Elementry OS incelemesi #LinuxKulübü

Preceptinn

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
346
0
-İnferno
bemKb8.jpg
Merhaba Arkadaşlar​

Bu konumda Elementry OS' adlı işletim sistemini tanıtıcağım.Elementry OS'un kurulumu için
4UROR4 hocamızın KONUsuna göz atabilirsiniz

İlk önce sistem hakkında bilgi veriyim.
3Eygz0.gif
Elementary os Ubuntu üzerine kurulmuş olan bir işletim sistemidir. Masaüstünü kullandırmaması ile ve Mac Os benzeri tasarımı ile ün salmıştır.
Kendilerinin geliştirdikleri "pantheon" arayüzünü kullanıyorlar,dosya sistemi olarakta "pantheon-files" kullanılıyor.

GÖRSELLİK​

3Eygz0.gif
Görsellik konusunda belki de kuşkusuz en iyi seçeneklerden birisi. Mac Os'a benzer yapısı var.
Arkaplanlar olarak gerçekten yaptıkları işin haklarını vermişler.Masaüstümden bir kaç örnek vereyim
x1PNxR.png

brs8u6.png

zxJ5Sf.png

brs8u6.png

f3b0N0.png

PERFORMANS-SÜRÜCÜLER​

3Eygz0.gif

Perfomans olarak size sorun yaşatmayacak bir sistem.
Sürücü desteği konusunda da Ubuntu tabanlı olmasından dolayı hiç bir sorun çıkmıyor ve sürücüler otomatik olarak indiriliyor ve kuruluyor.
Ekran kartı sürücüsü olarak da açık kaynaklı sürücüler otomatik kuruluyor.Grafiklere rağman stabil ve hızlı çalışıyor.

GELİŞTİRİCİLER-GÜNCELLEMELER​

3Eygz0.gif

Arkadaşlar bu en can alıcı nokta burası.Geliştiricilerin sayısı az olduğu için güncellemelerde uzun sürüyor.Aşağıdaki tablodan
detaylı olarak inceleyebilirsiniz ....

1AdTIz.png

(Ben 0.4.1 Loki'yi kullanıyorum)

ELEMENTRY TWEAKS​

3Eygz0.gif

Hemen her dağıtım için bir tane, belki birkaç tane ince ayar çekmek için bu tür uygulama var. elementary için de elementary tweaks…
Gelişmiş ayarları değiştirmek için, fontları, animasyonları,
kısayolları; Plank, Terminal ve diğer uygulamaları kişiselleştirmek için yüklemelisiniz.Yüklendikten sonra sistem ayarlarının "Kişisel"kısmına geliyor.

2LbMbB.png

brs8u6.png

b0eGSC.png

brs8u6.png

KARŞILAŞTIĞIM SORUNLAR​

1-Ben ilk yüklediğimde,alışılmışın dışında bir kaç şeyle karşılaştım.
Masaüstüne dosya atılmak bunlardan birincisi,fakat bu sizi o kadarda etkilemiyor(En azından beni etkilemiyor).Windows'tan alışık olduğumuz,dosyaları 2 tıkta açma özelliği
elementry'da yok,sadece bir tık ile açıyorsunuz.Bunu ayarlayabilirsiniz tabikide,
bunun için
Sistem ayarları>Evrensel Erişim>"Tıklama"
kısmından ayarlayabilirsiniz.

CIOQN7.gif
brs8u6.png
2-Diğer karşılaştığım önemli sorun ise sekmeleri alta alamam oldu,sekmede sadece kapatma,büyültme seçeneği vardı,ama bunuda ayarlayabilirsiniz.
Ayarlamadan önce tweaks'i yüklemeniz lazım.Yükledikten sonra

sistem ayarları>Tweaks>Görünüm>Windows control>Layout kısmından
ayarlayabilirsiniz
(Bu kısımdan kapatma,büyültme-küçültme,alt'a alma kısımlarını sağa taşımak için"Penceler"seçeneğini seçin.)

PaeS0z.gif

brs8u6.png

MARKET​

Kendi çapında bir de marketi var.burada arıyacağınız çoğu şeyi bulabileceğinizi düşünüyorum,sade bir tasarıma sahip,istediğiniz uygulamayıda tık diye bulabilirsiniz
Jf9sSm.gif

Olumlu Yanları:

1- Görselliğine rağmen hızlı çalışması.
2- Herkesin hoşuna gidecek bir tasarım sunması.
3- Sürücü konusunda sıkıntı yaşatmaması.
4- Ubuntu tabanlı olması.
5- Mağazasının olması ve mağaza da aradığınız her şeyin olması.

Olumsuz Yanları:

1-Kaydırma çubugunun küçük olaması
2-Çoğu uygulamanın kurulu olarak gelmemesi ve mağazadan kurulmasının gerekmesi.
3-Kimisi için masaüstünü kullandırmaması.
4-Geliştirici sayısı nedeniyle güncellemelerin geç gelmesi

54nFUR.png

GENEL DEĞERLENDİRME​

Windows'tan kurtulmak isteyen arkadaşlar için çok güzel bir dağıtım,kesinlikle tavsiye ederim.Günlük kullanımlar için bire bir,grafik olarak çok beğendiğimi söyliyim,performans olarakta şuana kadar hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadım.Sorusu olan arkadaşlar yoruma veya ö.m yoluyla iletebilirler.

Son düzenleme:

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Eline sağlık. Bu yazından sonra birçok arkadaşımızın Elementary Os'u deneyeceğini düşünüyorum.

36boysw

Üye
26 Mar 2018
162
0
Live olarak denedım 1-2 saat kadar, kişisel kullanım ıcın su an vasat. İlla bu tür bir arayüz kullanacagım diyorsanız Mint'i deneyin, seveceksiniz.

jkhacking

Uzman üye
25 Haz 2016
1,607
23
root
Desktop kullanımı yok tek sıkıntım bu oldu bunuda bi eklenti indirip başlangıçta çalıştırdım buda halloldu ama öyle iyi bir sistem değil bence

Preceptinn

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
346
0
-İnferno
Live olarak denedım 1-2 saat kadar, kişisel kullanım ıcın su an vasat. İlla bu tür bir arayüz kullanacagım diyorsanız Mint'i deneyin, seveceksiniz.

Ben windowstan geçiş yaptım günlük kullanım için gayet ideal,vasat olan kısmı nedir?

Desktop kullanımı yok tek sıkıntım bu oldu bunuda bi eklenti indirip başlangıçta çalıştırdım buda halloldu ama öyle iyi bir sistem değil bence

Dediğim gibi günlük kullanım için,sıradan hoş bir arayüzü olan bir sistem :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.