Gerçekten özgür müsün?

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
31
Bahsettiklerini hayatımızdan çıkarırsak zaten kendi özgürlüğümüzü kısıtlamış oluyoruz aslında :)

Bilgisayar, telefon, televizyon, bu cihazların hayatımızda bir yeri var ve hemen hemen herkesin vazgeçilmezi. Bu cihazları kullanmak (anormal kullanımla dışında) bir bağımlılılık değil tam tersi bu cihazları kullanabilmek bir özgürlüktür. Olaya sadece telefon bilgisayar olarak bakmadan şunu diyebilirim; Ben hayatımdan kitapları çıkartırsam kitaba sahip olma imkanım olduğu halde bunlara sahip olamam dolayısıyla kendi özgürlüğüme müdahale etmiş olurum.

Konuyu özgürlük anlamında değil de "Bağımlı mısınız ? " şeklinde açabilirdin. Özgürlükle ilişkilendirmen biraz sıkıntılı olmuş. O zaman daha farklı şeylerden bahsederdik :)

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,388
51
Bahsettiklerini hayatımızdan çıkarırsak zaten kendi özgürlüğümüzü kısıtlamış oluyoruz aslında :)

Bilgisayar, telefon, televizyon, bu cihazların hayatımızda bir yeri var ve hemen hemen herkesin vazgeçilmezi. Bu cihazları kullanmak (anormal kullanımla dışında) bir bağımlılılık değil tam tersi bu cihazları kullanabilmek bir özgürlüktür. Olaya sadece telefon bilgisayar olarak bakmadan şunu diyebilirim; Ben hayatımdan kitapları çıkartırsam kitaba sahip olma imkanım olduğu halde bunlara sahip olamam dolayısıyla kendi özgürlüğüme müdahale etmiş olurum.

Konuyu özgürlük anlamında değil de "Bağımlı mısınız ? " şeklinde açabilirdin. Özgürlükle ilişkilendirmen biraz sıkıntılı olmuş. O zaman daha farklı şeylerden bahsederdik :)

Bir düşünün teknoloji olmadığında ne yapıyorduk,
Insanlar daha sosyal daha samimiydi şuan
Teknoloji doğru şekilde ve yerinde kullanıldığında iyi bir dış dünyayla iletişim cihazı
Ve bende bunun yerinde kullanılmasinı savunuyorum. Ama eskiden telefon bilgisayar olmadan daha mutlu olduğumuzu düşünüyorum hiç unutmam ramazanları gece dışarı çıkar saklanmac filan oynardık yani güzeldi o günler şimdi kimse telefona bakmaktan karşısındakinin gözüne bakamıyor bende bunu geç fark ettim şuan geleceğime odaklanıyorum teknolojiyi kısıtlamaya çalısıyorum.

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,228
31
Bir düşünün teknoloji olmadığında ne yapıyorduk,
Insanlar daha sosyal daha samimiydi şuan
Teknoloji doğru şekilde ve yerinde kullanıldığında iyi bir dış dünyayla iletişim cihazı
Ve bende bunun yerinde kullanılmasinı savunuyorum. Ama eskiden telefon bilgisayar olmadan daha mutlu olduğumuzu düşünüyorum hiç unutmam ramazanları gece dışarı çıkar saklanmac filan oynardık yani güzeldi o günler şimdi kimse telefona bakmaktan karşısındakinin gözüne bakamıyor bende bunu geç fark ettim şuan geleceğime odaklanıyorum teknolojiyi kısıtlamaya çalısıyorum.

Benim yukarıda bahsettiğim var olana sahip olma imkanı varken sahip olmamakla ilgili. Sen bu cihazların varlığının olmadığı zamanlardan bahsetmişsin. Yani dolaylı yoldan ikimiz de aynı şeyi savunuyoruz :)

Her şey gibi teknoloji de beraberinde fayda ve zarar getiriyor. Bu cihazların kullanımını kararınca yapmak gerek ki zararı faydasından çok olmasın. Zarar, faydaya baskın geldiğinde insanın şöyle bir düşünüp kendini frenlemesi lazım maalesef ki bu pek tercih edilmiyor. Tamamen insan iradesiyle ilgili bir sorun. Zaten insan psikolojisinde ne türlü bela varsa bu irade probleminden ileri geliyor. Yine de her şeyde ve her yerde olduğu gibi eskiler geri gelmeyecek, şimdi 10 yıl önceye özlem duyuyoruz, 10 yıl sonra bugüne özlem duyacağız bu böyle sürüp gidecek işte :)

T4K0M4N1X

Uzman üye
14 Mar 2017
1,311
22
keman, kitap, odun işleme, satranç, okçuluk, bahçem var çiçeklerle uğraşır sebzelere bakımını yaparım, koşarım, meditasyon, kimya ve farmakoloji, atıcılık(yaşadığım yer buna müsait "hayvan vurmam") bla bla bla yapabileceğin çok şey var çünkü sen bir insansın internete bağlı bir robot değil.

T4K0M4N1X

Uzman üye
14 Mar 2017
1,311
22
Ben arkadaşlığa dostluğa vs inanmam her koyun kendi bacağından asılır bu hayatta tek başınasın ben bu bilinçle yaşıyorum kimseye güvenim yok mesafeli yaklaşırım devamlı şüpe ederim aşka meşke de inanmam saçma ve kabul görmüş insan geleneği olarak görürüm en sevdiğim şey öğrenmek bir konuda ustalaşmak bu konu ne olursa olsun fark etmez pamuk şeker yapımı bile öğrenmek bana keyif verir yeterki birşeyler öğrenim en keyif aldığım kendimi özgür hissettiğim şey budur.

ah şu ergenlik ne dert ama dimi.. işin geyiği tabi bu ama sana bir yabancı tavsiyesi her zaman insanlara dürüst ol, yeni insanlarla tanış, çok klişe dimi ama o yeni insanlar sana okulu bitir ya da tek bir noktaya bakan etrafındaki herkesi kendisi gibi işe yaramaz sanan insanlarla değil..
kültürlü, egosuz, dinlemeye, anlatmaya ve öğrenmeye açık insanlarla tanış. sana bir kitap önericem ama gerçekten oku hani forumda konuşan biri şöyle şöyle dedi değil oku ondan sonra bana dm at ve ne değiştiğini söyle. Kitap: martı jonathan livingston

ALcatraz'

Kıdemli Üye
30 May 2013
4,338
4
İstanbul
Alevi cemiyetlerine yemek falan dağıtıyorum ben şahsen, bi kaç arkadaşımız ile beraber yaptığımız bi organizasyonda kapılarını temizleyecek gönüllüler bulup gönüllerini falan hoşnut ediyoruz. Bence birazda dininize dönün, hz Ali’nin ışığı altında buluşalım hep beraber.

S79 MeDuSa

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
339
5
Sizi bilmem ama günlerce bir bilgisayarın başında dursam heralde intihar edecek duruma gelirim 😌 hayattan soyutlaşırım falan Bence hobi çok önemli İlgi alanlarınıza giren şeyleri bulun ve onlar için zaman ayırın.Yaşadığınızı anlıyorsunuz.İç huzur önemli. Tavsiyedimdir

ErlikTHT

Katılımcı Üye
15 Eki 2019
272
1
2 farklı spor 2 farklı dojo 2 farklı takım 2 farklı hayat kalıyor hala elimde.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.