<<Dev Konu>> Ruby Programlama Eğitim Seti (İndir)

ReadyDieFurkan

Uzman üye
31 Ara 2015
1,506
1
Merhaba Arkadaşlar Pek Bilinmeyen Ama Aslında Güzel Ve Kullanışlı Bir Dil İle Karşınızdayım

Ruby...
Verimlilik ve sadelik üzerine odaklanmış, açık kaynak kodlu dinamik bir dildir. Okumayı ve yazmayı kolaylaştıran, doğal bir sözdizimine sahiptir.
:RpS_biggrin:

Ruby ‘nin genel özellikleri :

* Çok kolay anlaşılır, basit bir söz dizimine(syntax) sahiptir. Bu özelliğini Eiffel ve Adadillerinden almıştır.
* Kısa zamanda kolayca öğrenilebilir, bu özelliği dilin söz diziminin(syntax) sezgisel olmasından gelir.
* Moderndillerde olduğu gibi hata kontrol mekanizmasına sahiptir.
* Tamamıyle nesne yönelimli bir dildir.

* Ruby nesne yönelim konusunda yeniliklere açık özelliklere sahiptir. Örneğin bir sınıfa çalışma zamanında yeni metotlar ekleyebilirsiniz.
*Ruby sadece tekli kalıtımı desteklemektedir. Fakat modül kavramıyla çoklu kalıtım kullanılabilmektedir.
* Blok kavramı sayesinde işlevsellik arttırılabilmektedir.
* Kendine ait çöp toplayıcısı sayesinde bellek yönetimi çok kolaydır. İşaretle-süpür tekniği ile ek kütüphanelerde ki referans sayılarının yönetimine gerek yoktur.

Ruby yorumlayıcısıbirçok işletim sistemiiçin yazılmıştır. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:
*Neredeyse tüm Unix türevleri

*Microsoft platformları (DOS, Windows 95/98/XP/NT/2000/2003/Vista,7.8.10)

*Mac OS X

*BeOS

*Amiga

*OS/2

*Symbian​

Neler Yapabiliriz
Ruby on Rails (ROR die de geçer) ile MVC patternına uygun web projeleri geliştirebilirsiniz. Ruby ile script programlar yazabilirsiniz. Adını hatırlamadığım yabancı bir developer büyüğümüzün bir sözünde der ki şu an dünyada Ruby öğrenip de iş bulamayan hiç kimse bilmiyorum der. Bu söz ile gaza gelip Ruby öğrenmişliğim de vardır ancak ülkemizde kat edimesi gereken daha çok mesafe var. Kaderinizde varsa Ruby alanında uzmanlaşıp Nasa'da da çalışabilirsiniz. Kariyer sayfalarında görmüştüm bir zamanlar.

Ruby’nin Yaratıcısının İdealleri
Ruby dengenin dilidir. Ruby’nin yaratıcısı Yukihiro “Matz” Matsumoto en sevdiği dillerin (Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, ve Lisp) en iyi özelliklerini harmanlayarak fonksiyonel programlama ile imperativ programlamaya dayanan yeni bir dil yaratmayı amaçlamıştır.
:RpS_biggrin:

Programlama dillerinin popülaritesini araştıran TIOBE istatistiklerine göre, Ruby dünya çapında en çok kullanılan 10.cu dil haline gelmiştir. Ruby’nin bu hızlı büyümesinde Ruby on Rails framework’ünün hatırı sayılır etkisi bulunmaktadır. :RpS_cool:

Resmi Ruby Programını İndirme Sitesi
https://www.ruby-lang.org/tr/

Yandex İndirme Linki
https://yadi.sk/d/yJnAULEf3RZ7Ta

Rar şifre = RDF

VirusTotal dosya büyük olduğu için yoktur kusura bakmayın ama sorun yoktur :yaho1

Teşekkür Ederseniz Sevindirirsiniz :)
:yaho1​

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.