C++Veri Tipleri ve Değişkenler

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
Merhabalar bugün sizlere c++ veri tipleri ve değişkenler konuunu işliyeceğiz.Sizlere eski konumda c derslerine devam edeceğim demiştim ve devam ediyorum.Eski konuma konu sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.Çok uzatmadan başlıyalım......

Şimdi sizlere değişkenin ne olduğunu açıklıyayım.Değişkenler bizim temel işlevlerimizi tutmak için yapılan yapıdır.Değişkenlerin bir çok veri tipi bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi (char) dır char karekter veri tipi anlamına gelmektedir.Başka bir veri tipi ise (int) dir int tamsayı veri tipi olmaktadır.Başka bir veri tipi ise (floot) floot bir kesir veri tipidir.Başka bir veri tipi ise double dir.Double floot un büyüğüdür aynı şekilde kesir veri tipidir ama floot dan farkı daha büyük kesirleri hesaplamasıdır.Daha büyük kesirler için double kullanılır buda aklınızda bulunsun.Başka bir veri tipi ise short dur short küçük kodları gerçekleştirmek için kullanılır.Bir bakıma int veri tipine benzemektedir.Ve long.Long ise int veri tipinin büyük versiyon halidir.Daha büyük kodları altında toplamak için kullanılan veri tipidir.

Ama c++ başlangıç seviyesi için siz daha çok int ve floot u kullanacaksınız.Ama bazen doubleyide kullanacaksınız.Başlangıç seviyesi için long ve short pek terciğ edilmez ama ilerlendikçe short ve long kullanıma zorunlu olucaktır.

Şimdi anllattığımız her veri tipinin kaç byte kapladığını öğrenelim.
Char yani karakter 1 byte 8 bit kaplamaktadır.(hafızada)Ve sıfırdan ikiyüz elli beş e kadar değer alabilmektedir.
İnt veri tipi yani tam sayı veri tipi 4 byte 32 bit yer kaplamaktadır.Ve ayrı olarak bu veri tipi -2^16 dan +2^16 ya kadar değer alabilmektedir.(^) İşareti c++ da üzeri anlamına gelmektedir.Üs,üzeri....
Short veri tipi ise 2 byte 16 bit almaktadır.Ve ayrı olarak -2^8 den +2^8 e kadar değer alabilmektedir.
Long veri tipi ise 8 byte 64 bit yer alamkatadır.Ve ayrı olarak -2^32 den +2^32 ye kadar değer alabilmektedir.
Floot veri tipi kesirli sayıları tutmaktadir.Ve kaç byte yer alığı işletim sistemine göre değişmektedir.Bu yüzden floot la ilgili kesin bir şey söyliyemeyiz.Ama 2,12,3,4 gibi değerler de kullanılabilir eğer yanlış bilmiyorsam.Eğer yanlış isem aşşağıda düzeltin ki insanlara yanlış bilgi vermeyelim.
Doubler veri tipi de kesir veri tipi olduğu için o da işletim sistemne bağlıdır.

Evet arkadaşlar bugünkü konumuz bu kadardı.Bugün herhangibir proje anlatmadım sadece veri tiplerini işledik.Bunlar ne diyip anlaktıklarımı anlamıyabilirsiniz ama gelecek olan konularımda ne dediklerimi anlıyacaksınız.Umarım yararlı bir yazı olmuştur.İyi günler........

Eski konu merhaba yazılımcı:https://www.turkhackteam.org/c-c/1848237-c-ile-merhaba-yazilimci.html

Son düzenleme:

Lugai

Yeni üye
20 May 2019
8
0
Hocam okuduğum bir kitapda yazıyordu. İnt türüne erişim ,short ve long a göre daha hızlıymış ek bilgi olarak yazmak istedim.

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
Hocam okuduğum bir kitapda yazıyordu. İnt türüne erişim ,short ve long a göre daha hızlıymış ek bilgi olarak yazmak istedim.

Modern CPU'larda 32-bit işlemler genelde 8 ya da 16-bit işlemlerden daha hızlı olur. Ama bu CPU mimarilerine göre değişim gösterebilir. Bununla ilgili daha önceden okuduğum şeyler vardı, bulabilirsem atarım linki. Ayrıca C standartında (hangisi olduğunu hatırlamıyorum) 8/16 bit int türünün (typedef türler bunlar) (int8_t/int16_t) daha hızlı türü (int_fast8_t/int_fast16_t) <stdint.h> başlığında tanımlı. Genelde mikrokontrolcü programlamada uint8_t gibi türler kullanılıyor. Eğer bir dizi tanımladıysak düşük boyutlu türler işimize yarıyor yani.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.