Çift İşletim Sistemi Kurma

DemirKurt

Yeni üye
9 Ağu 2015
25
0
Antalya
Arkadaşlar merhaba bir iki sorum olacaktı.

Şuanda normal işletim sistemim Windows 10 Pro. Yerel Disk C ve D var D ye Kali Linux kurmak istiyorum ama bütün kişisel dosyalarım D'de. D'ye Kali kursam dosyalarım silinir mi veya kullanabilir miyim ?

Bide şuanda Kali'yi 16 GB Flash diske attım oradan çalıştırıyorum normal yüklü sistemden bir farkı var mıdır normal olarak Kali'yi buradan kullanabilir miyim ?

Teşekkürler

LakhoPss

Uzman üye
31 Ara 2014
1,512
0
root@kali:~#
Arkadaşlar merhaba bir iki sorum olacaktı.

Şuanda normal işletim sistemim Windows 10 Pro. Yerel Disk C ve D var D ye Kali Linux kurmak istiyorum ama bütün kişisel dosyalarım D'de. D'ye Kali kursam dosyalarım silinir mi veya kullanabilir miyim ?

Bide şuanda Kali'yi 16 GB Flash diske attım oradan çalıştırıyorum normal yüklü sistemden bir farkı var mıdır normal olarak Kali'yi buradan kullanabilir miyim ?

Teşekkürler
Onun yerine Linux Mint kur bin kat daha yararlı olur dostum :) Evet oradan kullanabilirsin, live kurulum ile. Bunun dışında o istediğin şeye dual boot denir biraz araştırabilirsin :) Kişisel dosyalarını c: ' ye aktar istersen?

DemirKurt

Yeni üye
9 Ağu 2015
25
0
Antalya
Onun yerine Linux Mint kur bin kat daha yararlı olur dostum :) Evet oradan kullanabilirsin, live kurulum ile. Bunun dışında o istediğin şeye dual boot denir biraz araştırabilirsin :) Kişisel dosyalarını c: ' ye aktar istersen?

Dosyaları aktarmak iyi olacak. Dosya sistemleri farklı olduğundan sorun da çıkartabilir sanırım. Bide burada araştırdığıma göre genelde Kali Linux tercih ediliyor. Aralarında belirgin farklar var mı yoksa Kali kullanmamda sakınca yok mu ? Ona göre çalıştığım sistemi öğrenmem gerek.

LakhoPss

Uzman üye
31 Ara 2014
1,512
0
root@kali:~#
Dosyaları aktarmak iyi olacak. Dosya sistemleri farklı olduğundan sorun da çıkartabilir sanırım. Bide burada araştırdığıma göre genelde Kali Linux tercih ediliyor. Aralarında belirgin farklar var mı yoksa Kali kullanmamda sakınca yok mu ? Ona göre çalıştığım sistemi öğrenmem gerek.
Dostum Kali Linux Debian, Linux Mint Ubuntu - Debian tabanlı bir işletim sistemidir. Kali Linux'da bulunan tüm toolları Linux Mint'a da yükleyebilirsin. Şöyle düşün, Mint boş bir çanta; Kali Linux dev bir alet çantası. Bu aletler toplanamaz mı? Toplanabilir. Ben bu yüzden Mint'ı önerdim fakat eğer hack için kullanacaksan tabiki de Kali :)

osmansertbasar

Katılımcı Üye
12 Tem 2009
991
1
kurulu bir sistemin üzerine kurmak ileride sıkıntı çıkaracağına dair technopath ta bir video izlemiştim çift işletim sistemi kurulumuyla alakalı. Öncelikle aynı diske kuracaksan şunun daha yararlı olacağını söylüyorlardı. Mesela 500 gb lık harddiskin var önce windowsu kuracaksın tüm diski sildin ve 250 gb lık alan oluşturdun Windows u kurmak için geriye tekrar 250 gb kalıyor bu kalan 250 gb lık alanada Linux kuracaksın Linux kuracağım dilimi boş alan olarak ham haliyle bırakmanı tavsiye ediyorlar. Windowsu kurdun 2. olarakta Linux u kuracaksın daha önce boş olarak bıraktığın 250 gb lık alanı seçip ona da Linux u kurmanın daha yararlı olacağını söylüyorlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.