Elektrik-Elektronik Mühendisliği

UNEQUAL

Emektar
4 Şub 2015
4,231
62
İstanbul
Sizlere elektrik elektronik bölümü bitirirseniz ne olacağınızı, çalışma alanlarinizi ve bu tarz bilgileri içeren bir makale hazirladim.
Dünyada elektrik mühendisliği; elektrik, elektronikle ilgili tüm mühendislik disiplinlerinin genel adı olarak kullanılır. Bunun yanında elektrik mühendisliğinin alt dalı olan power engineering (güç mühendisliği), Türkiye'deki elektrik mühendisliğinin karşılığıdır.

Elektrik Mühendisliği elektrik, elektronik, elektromanyetizma ve elektromanyetik ışınlar üzerine çalışan çok geniş kapsamlı bir mühendislik disiplinidir. Transistör ve mikroçiplerin icadıyla birlikte elektrikle çalışan hemen hemen her eşya elektrik mühendisliğiyle alakalıdır.Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte inovasyona en açık mühendislik dallarından biridir.Elektrik üzerine serbest mühendis olarak kendi "mühendislik firması"nı açabilir (SMM), bir mühendisin yıllık 500.000m2 elektrik projesi imzalama yetkisi vardır. Örneğin konut/bina projelerinde 2015 yılı için ortalama brüt 140m2 ya da her daire/elektrik sayacı için en az 250TL-300TL bedele proje çizimi ve onayını yapmalı, örneğin 5katlı çift daire(zemin+5kat 12daire) toplam kullanım alanı 1800m2 olan binanın elektrik projesi çizimi ve tedaş, belediyeye onayı için 12 daire ve merdiven boşluğu sayacı toplam 13sayaç x 250TL= 3250TL ücret almalı.
Dünyaca büyük firmalarda en az 500'den fazla mühendisin bir arada çalıştığı Araştırma ve Geliştirme Merkezlerinde "arge mühendisi" olarak,
Tek başına "yapı denetim" firması kurabilir (gerekli teknik personeli çalışan olarak belgelemesi şartları vardır),
Elektrik mühendisliği firmalarında "proje mühendisi", "şantiye mühendisi" olarak çalışabilir,
Yapıların inşaatları için ikamet ettiği şehirde 5 inşaata kadar toplam 30.000m2ye kadar "şantiye şefi" gözükebilir, 2015 yılı için 1 yıllık sözleşme yaparak her inşaat başına peşin 4500-6000TL ücret alması gerekir. Belli zamanlarda inşaat ziyaret edilerek inşaatın yapımında ya da çalışan işçilerin güvenliği açısından sıkıntı olduğu zaman yazılı olarak yapı denetime, belediyeye ve yükleniciye durumu bildirmelidir, gidişat aynı ise düzeltilmiyorsa belediye gidip şantiye şefliğinde istifa etmeleri gerekir (Elektrik-Elektronik Mühendisi devlette çalışıyorsa veya Yapı Denetim firmasının sahibi ise şantiye şefliği yapamaz),
İlgili mühendislik firmasında "proje mühendisi" olarak,
Firma ve fabrikalarda herhangi bir birimde "yönetici" olarak,
Banka vb. gibi kuruluşlarda "yönetici" olarak,
Sahada ekip yönetimi için "saha mühendisi" olarak,
İlgili iş konusunda "tasarım mühendisi" olarak,
Firmalarda "yazılım mühendisi" olarak,
Kurulum, onarım, bakımda ekip yönetimi için "bakım mühendisi" olarak,
Elektrik enerjisi dağıtım şirketlerinde, arıza ekipleri yönetimi için "koordinatör mühendis" olarak,
İşletme kaynak planlaması için "planlama mühendisi" olarak,
Fabrikalardan hammadde, malzeme tedarik için "satınalma mühendisi" olarak,
Üretimi yapılan bir ürün ya da parçasını, firma ve fabrikalara pazarlamak için "satış mühendisi" olarak,
Yapı denetim firmasında"elektrik mühendisi uygulama ve proje denetçisi" olarak, yetki sınırı yıllık 120.000m2 dir,
Yapı denetim firmasında "elektrik mühendisi kontrol elemanı" olarak, yetki sınırı yıllık 120.000m2 dir,
Devlettte kamu personeli seçme sınavı ile "elektrik mühendisliği" kadrolarında,
vb gibi alanlarda görev yapabilirler.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.