C++ kendi yazdığım kodlar

sugilord

Yeni üye
21 Haz 2019
7
0
arkadaşlar c++'a yeni başladım while dögüsünü kullanarak ekrana tek sayıları yazdıran bir kod yazdım
Kod:
#include "pch.h"
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
	int kucuk_sayi, buyuk_sayi, sayi;

cout << "Lutfen 1.sayiyi giriniz :";
	cin >> kucuk_sayi;
	cout << "Lutfen 2.sayiyi giriniz :";
	cin >> buyuk_sayi;

sayi = kucuk_sayi;

while (sayi >= kucuk_sayi && sayi <= buyuk_sayi)
	{
		if (sayi % 2 == 1) {
			cout << sayi << ",";
		}
		sayi++;
	}

}
Kod:
#include "pch.h"
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
	int kucuk_sayi, buyuk_sayi, sayi;

cin >> kucuk_sayi;
	cin >> buyuk_sayi;

sayi = kucuk_sayi;

{
		if (sayi % 7 == 0) {
			cout << sayi << ",";
		}
		sayi++;
	}

}
7'ye tam bölünen sayıları ekrana yazdıran kod
Kod:
#include "pch.h"
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
	int kucuk_sayi, buyuk_sayi;

cin >> kucuk_sayi;
	cin >> buyuk_sayi;

for (int i = kucuk_sayi; i < buyuk_sayi; i++) {
		if (i % 7 == 0 && i % 3 == 0) {
			cout << i << endl;
		}
	}

}
aynı anda hem 7'ye hemde 3'e bölünen sayıları hesaplayan kod

Kod:
#include "pch.h"
#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
	cout << "Kac tane ders notu gireceksiniz :";
	int ders;
	cin >> ders;

int toplam = 0;
	int notlar;
	for (int i = 0; i < ders; i++)
	{
		cin >> notlar;
		toplam += notlar;

}
	cout << "Ortalama :" << toplam / ders;

}
Ortalama hesaplayan kod

yorum yaparken bu işe yeni başladığımı göz önünde bulundurarak yazarsanız sevinirim acemeliğim olabilir

Son düzenleme:

Lugai

Yeni üye
20 May 2019
8
0
Ben de c++ da ilerliyorum. bol bol kod yazıp sonra elle tutulur işe yarar küçük projeler yapmaya başlarsın ve böyle böyle c++ da ilerlemeye başlarız.Yazdığın kodların devamını bekliyorum her konundaki kodlar diğer kodlarından daha zorlu olursa güzel olur.Başarılar.

TH34MUS

Katılımcı Üye
16 Ocak 2019
717
1
nowhere
Sadece en üstekine baktım ve bir şeye kafan takıldı.

Kod:
Bu kısmıdan önce sayi = kucuk_sayi olduğunu belirttin fakat üstteki kodda ise sayi küçük sayıya eşit veya büyük diye belirttin..? Bu nasıl sorunsuz çalıştı. Fazla bakacak vaktim yoktu. Bence buna gerek yok. Altta belirtilen kod gereğini yapacaktır zaten.
Kod:
if (sayi % 7 == 0) { 			cout << sayi << ","; 		} 		sayi++;

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
İlk gördüğüm:

Kod:
Burada `sayi' değişkeninin `kucuk_sayi' değişkeninden büyük olup olmadığına bakmaya gerek yok. Çünkü döngü içinde değişiklik yapılmamış. Muhtemelen derleyici bunu optimize edip şuna dönüştürmüştür:
Kod:
 while (sayi <= buyuk_sayi)
Bir değişkenin değeri atamalarda, postfix-prefix artırımlarda, değişkenin adresini argüman olarak verdiğimiz fonksiyonlarda değişir. Buna dikkat edin.
Ayrıca bir sayının iki asal sayının birden çarpanı olup olmadığına bakmak için, sayının o iki asal sayının çarpımıyla moduna bakabilirsiniz.
Kod:
[COLOR=#2838b0]if[/COLOR] [COLOR=#888888]([/COLOR]i [COLOR=#666666]%[/COLOR] [COLOR=#444444]21[/COLOR][COLOR=#888888])[/COLOR]
  [COLOR=#888888]{[/COLOR]
    [COLOR=#888888]...[/COLOR]
  [COLOR=#888888]}[/COLOR]

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.