/ Ders Çalışma Tekniği & Okuduğunu Anlama

AragonSWT

Üye
14 Mar 2017
166
0
Bilinmiyor.
SelamunAleyküm Arkadaşlar,
Ders Çalışma konusunda sıkıntı yaşıyorum. En başından ders çalışmayı bilmiyorum. Etkili ders çalışma? Test Çözme alışkanlığı? Nedir bilmiyorum.
Yardımcı olur musunuz?
Şimdiden Teşekkürler. IYI Forumlar :)

KingSton666

Yaşayan Forum Efsanesi
26 Nis 2016
9,813
106
26
Ankara
Merhaba,

Öncelikle kendiniz bir hedef belirlemeniz gerek Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez bu açık ve net ders çalışmayı arttırmak için eve geldikten sonra yemeğini yiyip Bilgisayarına geçip YouTube'dan o gün ne ders işlediysen onu tekrarlayıp o o ünitenin testini çözmen gerek ve boş zamanlarında kitabını alıp bol bol tekrar yap Zaten gerisi kalacaktır merak etme :)

Derslerinde başarılar diler, İyi çalışmalar dilerim :)

Siber Cellad

Uzman üye
18 Tem 2016
1,113
0
sakız çiğne, 25 dakikalık seanslar yap. ışık beyaz olsun. bol giyin. matematikte işlemleri kafadan yapma kağıda yaz hem eğlenirsin zevk alırsın matematikten hemde karıştırmazsın. hep aynı konu çözme adamı sıkar bıktırır testten bi konudan 3 diğerinden 3 ötekinden 3 sonra geç başka derse aynı şekilde her konudan azar azar çöz. testlerini mutlaka kontrol et ve yanlışlarına ayrıntılı bir şekilde bak. bu sayede konuyu kavrayacaksın ve test sonuçların çok iyi gelecek. test sonuçların çok iyi gelince karma test (deneme) çöz bol bol. sonuçları iyi gelecektir buda moralini baya yükseltir ve moral ne kadar iyi ders o kadar zevkli.

Friedlich

Uzman üye
31 Tem 2016
1,520
2
Hiçlik
Merhaba,

Öncelikle çalışma ortamı büyük önem arz etmekte.Çalışma masanız sade olmalı,dikkat dağıtacak renkte olmamalı . (Açık kırmızı gibi)
Ders araç-gereçleriniz haricinde herhangi bir şey olmamalı,bu gibi şeyler dikkatinizi dağıtmakta,derse odaklanmanızı engellemekte.
Telefonunuzun yanınızda olmasının herhangi bir problemi yok,tabii sessize almanız ve çalışma saatiniz içerisinde telefonunuza dokunmamanız şartı ile.
Çalışma metoduna gelirsek;
50+50 Metodunu uygulamanızı tavsiye ederim.Elli dakika konu çalışın sonrasında 10 dakika mola ve çalıştığınız konu ile alakalı 50 dakika test çözme.
Günde 2 ders çalışmanız yararınıza olacaktır,daha sonra bunu arttıradabilirsiniz.
Burada vereceğim tavsiye ilk önce sayısal sonra ise sözel çalışmanız veya bunun tam tersini de yapabilirsiniz.

Böylelikle örneğin ilk önce Matematik çalışıyorsanız bu sizin sol beyin lobunuzu çalıştıracak,sonrasında Türkçe'ye geçmeniz de sağ beyin lobunuzu çalıştıracak sonuç olarak her iki beyin lobu da çalışacak ve çalıştığınız dersten maksimum derecede verim elde edebileceksiniz.
Son olarak haftalık ders programına kesinlikle karşıyım,böyle bir program ile kendinizi kısıtlamayın.Kendinizi hangi dersten eksik görüyorsanız o ders üzerine yoğunlaşabilirsiniz,size kolay gelen ve yapabildiğiniz dersin konu anlatımına çalışmak zorunda da değilsiniz gözden geçirmeniz yeterli olacaktır ama soru çözümü konusunda her dersten eşit soru çözmeye özen gösterin,alanınız sayısal veya sözel olabilir,alanınızın sayısal olması sözel soru çözmemenizi gerektirmez ve bu çok yanlış bir şeydir.
Matematikten haftalık 300 soru çözüyorsan,Türk Dili ve Edebiyatından da 300 soru çözeceksin.Beynin tek lobuna yoğunlaşma iki lob da birbiriyle uyumlu şekilde yükselsin.
(Tabii LYS,YGS zamanlarında kendi alanına yoğunlaşabilirsin)

Son düzenleme:

Umutarslan

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
439
0
Öncelikle bir hedef belirlemeli ve sonrasında bu hedefe nasıl ulaşırım sorusunu sorarak yapılacak adımları öğrenmen gerek. Sonrasında sessiz bir ortamda, dikkat dağıtacak hiç bir araç gereç olmayan bir masa ayarlaman gerek. Örneğin matematik mi çalışacaksın? O zaman masanda tarih kitabı olmayacak. Sadece matematik ile ilgili araç gereçler olucak. Ayrıca kendini elektronik cihazlarla uzak durman için kasman lazım. Yoksa 2-3 dakikada bir telefona garanti bakıp durursun. Bunun için sosyal medya kullanmaman tavsiye edilir.

Ben üniversite sınavına hazırlanırken bir hedefik yoktu. Tek hedef 4 yıllık kazanayımda gerisi boş derdim. Neyse sınavlara adım adım ilerlerken kafama göre çalışıyordum. istek 20 dk ister 1 saat sürsün. Kafam ne zaman yorulursa o zaman ara verirdim çalışmaya. Neyse günler böle geçerken tabi o zamanlar düzen olmadığı için üniversite sınavı bi yaklaştı bi yaklaştı dedim Allah'ım bana yardım et. Son 2 hafta kala sadece tarihle felsefeyi deli gibi çalışarak baştan sona bitirmem bir oldu. LYS sınavı için tabi. Neyse sınavlar geçti gitti derken sonucu öğrendim. İdare ederdi. Bu sefer kafada hedef olmadığından seçecek bölüm bulamadım. Gelde sövme. En sonunda bir tane öğretmenlik bölümü ilgimi çekti ve 5 tane üniversite yazdım tercihlere tek bölüm. Sonuçlar açıklandı ilk tercihim çıktı. Tabi öğretmenlik olunca evde bi sevinç anam. Kayıt olduk yurt ayarladık felan filan derken okullar açıldı ve gittim okula. 1. sınıfı okudum. Sonra okulu bıraktım. Neden? Çünkü kafamda hedef yoktu ve rastgele dikkatimi çeken bölümü yazınca vede öğretmenlik gibi bir bölüm okuldan soğudum. Okuldan soğumamın sebebide arkadaş ortamları hep içkili kumarlı. Bende dindar biri olarak dindar kesim bulamadım. Ayrıca okulda hocalar ders dışında ne kadar saçma sapan şeyler varsa gösteriyorlar bize. Sınavda almanca soru sormak gibi. Tarih sınavı bile. Ben alman edebiyatımı okuyom töbe töbe.

Yani sana söyleyeceğim bu işler çocuk oyuncağı değil. Herkesin kendine ait çalışma düzeni vardır. Kimi yazarak kimi sadece okuyarak daha iyi anlar. Ben çalıştığım konuyu hayal kurarak çevremdeki insanlara anlatırdım hayalimde buna kafamda o konunun kalıcı olmasını sağlardı.

Neyse çok uzattım. Okulu felan bıraktım ama şuan bilgiye aşık olan bir insan oldum. Elimden kitaplar hiç eksik olmaz oldu. Evimde 2 tane kitaplık dolabı var ve içinde toplam 200 den fazla dergimi ararsın romanmı ararsın, din kitaplarımı ararsın :D

Okumamam benim için işsiz kalmamı, özelliklede bilgiye aşık bir insan olmamı sağladı. Kendimi çoğu alanda geliştirmeyi seven biri oldum resmen. Arada bir ilham geliyor bana o ilham gelir gelmez o an yaptığım işi bırakıp ilham gelen konu hakkında yazılar yazıyorum makale şeklinde. Bu yazılarımı yayınlamıyorum ama bilgisayarımda saklıyorum. Resmen hobi haline geldi. Artık kafamda bir kitap yazma düşünceside var ama daha kitap için ilham gelmedi.

Çok karmaşık ve bi o kadarda uzun oldu :trl

Dark magic

Kıdemli Üye
8 Ocak 2017
2,136
0
AGIRÎ
Merhaba,
Öncelikle 11 yıllık tecrübelerime dayanarak size şunu söyleyebilirim,herkesin tarzı ve anlama biçimi farklılık gösterebilir, ben yazarak anlarım ama sen okuman yada birinin anlatması üzerine anlarsın.
Bem kendim yaptığım çalışma yöntemini anlatacağım,
genel olarak sınavlardan 1-2 gün önce çalışmaya başlarım ve ilk olarak önemli yerleri boş bir kağıda yazarım ve ardından youtube'da çok iyi anlatan kanallar var onlardan video izliyorum. Son olarak 2-3 test'te çözünce başarı ihtimali %60-%70 oranında artacaktır

İYİ FORUMLAR

4 Eki 2015
240
0
Öncelikle kendine bir hedef belirlemen gerek. Bu belirlediğin hedef ne imkansız derecede uçuk, nede hiç çalışmadan başarabileceğin kadar alçak olmalı. Hedefine yaklaştığın her adımda kendini ödüllendirmelisin, bu seni daha çok çalışmaya itecektir. Nasıl olsa yapamıyorum deyip çalışmadığın, daha doğrusu korktuğun derslerin üstüne gitmelisin, yanlış yapıyorsan yapamıyorum diye kendini suçlamak yerine neden yapamadıdğını anlamaya çalışamlısın, emin ol en sonunda korkunu yenmiş olacaksın.
Ders çalışırken sıkılıyorsan dersi kendine göre, hayal dünyana göre şekillendirerek çalışabilirsin. Yazarak veya okuyarak çalışmaktansa görselleştirerek çalışmak hem dersi eğlenceli hale getirir hemde daha kalıcı öğrenirsin. Bir kere verimli ders çalışmaya başlarsan devamı çorap söküğü gibi gelecektir. Yolun açık olsun :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.