Gök Tengri İnancı (Soru/Cevap)

Fiman

Katılımcı Üye
2 Tem 2016
775
0
Android
İsrailoğulları da Arap kavmidir. Eğer her kavime gönderildiyse şuan ada kabileleri niye inanmıyor? İnsanları düşman olarak görüyorlar ve ilkel yaşıyorlar peygamberler yol göstermedi mi bunlara?

Gök Tengri inancında Tanrı'nın kut verdiğine inanılır. Tanrı seçtiği Türk'e kut verir o devletini yönetir. Her şey Türk töresine göre işler kurallar bellidir. Kut verilen kişi görevini yerine getiremezse kutu geri alınır.

israiloğulları arap kavmi mi :puah bunu başka yerde söyleme İsrailoğulları ırkçıdır kendinden başkalarını sevmez özellikle arapları hatta Peygamber Efedimiz'e (s.a.v) bu yüzden iman etmemişlerdir ada kabilelerine gelince onlar zamanla özlerini unutmuşlar ve kendi oluşturdukları dinlere inanmaya başlamışlardır

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Gök Tengri Türk'e peygamber göndermedi. Türk'e kut verdi o da yönetti. Türk'ün töresi bellidir yol göstermesi için peygambere ihtiyaç duymaz.

Şöyle bir soru sorayım. Kitabı bulunan 3 din de Arap kavimlerine indi değil mi? Niye araplar, niye başka bir millet değil? Ve islamiyetten önce 2 din daha geldiğini kabul edenler ne için kızları diri diri gömüyorlardı?

Bir diğer sorum Kuranda geçen peygamberler niye Arap ırkına ait eğer diğer milletlere de gönderildiyse kuranda örneklerle anlatılması gerekmez miydi?

Kardeşim senin kafan mı güzel. Son peygamberden öncede tüm kavimlere peygamberler gönderilmiştir. Kuran'da adı geçen bir sürü peygamber var ve bir sürü peygamberde gönderildi. Ayrıca diğer 3 din demişsin, 3 din diye bir şey yoktur. Tek din hak dinidir. Kuran'ı Kerim e göre aslında diğer inen peygamberlere inanan herkes de aslında müslümandır. Son olarak da diğer 3 din araplara inmişsin dedin de ama aslında arap kavmine inen peygamber Hz Muhammed'tir. Diğer peygamberlerin çoğu da mesela israil kavmine inmiştir.
Son olarak da tekrarlıyorum, her kavme bir peygamber gönderilmiştir. Bu ayetlerde de, Kuran'da da geçer.

Düzeltme : Hadislerde de diyecektim ayetlerde de demişim

ageXT

Üye
26 Ocak 2016
116
0
gençler şunu açıkca söyleyeyimki ben MÜSLÜMANIM elhamdülillah ama göktanrı ve göktürklere çok önem veriyorum sonucda en eski türk milleti ve atalarımız şuanda biz arapların inancına inanıyorsuz
yani bilemiyorum bazen bana cok karışık geliyor yani bi elimde göktengri inancı bir elimde müslümanlık oluyor yani biraz kafam karışık bu konuda.

Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde ve atalarımızın dönemini göz önünde bulundurduğumuzda peygamber veya kitaba ihtiyaç olmadığını görüyoruz.
Arkadaşlar, başlık belli, içerikte lütfen din çatışmasına dönüşmeden sürsün, eğer tadını kaçırmadan tartışabiliyorsanız elbette devam edebilirsiniz, ancak şimdiden uyarıyorum, burada birileri "seni gavur! gök tengri nedir ki?! kendine gel" ya da "müslümanlık arapların sahterkarlığıdır!" minvalinde söz sarfederse, kendisini cezalandırıp, içeriği temizleyeceğim. Şu an güzel bir tad yakalanmış, deliller üzerine iyi bir sohbet dönmekte, bu şekilde devam etmesi dileğiyle.
Uyarınız için teşekkürler. Sert tartışmalara dönmeyecek şekilde konuyu devam ettirmeye çalışıyorum.

israiloğulları arap kavmi mi :puah bunu başka yerde söyleme İsrailoğulları ırkçıdır kendinden başkalarını sevmez özellikle arapları hatta Peygamber Efedimiz'e (s.a.v) bu yüzden iman etmemişlerdir ada kabilelerine gelince onlar zamanla özlerini unutmuşlar ve kendi oluşturdukları dinlere inanmaya başlamışlardır
Soylarını incelersen Arap kavminden geldiklerini görürsün. Onları ırkçılığa iten kendileriyle bütünleşmiş olan dinleri museviliktir. Kabileler için söylediğin gibi özlerini unutmuşlardır diyorsun. Bu durumda biz Türkler'de özümüzü unuttuk.

Kardeşim senin kafan mı güzel. Son peygamberden öncede tüm kavimlere peygamberler gönderilmiştir. Kuran'da adı geçen bir sürü peygamber var ve bir sürü peygamberde gönderildi. Ayrıca diğer 3 din demişsin, 3 din diye bir şey yoktur. Tek din hak dinidir. Kuran'ı Kerim e göre aslında diğer inen peygamberlere inanan herkes de aslında müslümandır. Son olarak da diğer 3 din araplara inmişsin dedin de ama aslında arap kavmine inen peygamber Hz Muhammed'tir. Diğer peygamberlerin çoğu da mesela israil kavmine inmiştir.
Son olarak da tekrarlıyorum, her kavme bir peygamber gönderilmiştir. Bu ayetlerde de, Kuran'da da geçer.

Adı geçenlerin hepsi arap kavmine mensup. Eğer gönderildiyse niye X milletine gönderilen Y peygamberinden bahsetmiyor?

Fiman

Katılımcı Üye
2 Tem 2016
775
0
Android
Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde ve atalarımızın dönemini göz önünde bulundurduğumuzda peygamber veya kitaba ihtiyaç olmadığını görüyoruz.

Uyarınız için teşekkürler. Sert tartışmalara dönmeyecek şekilde konuyu devam ettirmeye çalışıyorum.

Soylarını incelersen Arap kavminden geldiklerini görürsün. Onları ırkçılığa iten kendileriyle bütünleşmiş olan dinleri museviliktir. Kabileler için söylediğin gibi özlerini unutmuşlardır diyorsun. Bu durumda biz Türkler'de özümüzü unuttuk.

evet Türkler de özünü unuttu ama Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) birçok hadisi var Türkler hakkında onlar Allah'ın askerleri olacağı İslam'a sancaktar olacakları hakkında soylara gelirsek Hz.Yakub'u bilir misin?

ageXT

Üye
26 Ocak 2016
116
0
evet Türkler de özünü unuttu ama Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) birçok hadisi var Türkler hakkında onlar Allah'ın askerleri olacağı İslam'a sancaktar olacakları hakkında soylara gelirsek Hz.Yakub'u bilir misin?

Hadisleri de duydum, Yakub'u da biliyorum fakat hadislere inanmak biraz zor çünkü farklı alimler farklı bakış açılarıyla yorumluyor. Peki siz İslam'daki besmelenin, Türkler'de islamdan önce var olduğunu biliyor muydunuz?

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul

Adı geçenlerin hepsi arap kavmine mensup. Eğer gönderildiyse niye X milletine gönderilen Y peygamberinden bahsetmiyor?

Dediklerin biraz mantıklı gelse de şöyle bir husus var. Kuran bir ansiklopedi ya da tarih kitabı değildir. Kuran bir yol göstericidir ve son peygamber tüm kavimlere gönderilmiştir diyor. Yani diğer kavimlere inen peygamberleri Kuranda anlatacak olsa, bu durumda o milletten biri, benim asıl dinim budur, Kuranda bana bunu söylüyor diyebilirlerdi.
Açıkçası bu konuda çok bir fikir sahibi olmasam da mantıklı bir açıklaması olduğuna eminim. Öte yandan Kurandaki tüm peygamberler aslında araptır demişsin. Bu durumda bir Türk de araptır, bir arap da aslında Hz Adem de gelmiştir. Yani demek istediğim şey Kuranda o dönemden binlerce yıl önce inen peygamberlerin adı geçer ve bunlar aslında araptır diye bir iddia ortaya atılması tuhaf. Çünkü zaten hepimizin kökü bir. Bir yerde hepimiz mutlaka birleşiyoruz.

Fiman

Katılımcı Üye
2 Tem 2016
775
0
Android
Hadisleri de duydum, Yakub'u da biliyorum fakat hadislere inanmak biraz zor çünkü farklı alimler farklı bakış açılarıyla yorumluyor. Peki siz İslam'daki besmelenin, Türkler'de islamdan önce var olduğunu biliyor muydunuz?

olabilir çünkü Türkler'in soyu da bir peygambere dayanıyor onu da araştır bakalım

ageXT

Üye
26 Ocak 2016
116
0
Dediklerin biraz mantıklı gelse de şöyle bir husus var. Kuran bir ansiklopedi ya da tarih kitabı değildir. Kuran bir yol göstericidir ve son peygamber tüm kavimlere gönderilmiştir diyor. Yani diğer kavimlere inen peygamberleri Kuranda anlatacak olsa, bu durumda o milletten biri, benim asıl dinim budur, Kuranda bana bunu söylüyor diyebilirlerdi.
Açıkçası bu konuda çok bir fikir sahibi olmasam da mantıklı bir açıklaması olduğuna eminim. Öte yandan Kurandaki tüm peygamberler aslında araptır demişsin. Bu durumda bir Türk de araptır, bir arap da aslında Hz Adem de gelmiştir. Yani demek istediğim şey Kuranda o dönemden binlerce yıl önce inen peygamberlerin adı geçer ve bunlar aslında araptır diye bir iddia ortaya atılması tuhaf. Çünkü zaten hepimizin kökü bir. Bir yerde hepimiz mutlaka birleşiyoruz.

Beklediğim gibi bir açıklama yaptınız teşekkürler. Adem konusu hakkında tam bir şey söyleyemem fakat bu bakış açısıyla dediğinizin tersine Kuran'da geçen peygamberlerin hepsi Arap bu kitap bu din insanlığa gönderilmemiş diyenler de çıkacaktır.

olabilir çünkü Türkler'in soyu da bir peygambere dayanıyor onu da araştır bakalım
İslam'a göre bakarsak evet öyle. Ama öyle olsa niye günümüze kadar bize aktarılmasın?

Lowind

Kıdemli Üye
21 Kas 2015
4,510
0
26
☪Turan
Herşeyi özetleyen harita.

940px-Secular_States_Map.svg.png

Kırmızı: Dinsel Yönetimli Devletler

Turkuaz: Lâik Yapıya Göre İdare Olunan Devletler

Gri: Çelişkili bulunan veya durumu net olmayanlar

Fiman

Katılımcı Üye
2 Tem 2016
775
0
Android
Beklediğim gibi bir açıklama yaptınız teşekkürler. Adem konusu hakkında tam bir şey söyleyemem fakat bu bakış açısıyla dediğinizin tersine Kuran'da geçen peygamberlerin hepsi Arap bu kitap bu din insanlığa gönderilmemiş diyenler de çıkacaktır.

İslam'a göre bakarsak evet öyle. Ama öyle olsa niye günümüze kadar bize aktarılmasın?

o zaman özünü unutmuşlar ve şamanizme dönüşmüş

jweelien

Üye
21 Ağu 2016
201
0
şunu da ekleyeyim, Türkler İslama ilkokul din dersinizde anlatıldığı gibi güle oynaya geçmedi. Göçebelerin, yerleşik hayat süren bir kabilenin dinini aldığı nerede görülmüş? Bilgisayarım yapılsın bununla ilgili bir konu açacağım.

ageXT

Üye
26 Ocak 2016
116
0
o zaman özünü unutmuşlar ve şamanizme dönüşmüş

Gök Tengri inancını şamanizmle karıştırmayın. Şaminizm avrupalıların uydurduğu bir kavram. Gök Tengri inancında Tanrı yine tek ve dediğim gibi kitabı olan dinlerden daha önce vardı. Yani Tanrının varlığı ve Tek oluşu için peygamber veya kitaba ihtiyaç yoktur.

Peygamberler ve kitapların gönderilişini düşünürsek hepsi yoldan çıkmışları yola getirmek için gönderilmiş kabul edilir. Cahiliye araplarına bakarsak putperestlik (bir çok put bir çok tanrı) kabul görüyordu.

Dolayısıyla Gök Tanrı inancı bunların dışında kalıyor. Türkler'de hiç bir zaman çok tanrılı bir inanç sergilenmemiştir.

şunu da ekleyeyim, Türkler İslama ilkokul din dersinizde anlatıldığı gibi güle oynaya geçmedi. Göçebelerin, yerleşik hayat süren bir kabilenin dinini aldığı nerede görülmüş? Bilgisayarım yapılsın bununla ilgili bir konu açacağım.

Aynen öyle sözde İslam'ın bekçileri emeviler zorlama olmayan dini Türkler'i katlederek kabul ettirmeye çalıştırdılar. Üstelik iddia edildiği gibi Muhammed'in övdüğü bir milleti.

Sartmanx

Katılımcı Üye
21 May 2016
585
1
Boş verelim din konusuna hiç girmek istemiyorum girildiğinde çıkılmıyor.

İslam kategorisinde günlük dua konusunda dua paylaştığını gördüm burda ise başka şeyleri savunuyorsun Hangi dine mensubsunuz Yoksa Münafikmisiniz cidden bunu öğrenmek istiyorum orda başka burda başka bu ne demek oluyor..

Lowind

Kıdemli Üye
21 Kas 2015
4,510
0
26
☪Turan
İslam kategorisinde günlük dua konusunda dua paylaştığını gördüm burda ise başka şeyleri savunuyorsun Hangi dine mensubsunuz Yoksa Münafikmisiniz cidden bunu öğrenmek istiyorum orda başka burda başka bu ne demek oluyor..

Olabilir ben onu Aziz Şehitlerimiz için paylaştım :)

Ve dinim seni ilgilendirmez yeteri kadar açık olmuştur umarım.

Not:Ve ben gerçekleri savunuyorum Türkiye İslam ülkesi değildir ve gidip yahudi'da olabilirim başka dinede yönele bilirim bunun için kimse beni yargılayacak güçte değil. Ve diğer ülkeler içinde geçerli enezından %55 Lâik Yapıya Göre İdare Olunan Devletler :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.