Doğrudan Arch Linux'tan başlasam ?

Ghostunex

Uzman üye
31 Eki 2015
1,158
0
Daha önce hiç linux bilgim yok ancak profesyonel düzeyde linux kullanmak istiyorum. Gelip geçici bir heves değil, ileriki mesleğim açısından önemli bir konu. C#, Java, Python dillerine orta derecede hakimim, kodlama geçmişim var. İngilizcem oldukça iyi. Sizce Ubuntu gibi daha kullanıcı dostu bir distro ile mi başlıyayım yoksa Arch Linux gibi daha çok komut gerektiren işletim sistemleri kullansam da üstesinden gelebilir miyim ?

sMrXX

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
389
2
Kalu-Beladan
Afallarsın arch linux güzel ancak çoğu sorun çıkardığı sözlerini duymuştum arkadaşlardan.Ancak hack değil normal diyosan Linux Mint,Ubuntu,Debian'ı öneririm.Hack için parrot ve backbox.

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Daha önceden süregelen bir linux deneyimine sahip olmadığınızı söylüyorsunuz, o halde ''Arch'' sizi zorlayacaktır. Çünkü; Arch daha text yani yazı tabanlı bir distrodur. ''Ubuntu'' yu şimdilik tercih etmeniz yararınıza olur. Çünkü; Ubuntu daha görseldir, linux dünyasına alışmanız daha da basitleşecektir. Kolay gelsin.

b0mb

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
471
1
İzmir
Daha önceden süregelen bir linux deneyimine sahip olmadığınızı söylüyorsunuz, o halde ''Arch'' sizi zorlayacaktır. Çünkü; Arch daha text yani yazı tabanlı bir distrodur. ''Ubuntu'' yu şimdilik tercih etmeniz yararınıza olur. Çünkü; Ubuntu daha görseldir, linux dünyasına alışmanız daha da basitleşecektir. Kolay gelsin.

Manjaro ya da Antergos gibi Arch tabanlı sistemler de başlangıç için güzel bence. Ubuntu'dan daha kolay kuruluyor, kurulum yöneticileri ile :)

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Manjaro ya da Antergos gibi Arch tabanlı sistemler de başlangıç için güzel bence. Ubuntu'dan daha kolay kuruluyor, kurulum yöneticileri ile :)
Doğrudur, ''Manjaro'' ve ''Antergos'' aslında görsel yapısı nedeniyle daha uygun bir tercih. Ama hacking işlerine merak sarıp gidipte bir ''BlackArch'' distrosu denendiğinde işler sarpa sarıyor dostum. :)

b0mb

Katılımcı Üye
14 Mar 2017
471
1
İzmir
Doğrudur, ''Manjaro'' ve ''Antergos'' aslında görsel yapısı nedeniyle daha uygun bir tercih. Ama hacking işlerine merak sarıp gidipte bir ''BlackArch'' distrosu denendiğinde işler sarpa sarıyor dostum. :)

Arch Strike ve BlackArch repolarini üstlerine kurup istediğimiz hack aracını indirebiliyoruz. O yüzden Black Arch kullanmayı sevmiyorum :D

u YZ

Kıdemli Üye
13 May 2016
2,415
0
@root[~]#
Arch Strike ve BlackArch repolarini üstlerine kurup istediğimiz hack aracını indirebiliyoruz. O yüzden Black Arch kullanmayı sevmiyorum :D
Bahsettiğin gibi o da güzel bir imkan, aynı şey yine Ubuntu da var. BlackArch'ın sayısız hack aracı cazip gelmişti bana. Ama sonra çok fazla terminal ve bir o kadar text tabanlı olduğunu kullana kullana idrak ettim. Sonra dedim ki ne gereği var ? o kadar hack tool'u kim kullanacak. :)

'sadak4t

Üye
2 Eki 2016
59
0
Los Angeles
Arch seni daha fazla eğlendirir. Fakat kullanmak istediğin bir programın sadece deb paketi varsa, ki bu sorunla birkaç kez karşılaştım, AUR'da da bulamadım. Beceriksizliğim de tuttu tutirallara bakarak pkgbuild ile kendime pacman ile yükleyebileceğim bir dosya da hazırlayamadım. Debian tabanlı bir dağıtıma geri döndüm.

Yani bir yabancı sana iki hap sunuyor, biri çilekli biri vişneli. Çilekli daha kolay ve rahat iken diğeri daha zor ve eğlendirici olacak.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.