Dolandırılma Çeşitleri Ve Korunumu

CasPeRAB

Uzman üye
7 Kas 2021
1,146
2
461
TR❤AZ
Merhaba Sayın Hocalarım Ve THT Kullanıcıları
Şu Sıralardır Son Sınavlardan Sonra birkaç boş zamanım var ve bunları insanları bilgilendirmek için kullanmak istiyorum ilerideki zamanlar 2 veya 3 haftalık gidecek gibi duruyorum çünkü okulumda bir projenin başkanı olmak için hazırlanıyorum ve yoğun olacağım (E-Twinning) belki bilirsiniz neyse konumuz bu değil sonra bunu detaylıca açıklayacağım

Evet gelelim;
Siber Yollarla
Arama Yoluyla
DM Yoluyla
1-Hack Ve Dm

2-Direk Mesaj

Siber olanı sonra anlatacağım

Arama Yoluyla
-Dolandırıcılar Sizi Arar
-Genellikle ondan önce başka birilerini daha arar ve onu kullanırlar

-Ona nerdesin yanında kim var dediğinizde onuda arayan dolandırıcılar zaten ona ne yapmasını gerektiğini söylemiştir
-Ve yanımda polis var ve karakola gidiyorum der bu genelde verilere göre böyledir

-Aslında yanında ne polis vardır ne de karakola gidiyordur
-Diğer bir yol ise sizi direk aralar bu kişiler daha acemi olurlar ve daha çok emir verirler sizin kimliğinizdeki bir sahış sizin kimliğinizi kullanmış

-Kredi Kartınız değiştirilecektir acil hemen karakola gelin derler ve karakola geldiğinizi söyleyince başka bir yere yönlendirirler
-Böyle kişilerden korunamazsınız ama başınıza böyle bir olay geldiğinde hemen polisi arayın hattı kapatın o zaten size doğruyu söyleyecektir

Hack Ve Dm
-Bu kişiler genelde bir yakınınızın sosyal medya hesabını hackleyip sonra size mesaj atarlar siz karşıdakinin yakınınız olduğunu zannederken o dolandırıcıdır.
- Sizi zor duruma düşürmeye çalışır.

- Örnek: Size ilk önce bir şey satacağını söyler ve sonra fiyatı olmayacak şeylere arttırır siz vazgeçmek istediğinizde de daha yüksek bir fiyat söyler ve sizi acele ettirir sistem kapanacak -u olacak VB şeyler söyler
-Bu gibi şeyleri anlamanız lazım korunamazsınız
-Bir şeyler sezdiğinizde ona sizin hakkınızda olan çok zor şeyler sorun mesela benim babam ne yapıyordu veya senin baban ne yapıyordu zor şeyler sorun ve bunu asla bırakmayın zaten - sizi acele etmeniz gerektiğini söyler ve sorularınıza düzgün cevaplar vermez buradan anlayabilirsiniz

Direk Mesaj Yoluyla
-Bu kişilerde diğer kişilere göre daha acemi olurlar
-Genelde size mesaj atarlar şu kampanya var katılmak istermisiniz?

-Veya böyle bir kampanya var diyerek size bir link verirler
-Linke tıkladığınızda yine aynı şeyler sizin bilgilerinizi çalarlar ve bu sefer çok daha şiddetli olacağına emin olabilirsiniz.

-Böyle bir mesaj geldiğinde aldırış etmeyin ve mesajı direk silin engellemeyide unutmayın
-Linki Https ile başlasa bile

Evet Hocalarım Bu Konum Biraz Kısa Oldu Ama Dediğim gibi Daha Detaylı Olanı Siber Olanı Sonra Anlatacağım
İyi Forumlar Dilerim Sağlıcakla Kalın

BySciaa

Katılımcı Üye
9 Tem 2012
887
6
241
Root
Yeni nesilden ziyade +35 yaş üstü için çok tehlikeli durumlar çevremizde ki bu tarz kişileri bilgilendirmek gerek.

Murast3543

Yeni üye
14 Mar 2022
1
0
Şu Sıralardır Son Sınavlardan Sonra birkaç boş zamanım var ve bunları insanları bilgilendirmek için kullanmak istiyorum ilerideki zamanlar 2 veya 3 haftalık gidecek gibi duruyorum çünkü okulumda bir projenin başkanı olmak için hazırlanıyorum ve yoğun olacağım (E-Twinning) belki bilirsiniz neyse konumuz bu değil sonra bunu detaylıca açıklayacağım

Evet gelelim;
Siber Yollarla
Arama Yoluyla
DM Yoluyla
1-Hack Ve Dm

2-Direk Mesaj

Arama Yoluyla

-Ona nerdesin yanında kim var dediğinizde onuda arayan dolandırıcılar zaten ona ne yapmasını gerektiğini söylemiştir
-Ve yanımda polis var ve karakola gidiyorum der bu genelde verilere göre böyledir

-Diğer bir yol ise sizi direk aralar bu kişiler daha acemi olurlar ve daha çok emir verirler sizin kimliğinizdeki bir sahış sizin kimliğinizi kullanmış

-Kredi Kartınız değiştirilecektir acil hemen karakola gelin derler ve karakola geldiğinizi söyleyince başka bir yere yönlendirirler
-Böyle kişilerden korunamazsınız ama başınıza böyle bir olay geldiğinde hemen polisi arayın hattı kapatın o zaten size doğruyu söyleyecektir

Hack Ve Dm
-Bu kişiler genelde bir yakınınızın sosyal medya hesabını hackleyip sonra size mesaj atarlar siz karşıdakinin yakınınız olduğunu zannederken o dolandırıcıdır.

- Örnek: Size ilk önce bir şey satacağını söyler ve sonra fiyatı olmayacak şeylere arttırır siz vazgeçmek istediğinizde de daha yüksek bir fiyat söyler ve sizi acele ettirir sistem kapanacak -u olacak VB şeyler söyler
-Bir şeyler sezdiğinizde ona sizin hakkınızda olan çok zor şeyler sorun mesela benim babam ne yapıyordu veya senin baban ne yapıyordu zor şeyler sorun ve bunu asla bırakmayın zaten - sizi acele etmeniz gerektiğini söyler ve sorularınıza düzgün cevaplar vermez buradan anlayabilirsiniz

Direk Mesaj Yoluyla

-Linke tıkladığınızda yine aynı şeyler sizin bilgilerinizi çalarlar ve bu sefer çok daha şiddetli olacağına emin olabilirsiniz.

-Böyle bir mesaj geldiğinde aldırış etmeyin ve mesajı direk silin engellemeyide unutmayın

Evet Hocalarım Bu Konum Biraz Kısa Oldu Ama Dediğim gibi Daha Detaylı Olanı Siber Olanı Sonra Anlatacağım
Ellerine sağlık bilgilendirici olmuş

CasPeRAB

Uzman üye
7 Kas 2021
1,146
2
461
TR❤AZ
Moderatör tarafında düzenlendi:

Loux

Uzman üye
16 Ocak 2019
1,753
18
1,085
BL4CKGORE
Yada bir ürünü size normal fiyatından daha ucuz bir şekilde satacağını söylerse buna sakın inanmayın :D Zamanında 100 TL vermiştim :') Elinize sağlık

Speedy Gonzales

Katılımcı Üye
12 Kas 2021
634
296
in every technology system

Evet gelelim;
Siber Yollarla
Arama Yoluyla
DM Yoluyla
1-Hack Ve Dm

2-Direk Mesaj

Arama Yoluyla

Hack Ve Dm

Direk Mesaj Yoluyla

tesekkurler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.