geliştiriciler için forum düzenlemesi

Mocean

Katılımcı Üye
29 Tem 2016
992
0
Sarmatia
herkese selam olsun, sizlere uzun zamandır aklımda yer eden bir düşünceyi dile getirmek istiyorum. Bildiğiniz üzere forum yazılımımız lisanslı bir yazılım ve lisanslı olması daha az geliştiricinin var olmasına sebep oluyor ve bu bizim forumumuza da yansıyor. Fark etmişsinizdir, forumumuz un mobil yazılımı yok ayrıca bir API yok hal böyle olunca forum için üyeler için pek pratik olmuyor ve kullanımı zor oluyor. desktop uygulaması yapan bir-kaç arkadaş görmüştüm, ama yine bir api söz konusu değil. Üst düzey yönetimden ricam forum dört-beş günlüğüne kapalıda olsa forumun farklı bir yazılıma yükseltilmesi , biliyorum gayet zor bir şey güvenlik açıkları falan cidden yorucu, ama cidden forumun güncellenmesi gerektiğini düşünenlerdenim sonucu her ne olursa olsun. Bu değişimi tüm üyelerin desteklemesini
rica ederim ve değişim isteğini sizlerin onayına sunarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

l4xx0rz

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
430
0
Yalova
Özellikle API konusunda arkasındayım.
Mesela sadece foruma özel bir program geliştirilecekse bir API kullanılması daha mantıklı olur onun yerine yok sayıları topla yok şöyle yap yapılması saçma olur.(veya oluyor)

Mocean

Katılımcı Üye
29 Tem 2016
992
0
Sarmatia
Özellikle API konusunda arkasındayım.
Mesela sadece foruma özel bir program geliştirilecekse bir API kullanılması daha mantıklı olur onun yerine yok sayıları topla yok şöyle yap yapılması saçma olur.(veya oluyor)

aynen öyle, foruma özel bir yazılım yapmak istesek api olmadığı için mecburi lisanslı yazılım yapıyoruz ve özel mesajdan ek bir uğraş sonucunda dağıtıyoruz bunun yerine bir api ile giriş yaparak direkt olarak uygulamalara erişebilmeleri hem üyeler açısından hemde geliştiriciler açısından mükemmel bir olay, ayrıca vakit kaybı da ortadan kalkmış oluyor..

Mocean

Katılımcı Üye
29 Tem 2016
992
0
Sarmatia
Private api kavramini duydunuz nu bilmiyorum :)

siz söyleyince baktım fakat bildiğim bir şeymiş, fakat kişisel(private) api oluşturmak yerine forumun desteklemesi güven problemi yaşanmaması için bire bir hocam. eğer kişisel api olursa belirli bir süre uygulama bekletilecek, ama içinde public api olan bir uygulama bot yardımı ile kontrol edilebilir ve yayımlaması çok daha hızlı olur.(secretkey gibi değişkenlerin kontrol edilmesi ve doğrulanması fikrimce yeterli olur)

Se-ZeR

Emektar
12 Tem 2008
10,797
117
Antalya
Merhaba,
Vbulletin forum sistemlerinde en yaygın kullanılan sistem öncelikle bunu belirteyim. Bizlerin neden bir API ihtiyacı olsun ? Bizler döviz sitesi değiliz, haber sitesi değiliz.
Forum başlıklarını ve bölümdeki konu başlıklarını almak istiyoruz diyorsanız sitemap üzerinden get ile istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz.

Sözün özü burada bir API'nin nasıl oluşturulacağı değil API'nin bir gereklilik olup olmadığı. Varsa fikriniz bunu da paylaşırsanız tabii ki yardımcı olmaya çalışalım.
Mobil konusunda da mobil arayüz düşüncemiz var ancak dikkatle kod geliştirecek bir App hazırlayacak kimse çıkmadı çünkü bu meşakkatli bir iş gerçekten.

Sagopa K

Kıdemli Üye
10 Haz 2016
3,678
42
Melankolia
Merhaba,
Vbulletin forum sistemlerinde en yaygın kullanılan sistem öncelikle bunu belirteyim. Bizlerin neden bir API ihtiyacı olsun ? Bizler döviz sitesi değiliz, haber sitesi değiliz.
Forum başlıklarını ve bölümdeki konu başlıklarını almak istiyoruz diyorsanız sitemap üzerinden get ile istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz.

Sözün özü burada bir API'nin nasıl oluşturulacağı değil API'nin bir gereklilik olup olmadığı. Varsa fikriniz bunu da paylaşırsanız tabii ki yardımcı olmaya çalışalım.
Mobil konusunda da mobil arayüz düşüncemiz var ancak dikkatle kod geliştirecek bir App hazırlayacak kimse çıkmadı çünkü bu meşakkatli bir iş gerçekten.

Hocam Keylo99 Ar-Ge liderinin yapmış olduğu mobil app'i nasıl buluyorsunuz ?

Mocean

Katılımcı Üye
29 Tem 2016
992
0
Sarmatia
Merhaba,

Açıkçası bende API sistemini ilk olarak hf'da gördüm ve hoş olabileceğini düşündüm. bence küçükte olsa giriş için bir API oluşturulmalı, çünkü lisansları oluşturma hizmeti ve dağıtma hizmeti çok zorlayıcı olabiliyor posta kutusu dolabiliyor veya insanlara yetişmekte zorlanabiliyoruz, yani geniş çaplıda olmasa bence bir kullanıcı girişi için API olabilir, ilginiz için teşekkür ederim.

Se-ZeR

Emektar
12 Tem 2008
10,797
117
Antalya
Açıkçası bende API sistemini ilk olarak hf'da gördüm ve hoş olabileceğini düşündüm. bence küçükte olsa giriş için bir API oluşturulmalı, çünkü lisansları oluşturma hizmeti ve dağıtma hizmeti çok zorlayıcı olabiliyor posta kutusu dolabiliyor veya insanlara yetişmekte zorlanabiliyoruz, yani geniş çaplıda olmasa bence bir kullanıcı girişi için API olabilir, ilginiz için teşekkür ederim.

Mocean sistemlerdeki API katmanı sisteme direk veri alışerişi için kullanılan bir sistem.
Giriş için API katmanına gerek yok, zaten vbulletin bunu destekliyor, örnek vereyim, THT'ye API üzerinden giriş yapabileceğiniz python kod bloğu;
Kod:
from vbulletin import Vbulletin
client_options = {
    'apikey': 'GETFROMVBULLETIN',
    'forumurl': 'https://www.turkhackteam.org',
    'clientname': 'someclient',
    'clientversion': '1',
    'platformname': '1',
    'platformversion': '1',
    'uniqueid': 'someuniqueid'
}

v = Vbulletin(client_options)
v.login('YOURUSERNAME', 'YOURPASSWORD')

Sistemden veri almak için de aynı şekilde bir API'ye ihtiyaç yok. Sisteme parametre gönderim bu parametreler sonucu sistemin bir cevap üretmesi durumlarında API'ye ihtiyaç duyulur. Forumda böyle bir durum söz konusu değil zaten.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.