Google'a, yasa dışı izleme nedeniyle dava açıldı

BlacKFanny

Katılımcı Üye
1 Ocak 2020
615
4
Google yasa dışı bir şekilde insanları izlediği ve gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle yeni bir dava ile karşı karşıya.

images

Şimdiye kadar birçok gizlilik sorunlarıyla karşı karşıya kalan ve milyonlarca dolar ceza ödeyen Google, bu sefer de kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle yeni bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Kullanıcıların izin vermemesine rağmen yasa dışı bir şekilde insanları izlediği ve gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle, internet arama motoru Google'ı da bünyesinde barındıran Alphabet şirketine dava açıldı.

GOOGLE KULLANICILARI İZLİYOR İDDİASI

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, Boies Schiller Flexner hukuk bürosu tarafından açılan davada;
kullanıcıların, web ve uygulama etkinliklerini kapatmış olmalarına rağmen izlendiğinin, nereye gittiğinin, nelere baktığının takip edildiği ve federal telekom yasasının ihlal edildiği iddia edildi. Geçtiğimiz ay da Boies Schiller Flexner, kullanıcıların gizli modunu etkinleştirmelerine rağmen Google'ı Chrome tarayıcı etkinliklerini gizlice kaydetmekle suçlamış ve bu işin peşini bırakmayacaklarını açıklamıştı

Kaynak:https://www.ensonhaber.com/teknoloji/googlea-yasa-disi-izleme-nedeniyle-dava-acildi

Angel of savior

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
848
8
Germany
Kullanıcıların kendilerini izlemelerine izin vermemesine rağmen yasa dışı şekilde izliyor.
aynen öyle yapıyorlar bir yerde duymuştum yanlış mıdır bilmem ama bu izlemeleri bi ayar var o ayar açık olduğunda izliyebiliyorlar diye o ayarı kapattığında izleyemiyorlar diye tam olarak hatırlamıyorum ama böyle birşey duymuştum doğru mudur değil midir bilmiyorum benim için sorun yok bilgisayarımda 3, 5 tane browser var istediğimi kullanıyorum (sanki browser koleksiyonu yapıyorum)
diğer kullanıcılarda bi zahmet başka browserlara geçsin

2 Nis 2019
1,653
11
3
Geçmişten...
aynen öyle yapıyorlar bir yerde duymuştum yanlış mıdır bilmem ama bu izlemeleri bi ayar var o ayar açık olduğunda izliyebiliyorlar diye o ayarı kapattığında izleyemiyorlar diye tam olarak hatırlamıyorum ama böyle birşey duymuştum doğru mudur değil midir bilmiyorum benim için sorun yok bilgisayarımda 3, 5 tane browser var istediğimi kullanıyorum (sanki browser koleksiyonu yapıyorum)
izlenmenizi istemiyorsanız kameranızı kapatın o zaman izleyemezler :D :D

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,748
407
Kainat
Sorun browser olsa zaten sıkıntı olmaz :trl Telefonda kullandığın çoğu uygulama telefona yüklü olarak geliyor. Google haberler/müzikler/browser ve daha fazlası. Browser değiştirdiniz diye "Hay Allah browser verilerini alamıyoruz biz bu adamı bırakalım" diye bir şey demiyorlar. Youtube verilerin instagram verilerin facebook verilerin zaten hepsi toplanıyor. Sen birinden kaçsan diğerine yakalanıyorsun.

Kısacası: Kendi telefonunu(işletim sistemini),tarayıcını,sosyal medya uygulamasını,video platformunu vb. uygulamalarını/programlarını yapmadıkça verilerini başka şirketlere kendi elinle vermiş oluyorsun :))

İyi forumlar

ARSEF7

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
881
212
ARS3F
Sorun browser olsa zaten sıkıntı olmaz :trl Telefonda kullandığın çoğu uygulama telefona yüklü olarak geliyor. Google haberler/müzikler/browser ve daha fazlası. Browser değiştirdiniz diye "Hay Allah browser verilerini alamıyoruz biz bu adamı bırakalım" diye bir şey demiyorlar. Youtube verilerin instagram verilerin facebook verilerin zaten hepsi toplanıyor. Sen birinden kaçsan diğerine yakalanıyorsun.

Kısacası: Kendi telefonunu(işletim sistemini),tarayıcını,sosyal medya uygulamasını,video platformunu vb. uygulamalarını/programlarını yapmadıkça verilerini başka şirketlere kendi elinle vermiş oluyorsun :))

İyi forumlar

Telfondan uygulama izinlerinden kapatın ne olur ne olmaz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.