cmd ne işe yarar?

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
2
71
24
Selamlar. Bilgisayarımızda kurulu olan "cmd" ne işe yarar?. Birkaç videoda yazı rengi falan değiştirildiğini görmüştüm , ama ne amaçla kullanılıyor bilmiyorum. Bilen varsa yaza bilirmi?

'Laymen

Katılımcı Üye
11 Tem 2021
596
3
397
Black Earth

CMD Nedir?

CMD, aslında komut satırı olarak anılan ayrıca Windows işletim sistemli araçlarda yer alan MS-Dos tabanlı kod yazma konsoludur bu alanda giriş yaparak çok sayıdaki var olan kod yardımlarıyla çok sayıda bilgiye erişebilirsiniz, hata raporları alabilirsiniz ve ufak çapta kod ve karşılıklarını öğrenebilirsin

CMD Komutları Nelerdir?

Kodu: taskmgr.exe – Görev yöneticisi
Kodu: clipbrd.exe – Pano işlemcisi
Kodu: cleanmgr.exe – Disk temizleyici
Kodu: calc.exe – Hesap makinesi
Kodu: appwiz.cpl – Program ekle kaldır
Kodu: explorer.exe – Windows Gezgini
Kodu: powercfg.cpl – Güç seçenekleri
Kodu: timedate.cpl – Tarih ayarlama penceresi
Kodu: notepad.exe –Not defteri
Kodu: mmsys.cpl –Ses ayarları
Kodu: mspaint.exe –Paint programı
Kodu: mplay32.exe –Media Player basit versiyonu
Kodu: odbcad32.exe –Database işleme
Kodu: packager.exe –Obje paketleyici
Kodu: perfmon.exe –Sistem monitörü
Kodu: progman.exe –Masaüstü yöneticisi
Kodu: rasphone.exe –Erişim defteri
Kodu: shrpubw.exe –Network paylaşımı bilgisi
Kodu: sigverif.exe –İmza denetleyicisi
Kodu: ntbackup.exe –Yedekleme sihirbazı
Kodu: nusrmgr.cpl –Kullanıcı hesapları
Kodu: osk.exe – Ekran klavyesi
Kodu: spider.exe –Kağıt oyunu
Kodu: msconfig.exe –Sistem ayarları
Kodu: verifier.exe –Sürücü monitörü
Kodu: drwtsn32.exe –Sorun tanıma aracı
Kodu: dxdiag.exe –DirectX sürümü
Kodu: sysedit.exe –Sistem yöneticisi
Kodu : syskey.exe database
Kodu : sndrec32.exe Ses kaydedicisi
Kodu : write.exe – WordPad
Kodu : wupdmgr.exe – Windows güncelleştirme penceresi
Kodu : explorer.exe – Windows Gezgini
Kodu : powercfg.cpl – Güç seçenekleri
Kodu : rasphone.exe – Ağ bağlantılarını
Kodu : regedit.exe – Windows Kayıt Düzenleyicisi programı
Kodu : sndvol32.exe – Ses ayarlarını ulaşmanızı sağlar
Keyifli Forumlar :)

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
2
71
24

CMD Nedir?

CMD, aslında komut satırı olarak anılan ayrıca Windows işletim sistemli araçlarda yer alan MS-Dos tabanlı kod yazma konsoludur bu alanda giriş yaparak çok sayıdaki var olan kod yardımlarıyla çok sayıda bilgiye erişebilirsiniz, hata raporları alabilirsiniz ve ufak çapta kod ve karşılıklarını öğrenebilirsin

CMD Komutları Nelerdir?

Keyifli Forumlar :)
he normalde kullandiğim şeyleri , kodlar vasıtasıyla yapmamamı yardımcı oluyor?-

ıcmılızaY

Katılımcı Üye
28 Tem 2021
426
2
270
18
Belirsiz!
a
Selamlar. Bilgisayarımızda kurulu olan "cmd" ne işe yarar?. Birkaç videoda yazı rengi falan değiştirildiğini görmüştüm , ama ne amaçla kullanılıyor bilmiyorum. Bilen varsa yaza bilirm
Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşım.
Bıraktığım Sitede Kafandaki Soruların Kat Kat Fazlası Var.
-
İYİ FORUMLAR. İYİ NÖBETLER.

Alycholic

Katılımcı Üye
20 Tem 2021
302
2
71
24
a

Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşım.
Bıraktığım Sitede Kafandaki Soruların Kat Kat Fazlası Var.
-
İYİ FORUMLAR. İYİ NÖBETLER.
Teşekkürler

AHMET SENCER

Katılımcı Üye
19 Şub 2021
732
6
409
TANRI DAĞI
Merhaba değerli üye :

cmd Windows un komut satırı olarak düşüne bilirsin ve içerisindede birçok şey yapabilirsin tabi bunlar kısıtlıdır yani kali deki yaptığın şeylerden daha az işlem yapabilirsin ne gibi kodlar var diye merek ediyorsan help yazarak ta ne gibi kodlar olduğuna bakabilirsin help direkt çalışmaz ise --help veya - help de yazabilirsin.

Umarım yardımcı olmuşumdur iyi forumlar :)

raistaron

Katılımcı Üye
8 Tem 2020
708
3
315
neutron
Selamlar. Bilgisayarımızda kurulu olan "cmd" ne işe yarar?. Birkaç videoda yazı rengi falan değiştirildiğini görmüştüm , ama ne amaçla kullanılıyor bilmiyorum. Bilen varsa yaza bilirmi?
cmd komut istemi windows terminali kodlarla çalışır ne işe yarayacağı konusunda hack yapılabileceğini pek sanmıyorum zaten bu konuda linux ve mac e göre baya gerideydi bir zamanlar uan kendini geliştirdi cmd ile ağ ve windows üzerinde bazen dosyalara kolay ulaşmak için bazense ağ üzerinde işlem yapılmak için kullnır tabi buna geniş ağdan bahsediyorum eğer hack ve donanımlı bir sistem istiyorsan kali linux önerimdir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.