Delphi Kod editöründeki kısayollar

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30
Kod editöründeki kısayollar;

F9 ; Programı derle ve çalıştır

F8 ; Programı adım adım çalıştırır

F7 ; Programı adım adım çalıştırırken, ilgili rutine dallanır.

Ctrl + S ; Unit'te yapılan değişiklikleri kaydeder.

Shift + Ctrl + S ; Açık olan tüm unitlerdeki değişiklikleri kaydeder.

Alt + F11 ; Use Unit... penceresini açar. Bir unitten diğer forma referans veriyorsanız, ilgili formu Uses kısmında tanımlamanız lazım. Bu pencereden proje içindeki unitlerden istediğinizi seçip, tanımlama işini otomatik yaptırabilirsiniz.

Ctrl + F ; Arama ekranını açar

Ctrl + E ; Artan arama yapar. Bu tuşlara baştıktan sonra kelimeyi yazın. İlgili kelime varsa bulunur.

F3 ; Arana kelimenin bir sonraki geçtiği yeri bulur

F10 ; Menülerin ve bileşenlerin olduğu ana pencereyi gösterir.

F11 ; Object Inspectoru gösterir.

F12 ; Formla, kod arasında geçiş sağlar.

Shift + F12 ; Formları açmak için form listesini görüntüler.

Ctrl + F12 ; Unitleri açmak için unitleri listeler

F1 ; Üzerinde bulunduğunuz bileşen veya kelime ile ilgili yardımı açar.

Ctrl + Shift + I ; Seçili kodu blok halinde sağa kaydırır.

Ctrl + Shift + U ; Seçili kodu blok halinde sola kaydırır

Ctrl + Shift + C ; Bir rutini tanımladıktan sonra gövdesini oluşturmak için

Ctrl + F4 ; Dosyayı kapatır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.