Deepin DE Tanıtım //Linux Kulübü

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
cgZsJx.png

Öncelikle yazıma hoşgeldiniz.

Bu yazımda sizlere kendi kullanmış olduğum Deepin Masaüstü ortamını tanıtacağım.
Sistemi İngilizce kullanıyor olduğum için ekran görüntüleri İngilizce. Onun için kusura bakmayın. Size çevirerek anlatacağım. Tabiki de Deepin DE'nin Türkçe dil seçeneği mevcut.

Deepin DE'ye geçmeden önce size Deepin Linux'tan bahsedeyim. Deepin Linux, Debian tabanlı olarak geliştirilmiş bir Linux dağıtımıdır. Kullandığı masaüstü ortamı kendi üretimi olan Deepin Desktop Environment'tır. Sistem arayüzüne çok önem verilerek tasarlanmış bir dağıtımdır. Kendine özel uygulamaları vardır. Daha detaylı olarak Deepin Linux'u anlatmak isterdim ;ama konumuz sadece masaüstü ortamı olduğu için Deepin Linux konusunu diğer arkadaşlarıma bırakıyorum.

Masaüstü tasarımından bahsetmek gerekirse, tasarımı gayet şık. Ekran görüntülerine THT Watermark'ı eklemedim. Çünkü tasarımı gösterirken güzel durmuyor.

YLw3vd.png

Deepin Rıhtımı

Varsayılan olarak Dock(Uygulama Kısayol Tutucu veya Rıhtım da denilebilir) ile geliyor. Dock'ta ek olarak sistem simgeleri de bulunuyor.Dock'un herhangi boş bir yerine sağ tıkladığımızda Dock seçenekleri çıkar.

JLpbul.png

Rıhtım sadece tek bir görünüş şeklinde değil. İsterseniz Windows'tan alışkın olduğumuz görünüm gibi de yapabilirsiniz. İsterseniz tam ekran uygulama menüsünü Windows başlat menüsü gibi de kullanabilirsiniz.

N2nDog.png

TObCF6.png

wEI4Su.png

Dock'u her zaman görmek istemiyorsanız. Üzerine gelince gösterme veya Akıllı oto-gizleme ayarları var. Akıllı oto gizleme ise, Dock üzerine kullandığınız pencerenin bir bölümü geliyorsa Dock'u otomatik gizler. Dock seçenekleri menüsünden isterseniz Dock'un ekrandaki konumunu ve büyüklüğünü de ayarlayabilirsiniz.

QXEKLG.gif

Deepin Kontrol Merkezi
Kontrol merkezi Deepin masaüstü ortamının ve sistemin tüm ayarlarını seçtiğiniz yerdir. Şık bir görünümü vardır. Tüm ayarlarınızı tek bir yerden yapmanıza olanak sağlar. Deepin temanızı buradan değiştirebilirsiniz. Birçok tema seçeneği mevcuttur.
Ekran görüntüleri:

kzMd9T.png

fu1SLD.png

z2N3Sr.png

J8dWcp.png

ZKkkjW.png

HQG2yK.png

1ZIQ26.png

GFn5h9.png

Caps Lock, Num Lock, Ses tuşlarına bastığınızda aşağıdaki resim gibi ekranda çıkar.

CitUf4.png

Oturum Açma ve Oturum İşlemleri Ekranı
Oturum açma ekranı şık ve sadedir.

hTxPOF.png

Oturum işlemleri ekranı tüm seçenekleri bir arada gösterir.

2maiRn.png

Varsayılan olarak ALT+F2 tuşlarına bastığınızda üstte terminal açılır.

40GnvW.png

Örnek Ekran Görüntüleri

FhUMbr.png

tNazh1.png

SePSPZ.png

N3upvb.png

kDrdro.png

İYİ FORUMLAR!!!

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.