/etc/passwd Dizinine Şifre Kaydettirmek

12 Eyl 2023
79
1
30
Biliyorsunuz ki /etc/passwd dizinine şifreler kaydolur ben buraya şifre kaydettirmek istiyorum bunu nasıl hallederim?

Yani;
Kod:
echo '' >> /etc/passwd
tırnaklar arasına yazılacak şeyi soruyorum, orayı nasıl üretirim

Son düzenleme:

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
1
10
C/C++ Dev.
/etc/passwd altina sifreler kayit olmaz. Kullanilar kayit olur. Oraya manuel olarak bir kullanici ekleyebilirsin. Veya adduser shell programini kullanabilirsin. Eger manuel olarak kullanici ekleyeceksen passwd 'kullanici adi' calistir ki o kullanicinin bir sifresi olsun. Sifrelerin kayit oldugu yer ise /etc/shadow altindadir. Fakat encrypt edilmis halde tutulur tabii ki. Inceleyebilirsin buradan. Ve son olarak /etc/passwd bir dizin degil, dosya :D

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
1
10
C/C++ Dev.
ek olarak ornek veriyorum :
her bir satir 1 kullaniciya karsilik gelir ve 1 kullanici icin 7 bilgi gireriz.

kullanici adi:sifre:efektif user id:efektif grup id:gerekli infolar(cep telefonu, adres vs.):eek: kullanicinin home directory pathi:ve login olduktan sonra calismasini istedigin shell programi

ornege gelecek olursak direkt olarak bunu yazabilirsin:

ali:x:1001:1000:Istanbul:/home/ali:/bin/bash

Manuel olarak kullanici eklemenin 2 trick noktasi var. /home/ali dizinini elle acmak zorundasin. Ve bu dizinin haklarini kendin konfigure etmek zorundasin. ve passwd ali diyerek bu kullaniciya bir passwd vermelisin. Bunu yaptiktan sonra sifren /etc/shadow altina sifrelenmis bir sekilde yazilacaktir.

/home/ali dizinin haklarini konfigure etmek icin ise

sudo chown ali:'group_name' /home/ali

diyerek yapabilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.