En Komik Sosyal Mühendislik Hatıranız...

Y4B4NC1

Katılımcı Üye
6 Ara 2022
458
211
Aslında bu başlığı attım çünkü insanlara nasıl yaklaşılması gerektiğini merak ediyorum ve sizlerle sohbet gibi bu konu üzerinden bişeyler öğrenmek istiyorum yorumları bekliyorum...
kolay gelsin...

EX

Deneyimli Moderatör
29 Mar 2020
1,971
1,292
En komik sayılmasa da anlatayım..

Deneyimlerim sonucunda sosyal mühendislik kavramını hayat akışında denemeye karar verdim. Bir akşam vakti gelen rehberimde kayıtlı olmayan fakat dolandırıcı veya beni rahatsız etme amacı güden bir numaranın operatörünü buldum. O zaman numara üzerinden telefonun kayıtlarına ( sesli mesaj, arama kayıt kişileri ) gibi yetkisiz erişim bilgim yoktu.

Operatör aracılığı ile kişinin imza, hat sahibi kimliği ve adres dahil tüm bilgilerini ulaşabilirdim. Bunu bildiğim için operatör bayisine bir sosyal mühendislik yönü uygulamak istedim. Seçmiş olduğum bir operatör bayisinde çalışan yaşıt kademe de bulduğum bir kadın aracılığı ile kişinin bilgilerine erişmek daha kolay olacaktı.

Kadın olmasında da ki sebep? Etki altına almak ve duygusal yönden bağ kurmak isteğimi daha çabuk kazandırmış olacaktı. Aslında bunu bayi üzerinden denedim fakat sorumlu kişilerin alt kademesi olduğu için yapamıyordu. Ben de kendisini real hayatım da bir parça haline getirerek ( arkadaş olarak ) bu bilgilere daha kolay ulaşabilir oldum.

Geçen 1 aylık serüvende artık istediğimi yapacak bir güven bağı halinde tabiki bu kişi benim tanışım bana bilgi verebilir misin? Veya numara rahatsız ediyor polise gidicem elimde pek bir bilgi yok? Bahaneleri ile yardım istedim. Başlangıç zor olsa da real hayatın samimiyeti ve yapılan etki bunu kolaylaştırdı.

Sonuç olarak bilgilerine ulaşmış oldum kişinin. Merak ederseniz de şu an bir şehrin bölgesinde elektrik şefi kademesinde meşgul olan bir iş hayatına sahip.

Sosyal mühendislik daima karakter oluşturmak yeni bir kişi olmak değildir. Bazen gerçeğin sahtesini bile yaşatabilirsin.

Kadın ise hala işinde devam ediyor. Bu yapmış olduğumu da bir süre sonra kendisine söyledim ve şöyle dedi “ Sen bunu direkt istesen de yapardım “ :) Geçen vakit sürecinde samimiyetimiz koptu ve herkes yoluna döndü. ;)

Bunca olay ve zahmete değdi mi? Evet değdi.
Sizlerin de böyle bir maceraya atılmanızı öneririm. Fakat başarmaya hazırsanız :)

uzaylgen

Katılımcı Üye
12 Mar 2019
758
173
Linux
Komik mi bilmiyorum ama

Lisedeyken CamPhish toolu ile kameralara sızmak için sm yapmaya çalışıyordum.

Bir tanıdık vardı dedim bunun üzerinde deneyeyim. Toolun verdiği linki düzenleyip gönderdim ona ama site kamera izni istiyordu normal olarak
Neden izin istediğini sorunca "Fotoğraf düzenleme sitesi yapıyorum kameraya izin verip sitedeki yazılarda Türkçe karakter sorunu var mı bakar mısın" dedim.
Çünkü sitedeki yazılar hint alfabesi ile yazılmıştı onu başka türlü açıklayamazdım.
Neyse bu siteyi incelerken kamerasından çekilen resimler klasöre düşüyor dayanamayıp fotoları ona attım :D
o da birkaç dakika sonra akrabasının avukat kartını attı :)

Y4B4NC1

Katılımcı Üye
6 Ara 2022
458
211
Komik mi bilmiyorum ama

Bir tanıdık vardı dedim bunun üzerinde deneyeyim. Toolun verdiği linki düzenleyip gönderdim ona ama site kamera izni istiyordu normal olarak
Neden izin istediğini sorunca "Fotoğraf düzenleme sitesi yapıyorum kameraya izin verip sitedeki yazılarda Türkçe karakter sorunu var mı bakar mısın" dedim.
Çünkü sitedeki yazılar hint alfabesi ile yazılmıştı onu başka türlü açıklayamazdım.
Neyse bu siteyi incelerken kamerasından çekilen resimler klasöre düşüyor dayanamayıp fotoları ona attım :D
:D dostum bu komikti umarım başına bişi gelmemiştir

Komik mi bilmiyorum ama

çok rahat çok profosyonel

• Beğen
Tepkiler: THO

olympos_

Katılımcı Üye
3 Nis 2022
554
163
Aslında bu başlığı attım çünkü insanlara nasıl yaklaşılması gerektiğini merak ediyorum ve sizlerle sohbet gibi bu konu üzerinden bişeyler öğrenmek istiyorum yorumları bekliyorum...
kolay gelsin...
Yabancı bir ülkedeki bir kadın lüks bir restourantın sahibi şarap içmeye davet etti ve tl ile alışveriş yaptığımı bildiği halde yatırım yapalım dedi

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.