Gaslighting

ɴᴜʟʟ

Katılımcı Üye
29 Ağu 2021
762
690
/www/
Türkiyede en çok kullanılan psikolojik saldırısıdır bence Gaslighting...
Bu arada çok güzel olmuş ellerin dert görmesin saol
Türkiye'de bunun adını bilip de uygulayan var mıdır bilemem fakat kabaca bir tabirle insanları salak yerine koymayı bizim insanımızın çok sevdiği düşüncesindeyim. Teşekkür ederim değerli yorumun için 🥰

Crypthone

Yeni üye
2 Eyl 2022
34
7
140gxfu.png

GASLIGHTING

Merhabalar , bugün psikolojik manipülasyon olan Gaslighting'i ele alacağız..
Hayatımızda ne gibi etkileri olabilir bunlara değinip örnekler vereceğim ve elimden geldiğince konuyu sanala senaryolu şekilde dökmeye çalışacağım.

bll7s0q.png

GASLIGHTING NEDIR?

Gaslighting psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Kişinin aklını yitirmesine , sürekli yalan söylediğini düşündürmeye , yalnız ve çaresiz bırakmayı hedefleyen psikolojik manilüpasyondur.
Adını 1938 yılında Gas Light adında bir tiyatrodan almıştır. Tiyatroda 2 ana karakter bulunmaktadır Jack ve Bella.. Çift her gece yattıklarında Jack gaz lambasını her geçen gece biraz biraz kısıyor. Işık her geçen gece kısılmaya devam ettikten sonra Bella , Jack'e ışığın loş olduğunu söylüyor. Onun kıstığını düşünüyor ve Jack'e ışığı kısıp kısmadığını soruyor. Jack yanıt olarak onun yaşlandığını ve gözlerinde sorun olduğunu söylüyor. Jack gün geçtikçe ışığı giderek kısmaya devam ediyor ve Bella artık bu durumu içselleştirmeye başlıyor. Artık kendisinin yorgun olduğuna ve gözlerinde sıkıntı olduğuna inanmaya başlıyor. Bella artık kendini ifade etmekten kaçınıyor çünkü bu olayda olduğu gibi yanlış düşüncelere sahip olduğu cevabını alacağını biliyor. Artık yorum yapamaz hale geliyor. Haliyle Jack isteğine ulaşıyor. Hikaye bu şekilde ilerlerken senaryoya bir dedektif dahil oluyor ve olay çözülüyor. İşte GASLIGHTING!

troabml.png

Hikaye sarıyor değil mi? Peki ya gerçek hayatta karşılaşırsak?
Aslında forumda bulunan Sosyal Mühendislik adı altında açılan konulara baktığımızda psikolojik manipülasyon , hack , psikoloji gibi kavramlar ; phishing , fake script gibi ezbere şeyler duyuyoruz. Forumumuzda da oldukça ilgi görüyor bu tarz konular.. Şöyle bir düşünürsek forumumuzda cidden hoş bir şekilde senaryolar verilerek anlatılmış birçok konu var ve senaryolara bakarsanız yalnızca sosyal medya için değil reel hayatınız ile de bağdaştırabileceğiniz bir konudur sosyal mühendislik. Peki ya GASLIGHTING?
Gaslighting tiyatrodan yola çıkarsak zaten reel hayat için bir manipülasyon tekniğidir. Bu demek olmuyor ki sanal ile ilgili değildir. Sanal ile reel hayat birleştirerek veya direkt sanal üzerinden de gaslighting gerçekleştirilebilir. Önceliğimi reel hayatımıza veriyorum ve konuma devam ediyorum.

Reel hayatta duygular daha baskındır. Şu şekilde düşünelim bize bir mesaj geldi ve gelen mesaj ":)" binlerce anlam çıkarılabilecek bir mesaj. Reel hayata bakarsak o kişinin yüzümüze gülerken gözlerinden ve güldükten sonraki hal ve hareketlerinden hissettirmek istediği duyguyu anlayabiliriz. Mesajda duygu eksikliği vardır. Sevgiyi hissettirmek reel hayatta çok daha kolaydır. Konuyu geri gaslighting e çeviriyorum. Yukarıda sanalda da uygulanabilen bir teknik olduğundan bahsettim fakat duygulardan dolayı reel hayata daha uygundur. Reel hayat için bir senaryo vereyim (Kaba bir örnek olacak) ,

4 karakter düşünelim A , X , Y ve Z kişileri olsun. X , Y ve Z erkek , A ise kız olsun. Bu senaryoda X , Y ve Z kişilerinin kıza uygulayacağı bir manipülasyon olacak. Ne yazık ki gaslighting ile insanların kendi düşüncelerini hiçe saymalarına neden olunabilir. X ve Z kişilerinin bunu A kişisine uyguladığını ve onun aşağılık , küçük biri olduğuna inandırdığını düşünelim (tıpkı tiyatrodaki gibi). A kişisi kendini değersiz hissettikten sonra karşısına ona değer veren biri çıkarsa muhtemelen kendini ona bırakacaktır. O kişi ise Y kişisi olacaktır. En basitinden A kişisi ile Y kişisinin sevgili olduklarını düşünelim. Y kişisinin , güvenini tamamen kazandığında evine çağırıp uyku ilacı verdiğini ve uyuduğunda X , Y ve Z kişileri tecavüz ettiğini düşünelim. Bunu en basit senaryo olarak göze alın. Günümüzden bir örnek vermeye çalıştım. Zaman kötü... :)

(Bu senaryoyu kendim kurmuştum , sizlere daha iyi anlamanız için ilgili video arıyordum ve haklı bir senaryo verdiğimi anladım. İlgili videolardan 1. videoyu izlemenizi tavsiye ederim! )

Reel hayat ile ilgili bir örnek verdim. Aynı şey reel hayatta gerçekleştirilirken Y kişisi , A kişisine sevgili oldukları dönemde mesaj atıp sosyal medya hesaplarını da alabilir. İnsanı kendinden soğutan bir manipülasyon ile karşılaşan biri değer veren bir bireyle karşılaşırsa güvenmemesi elde değildir.

9obdew4.png

Olayı tamamen sanala dökme zamanı geldi. Tiyatrodan esinleneceğim. Hikaye tarzında bir senaryo vereceğim.
Karakterler Jan , Rose ve Pull olsun.
Jan hacker , Rose Pull'un arkadaşı , Pull ise kurban.
Bu hikayede kurbanımız Pull , hacklenmiş olarak başlayacak.
Jan , Pull'u hacklemiş olarak düşünelim ve sıradaki amacı Pull'un aklını yitirip telefondan uzaklaşmasını sağlamak olsun.
Jan tüm telefona hakim ve Pull'un sosyal medya hesabı ile işe koyuluyor. Jack hesapta gizli kalmakta. Pull'un DM kutusunda her geçen gün bir sohbet silmekte. Pull bunu arkadaşı Rose'a soruyor. Hackerımız Jan , manipüleyi uygulamaya başladığı gün Rose'u da hacklemiş. Pull arkadaşı sandığı Rose hesabına bunu sorduğunda , geri aldığı cevap "bana sohbetleri sildiğini söylemiştin" cevabını alıyor. Gün geçtikçe hesaptan dm kutuları silinmeye devam ediyor ve Pull tekrar arkadaşına aynı soruyu soruyor. Bu sefer aldığı cevap ise önceki cevabın tam tersi oluyor. Aynı şeyi sanal üzerindeki tüm platformlarda , uygulamalarda yaşayan Pull telefondan gittikçe uzaklaşmaya başlıyor.
Bu teknik , senaryoda sevilmeyen biri için gerçekleştirilmiş. Aynı şekilde hesap da hacklenebilir.

Az çok konuya değindik , 2 3 senaryoyla konu bitmiş gibi görünse de gerçek hayata bakarsak intihara bile yol açabilir.
Ne kadar hikaye/senaryo verirsem vereyim ana düşüncenin güvenmek olduğu kanaatindeyim.
Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim..

ILGILI VIDEOLAR

helal olsun o kadar uğraşıp yapmışsın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.