
949
0
YALNIZLIK

ileri düzey c# biliyorum bununla bir rat yazabilirsin keylogger yazabilirsin asp.net kısmı var website yazabilirsin javayla kafa kafaya yarışan tek yazılım dilidir c#. microsoft var arkasında koskoca. api kullanmayı öğrendiğinde instagram bot yapabilirsin. küçük oyunlara basit hileler yapabilirsin büyük oyunlara yapabilmen için c++ bilmen gerekiyor. bu dil şirketlerde kullanılır. bizim c# çılar olarak amacımız kullanıcıya rahat bir kullanım sağlamak muhasebe programı yazabilirsin mesela örnekler bunlar. bu şekil sordugunda birşeyler anlatılabilir ama sen daha sormadan daha demin arkadaş bilmişlik taslamış beni baltalamış sinirlendim kusura bakma.

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania
ileri düzey c# biliyorum bununla bir rat yazabilirsin keylogger yazabilirsin asp.net kısmı var website yazabilirsin javayla kafa kafaya yarışan tek yazılım dilidir c#. microsoft var arkasında koskoca. api kullanmayı öğrendiğinde instagram bot yapabilirsin. küçük oyunlara basit hileler yapabilirsin büyük oyunlara yapabilmen için c++ bilmen gerekiyor. bu dil şirketlerde kullanılır. bizim c# çılar olarak amacımız kullanıcıya rahat bir kullanım sağlamak muhasebe programı yazabilirsin mesela örnekler bunlar. bu şekil sordugunda birşeyler anlatılabilir ama sen daha sormadan daha demin arkadaş bilmişlik taslamış beni baltalamış sinirlendim kusura bakma.

yok ne kusuru :) sinirlenmene gerek yok yani şimdi tam anlamadın beni aslında :)
bir hackerin yazılım dili bilmesi şart değilmi?
bende diyorum ki bu dil c# form application olsa yeterli olurmu?

erman147

Katılımcı Üye
3 Kas 2013
949
0
YALNIZLIK
yok ne kusuru :) sinirlenmene gerek yok yani şimdi tam anlamadın beni aslında :)
bir hackerin yazılım dili bilmesi şart değilmi?
bende diyorum ki bu dil c# form application olsa yeterli olurmu?

bende sana diyorumki hack dili istiyorsan python öğrenmen gerek windowsda hack programı yazmak istiyosan c++ linux için python c# hack platformu değil dostum yaparsın birşeyler ama bunlar sınırlı olur windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi linux açık. bu yüzden orada sınırlama yok.

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania
bende sana diyorumki hack dili istiyorsan python öğrenmen gerek windowsda hack programı yazmak istiyosan c++ linux için python c# hack platformu değil dostum yaparsın birşeyler ama bunlar sınırlı olur windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi linux açık. bu yüzden orada sınırlama yok.

yani diyorsun ki python öğren ?
ve oraya linux yazmışsın pythonu linux üzerin de mi kullan diyorsun?

TurkHackAnkara

Katılımcı Üye
7 Haz 2016
607
4
Aynen
yani diyorsun ki python öğren ?
ve oraya linux yazmışsın pythonu linux üzerin de mi kullan diyorsun?

Şimdi, çok uzun bir yorum yazayımda okumaktan cevap yazamayın. :D

Console ile form un farkı yoktur. İstersen bir konsol uygulaması açıp uygulamaya bir form (frmMain olsun) ekle Application.Start(new frmMain()); yaz yine karşına form gelir. Ancak şu an form kullanmak istiyorsan sakın kullanma direk WPF
ile başla ve WPF ile ilerle. Şimdi linux'ta python yazmakla windowsta yazmak arasındaki farkı (daha yeterli bilgi birikimine sahip olmadığın için) fark edemezsin. Yazılmış araçların çoğunu (şu an için kullanabileceğin hepsini) aynen windowsta da çalıştırabilirsin. C#, java, python, C vs. istediğini öğren. Bunlar için sana önce python öğren yok sonra C öğren sonra javayı ye C#'ı iç, bilmem hack araçları sadece pythonda yazılır C# ile yazılmaz gibi saçma veyahut dayanaksız tavsiyeler veremem. Hangi programlama dilini ne için kullanacağına bağlı olarak seçmelisin. Her yerde istediğim dille istediğin aracı yazabilirsin. C# ilede gayet iyi araçlar yazabilirsin. Windows ve linux karşılaştırmasına şimdilik takılma. Ne yapacağına karar verdikten sonra birsürü makaleden hangi dili seçmen gerektiğine karar verebilirsin.

iSysTR

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
421
1
Ukrania

Şimdi, çok uzun bir yorum yazayımda okumaktan cevap yazamayın. :D

Console ile form un farkı yoktur. İstersen bir konsol uygulaması açıp uygulamaya bir form (frmMain olsun) ekle Application.Start(new frmMain()); yaz yine karşına form gelir. Ancak şu an form kullanmak istiyorsan sakın kullanma direk WPF
ile başla ve WPF ile ilerle. Şimdi linux'ta python yazmakla windowsta yazmak arasındaki farkı (daha yeterli bilgi birikimine sahip olmadığın için) fark edemezsin. Yazılmış araçların çoğunu (şu an için kullanabileceğin hepsini) aynen windowsta da çalıştırabilirsin. C#, java, python, C vs. istediğini öğren. Bunlar için sana önce python öğren yok sonra C öğren sonra javayı ye C#'ı iç, bilmem hack araçları sadece pythonda yazılır C# ile yazılmaz gibi saçma veyahut dayanaksız tavsiyeler veremem. Hangi programlama dilini ne için kullanacağına bağlı olarak seçmelisin. Her yerde istediğim dille istediğin aracı yazabilirsin. C# ilede gayet iyi araçlar yazabilirsin. Windows ve linux karşılaştırmasına şimdilik takılma. Ne yapacağına karar verdikten sonra birsürü makaleden hangi dili seçmen gerektiğine karar verebilirsin.

öncelikle bu uzun yorumun için teşekkür ederim kısacası şöyle sorsam who ı am filmindeki başrol karatkerinin yazdıgı kodlar hangi dil?

'Adige

Administrator
26 Eki 2012
9,439
800
30
root@adige~#
Merhabalar ;

console cmd dediğimiz aynı komut satırı ile çalışmaktadır windows form ise .exe programları çalıştırdığınız tarzı programların yapıldığı kısımdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.