Ekran Kartı Vram Kapasitesini Nasıl Artırırım?

16 Eyl 2019
242
7
laptobumdaki gömülü grafik kartının vram kapasitesini nasıl arttırabilirim oyun oynarken yüksek grafiklerde kaldırmıyor

aşağıdaki işaretlediğim yeri arttırmak istiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
890
55
word.exe
Cevap: ekran kartı yardım?

Merhabalar;

Evet artırabilirsiniz. Laptop marka ve özelliklerine bağlı olarak APU dediğimiz yazılımı kullanabilirsiniz. İnternetten özelliklerinize ve bilgisayarınız modeline uygun olmasına dikkat edin.

Detaylı olarak aşağıdaki rehber videosunu da inceleyebilirsiniz.

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=3g_p_O53-P8"]https://www.youtube.com/watch?v=3g_p_O53-P8[/ame]

Saygılarımla.

caylak95

Üye
10 Şub 2015
149
1
17
.rat

16gb ram var zaten ayrıca benim dediğim şey vram arttırma siz başka şeyden bahsediyosunuz vram = video belleği yani bi oyundaki grafiklerin istediği bellek örnek verirsek watch dogs2 minimum grafikte 2gb vram istiyor

Ekran kartı paylaşımlıysa, ki gördüğüm kadarıyla paylaşımlı ekran kartı kullanıyorsun.
Ekran Kartı Ramden destek alır oyunda daha çok performans gösterir Bunu Dxdiag'da 1.ekran ve 2. ekran sekmesinde Yaklaşık Top. Bellek diye bakarak görebilirsin ramden aldığı destekle grafik kartının ne kadar yükseldiğine.

Ram'i yükseltmek için anakartın maximum kaç gb ram destekliyor anakartının modelini yazarak ilgili firmanın support bölümünden öğrenebilirsin bu donanımsal bir çözüm.

Yazılımsal bir çözüm arıyorsan Grafik kartı ayarlarından maximum performansa ayarlarlamalısın bunun detaylarını googledan search ederek rahatlıkla bulabilirsin.
Oyun içi ayarlardan ise Anti-Aliasing gibi şeyleri kapatmalı ve maximum performansa optimize etmelisin fps değerin artıcak ve oyun içi performans yükselicektir.

Bunun dışındaki sana önerilen program ve yazılımları fan speed arttırma dışında hiçbirşeyi tavsiye etmiyor ve tam aksine karşı çıkıyorum çünkü sana Performans arttırdığını söyleyen çeşitli programlar ve yazılımlar aslınca ekran kartını overclock yapıp yakıyor. Bu senin performansını arttırır ama ekran kartının ömrünü yer ve zamanla yakar.

Son düzenleme:
16 Eyl 2019
242
7

Ekran kartı paylaşımlıysa, ki gördüğüm kadarıyla paylaşımlı ekran kartı kullanıyorsun.
Ekran Kartı Ramden destek alır oyunda daha çok performans gösterir Bunu Dxdiag'da 1.ekran ve 2. ekran sekmesinde Yaklaşık Top. Bellek diye bakarak görebilirsin ramden aldığı destekle grafik kartının ne kadar yükseldiğine.

Ram'i yükseltmek için anakartın maximum kaç gb ram destekliyor anakartının modelini yazarak ilgili firmanın support bölümünden öğrenebilirsin bu donanımsal bir çözüm.

Yazılımsal bir çözüm arıyorsan Grafik kartı ayarlarından maximum performansa ayarlarlamalısın bunun detaylarını googledan search ederek rahatlıkla bulabilirsin.
Oyun içi ayarlardan ise Anti-Aliasing gibi şeyleri kapatmalı ve maximum performansa optimize etmelisin fps değerin artıcak ve oyun içi performans yükselicektir.

Bunun dışındaki sana önerilen program ve yazılımları fan speed arttırma dışında hiçbirşeyi tavsiye etmiyor ve tam aksine karşı çıkıyorum çünkü sana Performans arttırdığını söyleyen çeşitli programlar ve yazılımlar aslınca ekran kartını overclock yapıp yakıyor. Bu senin performansını arttırır ama ekran kartının ömrünü yer ve zamanla yakar.

teşekkürler lakin yanlış bilgi

fan speed arttırma yazılımları fanları boza rçünkü fanların belirli bir rpm yani devir sayıları vardır dakikada 1000 kez dönen bir fanı 1500 e çıkarırsan fan bozulur

overlock zararlı değildir yanlış bilinen bir bilgi

onun dışında amd nin kendi yazılımını kullanıyorum sorun olmuyor ama yinede yetersiz vram 2gb yapmam lazım çözümü buldum bios dan arttırılabiliyormuş

caylak95

Üye
10 Şub 2015
149
1
17
.rat

teşekkürler lakin yanlış bilgi

fan speed arttırma yazılımları fanları boza rçünkü fanların belirli bir rpm yani devir sayıları vardır dakikada 1000 kez dönen bir fanı 1500 e çıkarırsan fan bozulur

overlock zararlı değildir yanlış bilinen bir bilgi

onun dışında amd nin kendi yazılımını kullanıyorum sorun olmuyor ama yinede yetersiz vram 2gb yapmam lazım çözümü buldum bios dan arttırılabiliyormuş

Bilginin neresi yanlış belirtirsen sevinirim.

Fan bozulursa tekrar değiştirmenin sana maliyeti 1-2$ ama overclock yaptığında sana maliyeti yeni ekran kartı parası kadar :)

Bu arada Amd nin kendi yazılımını kullanıyorum diyorsun orda Ayarları ilk defa MAXa çektiğinde sana şu uyarı verir bu Grafik kartına zarar vericektir diye yahut Grafik kartının ömrünü kısalttığına dair.
Donanım bilgisine pek sahip olmadığını düşünüyorum, tavsiyem biostan bu tarz ayarlara girmeden önce ekran kartını yakma riskini göze alman ona göre karar vermen.
Sağlıcakla kal..

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.