Capture The Flag Crack the hash

'Aydoğan

Yeni üye
8 Kas 2021
22
13
Bugün sizlerle Tryhackmede bulunan Crack the hash isimli CTF'i çözeceğiz.

Kazanım: Hashleri decode etmeyi Öğreneceğiz.

Ben bu CTF'i herhangi bir linux dağıtımı olmadan, Windows işletim sistemi üzerinden çözeceğim. Dilerseniz başlayalım :)

Şimdi ilk olarak sorularda bize karmaşık bir şeklide yazılmış bir yazı görüyoruz.
Bunlar aslında hashler oluyor. Hashler sanal hayatımız daha güvenli hale getiren bir şifreleme yöntemidir.

Hashler ile ilgili bir yazı daha yazacağım bunu orada daha detaylı bir şeklide anlatmaya çalışacağım.

2022-08-21.png

İlk sorumuzdan başlayalım. Yazan karmaşık yazıyı yani hashi kopyalıyoruz.
Kopyaladığımız bu hashi sitemize koyuyoruz.

Sİte Linki:
https://www.dcode.fr/

2022-08-21-2.png

Hashi sitede nereye yapıştırmanız gerektiğini resim içerisinde belirtim zaten. Hasi oraya yapıştırıp altta bulunna ''Şifre-sını ÇÖz'' yazan btona tıklıyoruz.
daha sonra Site oromatik olarak Hashı çözüyor.

2022-08-21-3.png

Gördüğünüz gibi İşaretlemiş olduğum yerde Hash türünün md5 olduğunu sonucunun ise ''easy'' olduğunu görüyoruz.
Şimdi cevabımı öğrendiğimize göre doğrumu diye Tryhacmeye gidşyoruz ve doğrulatıyoruz.

2022-08-21-4.png

Gördüğünüz gibi cevabımız doğru.
Diğer bütün sorularda aynı mantıkta olacağı için tek tek burada paylaşmayacağım. Fakat anlaşılmayan veya yapamadığınız bir soru olursa tek tek çözebilirim.
Bunlarda geri kalanlarının cevapları.

2022-08-21-5.png

2022-08-21-6.png

Sağlıcakla kalın. :)

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,867
770
28
Bugün sizlerle Tryhackmede bulunan Crack the hash isimli CTF'i çözeceğiz.

Kazanım: Hashleri decode etmeyi Öğreneceğiz.

Ben bu CTF'i herhangi bir linux dağıtımı olmadan, Windows işletim sistemi üzerinden çözeceğim. Dilerseniz başlayalım :)

Şimdi ilk olarak sorularda bize karmaşık bir şeklide yazılmış bir yazı görüyoruz.
Bunlar aslında hashler oluyor. Hashler sanal hayatımız daha güvenli hale getiren bir şifreleme yöntemidir.

Hashler ile ilgili bir yazı daha yazacağım bunu orada daha detaylı bir şeklide anlatmaya çalışacağım.

2022-08-21.png

İlk sorumuzdan başlayalım. Yazan karmaşık yazıyı yani hashi kopyalıyoruz.
Kopyaladığımız bu hashi sitemize koyuyoruz.

Sİte Linki:
dCode - Solveurs, Crypto, Maths, Codes, Calculs en Ligne

2022-08-21-2.png

Hashi sitede nereye yapıştırmanız gerektiğini resim içerisinde belirtim zaten. Hasi oraya yapıştırıp altta bulunna ''Şifre-sını ÇÖz'' yazan btona tıklıyoruz.
daha sonra Site oromatik olarak Hashı çözüyor.

2022-08-21-3.png

Gördüğünüz gibi İşaretlemiş olduğum yerde Hash türünün md5 olduğunu sonucunun ise ''easy'' olduğunu görüyoruz.
Şimdi cevabımı öğrendiğimize göre doğrumu diye Tryhacmeye gidşyoruz ve doğrulatıyoruz.

2022-08-21-4.png

Gördüğünüz gibi cevabımız doğru.
Diğer bütün sorularda aynı mantıkta olacağı için tek tek burada paylaşmayacağım. Fakat anlaşılmayan veya yapamadığınız bir soru olursa tek tek çözebilirim.
Bunlarda geri kalanlarının cevapları.

2022-08-21-5.png

2022-08-21-6.png

Sağlıcakla kalın. :)
Ellerine saglik

'Aydoğan

Yeni üye
8 Kas 2021
22
13
Eline sağlık fakat tamamının çözümünü gösterseydin daha iyi olurdu
Aslında, Hepsi aynı ya şidmi hepsini çözersem bu kez sayfa kalabalık görünsün diye hesapsini yazmış vs. gibisinden düşünülmesin diye böyle yaptım.

Sağolun teşşekürler

Sağolun hocam inşallah sizlerle beraber daha iyileri nasip olur. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.