Elektrik Elektronik Mühendisliği vs Bilgisayar Mühendisliği

Turgutlu

Üye
8 Eyl 2016
80
0
Hacettepe Bilgisayara ve Hacettepe Elektrik Elektroniğe puanım tutuyor. Ben hep kod yazmaya vermek istedim kendimi. Aklımda şimdiden projeler var. Bunun için bilgisayar müh seçecektim ama ailem çok baskı yapıyorlar. Elektrik elektroniğe git orada da bilgisayar mühendisliğinde öğrenebileceğin şeyleri öğretiyorlar. Hatta bazı üniversitelerde 3. sınıfta dallanma oluyormuş isteyen bilgisayar yoğunluklu okuyabiliyormuş. Ben bilgisayar müh. istiyorum yine ama bilgisi olan yazabilir mi? Elektrik elektronik mühendisi bilgisayar mühendisinden daha geniş bir iş olanaklarını mı sahip?

Ayrıca Hacettepe veya Abdullah Gül üniversitesinde okuyan varsa ayriyeten belirtirse sevinirim.

'Adige

Administrator
26 Eki 2012
9,436
789
30
root@adige~#
Merhabalar ;

bilgisayar mühendisliğinde kodlama bilgisi olmadan zorlanabilirsiniz ve algoritma , c dilleri , roboting dilleri , web tasarım dilleri ağırlıklıdır bilgisayar veya yazılım ile ilgili bölümlerde kendinizi geliştirmeden bir yere gelemezsiniz atama konusunda oldukça zor olduğu için geliştirmek şarttır

1071malazgirt

Uzman üye
26 Haz 2015
1,781
8
Trafo
elektrik elektronik okuyan biri olarak söylüyorum eğer bilgisayar mühendisliği istiyorsan bilgisayar mühendisliğine git. Evet istersen elektrik elektronik okuyarak da bilgisayar alanına yönelebilirsin ama bu çok daha zahmetli olur. Ama dersen ki ben bilgisayarın arka planda yaptığı işleri bilgisayarın nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum veya benim elektroniğe de merakım var gömülü sistem, Mikrodenetleyici, robotik gibi konular daha çok ilgimi çekiyor o zaman elektrik elektronik bölümüne git.

Son düzenleme:

Turgutlu

Üye
8 Eyl 2016
80
0
elektrik elektronik okuyan biri olarak söylüyorum eğer bilgisayar mühendisliği istiyorsan bilgisayar mühendisliğine git. Evet istersen elektrik elektronik okuyarak da bilgisayar alanına yönelebilirsin ama bu çok daha zahmetli olur. Ama dersen ki ben bilgisayarın arka planda yaptığı işleri bilgisayarın nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorum veya benim elektroniğe de merakım var gömülü sistem, Mikrodenetleyici, robotik gibi konular daha çok ilgimi çekiyor o zaman elektrik elektronik bölümüne git.

Peki iş olanakları bakımından kıyaslarsak hangisi daha iyi?

1071malazgirt

Uzman üye
26 Haz 2015
1,781
8
Trafo
Peki iş olanakları bakımından kıyaslarsak hangisi daha iyi?

Benim prensibim şudur: İmkân kişinin kendisindedir bölümde değil. Sen hangisini daha çok istekle yapacaksan hangisinde kendini sürekli geliştirecek ve bunu yaparken sıkılmayacaksan o bölümün iş imkanı fazladır. Tabi tutup da Türkiye'de hiçbir çalışma alanı olmayan bir bölüme gidersen iş değişir. Ama senin sorduğun iki bölüm de güzel. Zaten sıralaman da anladığım kadarıyla 20-30 bin civarı. Bu da senin için extra bir avantaj sonuçta gideceğin okulun ismi de önemli

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Aile baskısıyla bölüm seçme.

Elektroniğin olayı farklıdır bilgisayarın farklı.

Bilgisayar mühendisliğine daha yakınsın, puanında yetiyor, bilgisayar seç.

İşini severek yaparsan, azim ve istekle kendini geliştirirsen iş bulma derdin olmaz.

Kerur

Üye
17 May 2018
199
1
Bilgisayarda elektrikte nerdeyse ayni zaten pc de elektronik bir cihaz teknik servis kismi biraz elektroniğe giriyor eleltrik elektronik okuyan arkadaşım assembly uzerine otomosyon sistemleri kodluyor Önerim pc ye git bence elektronik sıkıcı inan bana ama seni bilmem

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.