Günümüz ve Geleceğimizi tartışalım.

'McKnighT

Kıdemli Üye
17 Ağu 2015
2,680
6
5ebb991c6bd7e5bd9bb539badf311bf1.jpg

Merhaba arkadaşlar bu post Ülke olarak gidişatımız hakkında fikir alışverişi,sohbet,tartışma yapabilceğimiz bir posttur lütfen siyasete girmeden hakaretsiz bir şekilde günümüz ve geleceğimizi konuşalım.

Tarih 28.07.2020 : 17:58 (2021 Yılbaşın da durumu güncellemesi yapacağım)

Euro Anlık: 8.15
Dolar Anlık: 6.96
Çeyrek Altın: 725
Gram Altın: 435

Ülkemiz de son zamanlar da garip olaylar gerçekleşiyor. Dergi kapaklarında hilafet tartışması. Gazeteler de öyle. Bakıyorsunuz ayasofya açılışı ve yorumlanması. Arkasından TSK'nın Anıtkabir'de fotoğraf paylaşması. Bu gösteriler(hilafeti geri getirme gösterileri). Atatürk'ü koruma kanununu tartışılması vs. 15 Temmuz da savunma yapan komutanların emekli yapılması.

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
35
Pazar günü altın alsaydim şuan 2bin kar yapmıştım. Çok pişmanım.

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
35
Bende almayı düşündüm almadım keşke bende alsaydım.

Teknoloji eşyaları almayın külliyen zarara giriyorsunuz :)

Şu dönemde ihtiyaç yoksa teknolojik eşyaya para harcamak israf olur. Tabi ileride fiyatları daha da artabilir.
Erken seçime gidilirse dolar ve altın daha da yükselebilir. Acil ihtiyaci olmayan için güzel bir yatırım fırsatı olacaktır.

Dolyetyus

Özel Üye
21 Nis 2020
1,208
677
Delft
Selamlar,

İlk olarak Türkiye'nin durumu vahim. Aslında bir tek Türkiyenin değil, tüm dünyanın durumu vahim ama biz azıcık daha vahim durumdayız. Öncelikle savaşi mülteciler ve iç düzenden bahsedeyim. Ortadoğu ve Afrika'daki olaylar yüzünden milyonlarca mülteci tüm dünyaya yayılıyor. Türkiye'deki suriyeliler nasılsa tüm dünyadaki mültecilerin çoğu öyle. Avrupa'daki durumu biliyorum o yüzden buraya değineceğim önce; arap, faslı, ortadoğulu ve hatta türk ve kürtler bile bol vol olay çıkarıyor, hırsızlık yapıyor, tecavüz ve taciz ediyorlar yerli halkı. Kesinlikle hepsi kötü demiyorum. Ama çoğu ne yazık ki böyle. Avrupa yüksek mülteci oranı yüzünden asimile oluyor ve artan nüfus ile ekonomisi ve iç düzeni kötüleşiyor.

Tabi bu durum Türkiye'de de böyle. Çok hızlı artan bir nüfusumuz var ve üretim yapılmıyor. Yolsuzluk var ve adalet yok. En fazla beyin göçü veren ülkelerden birisiyiz. Dış borcumuz çok ve döviz arttıkça borcumuz da lira cinsinden artıyor. Sokak başı üniversite ve mezunlar iş bulamıyor. Genel olarak cidden kötüleşen bir durumdayız. Tabiki bu durumu tersine çevirebiliriz ama biraz zor. IQ ortalamamız diğer ülkelere göre düşük. Çoğu kişi tembel ve işini severek yapmıyor bu da daha da kötü yapıyor durumu. Eğitim kalitemiz düşük, alım gücümüz düşük, yerli üretime destek diyoruz ama vergiler o kadar yüksek ki; şartlar o kadar elverişsiz ki insanın yapası gelmiyor. Kendi alanım Yazılım ve Oyun olduğu için durumu biliyorum Türkiye'deki. Ülke normal, içsavaştaki bir ortadoğu ülkesi olma yolunda ilerliyor bana sorarsan. Çok zekice ve fedakarca hamleler ile kurtulmak mümkün bu durumdan, amma ve lakin o da uzun bir süre ister.

Ülkemizin bir çok tarihi ve doğal güzelliği var. Turizm konusunda iyi para kazanıyor-duk. UNESCO bir sürü para ödüyordu biz sahip çıkalım bu insanlığın ortak miraslarına diye. Ayasofya'yı gayet gezmiş birisi olarak ekonomik olarak verilebilecek en kötü kararlardan birisiydi diyebilirim cami olması. Cami yapmamızda sakınca görmüyordum ama yapılabilecek en kötü zamanlardan birinde yaptık. Corona Virüs krizi de zaten apaçık bir global ekonomik krizin habercisiydi. Ayasofyanın en son giriş parası herhalde 100 lira idi kişi başı -18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsizdi-. Günde binlerce insan ziyaret ediyordu ve sadece ayasofyanın yıllık geliri bile yıllık milyonlarca dolar'ı buluyordu. Şimdi bu gelir kaynağı gitti. Bunun parasını nereden çıkaracaklar? Tabiki de zaten vergiler tarafından ezilen halktan.

Daha uzun uzun yazmak isterdim ama kollarım yoruldu. Hepinize iyi forumlar dilerim​

Rumexus

Kıdemli Üye
26 Ocak 2016
2,157
323
Şu dönemde ihtiyaç yoksa teknolojik eşyaya para harcamak israf olur. Tabi ileride fiyatları daha da artabilir.
Erken seçime gidilirse dolar ve altın daha da yükselebilir. Acil ihtiyaci olmayan için güzel bir yatırım fırsatı olacaktır.

Aynen öyle ben orda hata yaptım keyfime düşkünlük yapmasaydım altına yatırıp baya kâr elde edicektim. Dediğiniz gibi böyle bir dönemde gereksiz ısraf oldu.

Yatırım yapın gençler akıllı cihazlar kaçmıyor :)

'Leo

Uzman üye
17 May 2018
1,357
4
Diyanete ayrılan payı olabildiğince kısıp eğitim sağlık alanındaki kurumlara verilmesi lazım. Ayrıca arapça dersi kaldırılmalı onun yerine ileriki hayatta kolaylık sağlayabilecek dillerin seçmeli bir şekilde müfredata sokulması gerekiyor.

Bu yorumum siyasete girebilir ama bu yönetim anlıyışı değişmezse irandan farkımızı kalmayacak.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'McKnighT

Kıdemli Üye
17 Ağu 2015
2,680
6
Diyanete ayrılan payı olabildiğince kısıp eğitim sağlık alanındaki kurumlara verilmesi lazım. Ayrıca arapça dersi kaldırılmalı onun yerine ileriki hayatta kolaylık sağlayabilecek dillerin seçmeli bir şekilde müfredata sokulması gerekiyor.

Arapça dersleri ve İmam Hatip okullarının azaltılması kanaatindeyim ülkeye Bilim insanı gerekli daha fazla imam lazım değil bizi dualar değil bilim kurtarır.

Selamlar,

İlk olarak Türkiye'nin durumu vahim. Aslında bir tek Türkiyenin değil, tüm dünyanın durumu vahim ama biz azıcık daha vahim durumdayız. Öncelikle savaşi mülteciler ve iç düzenden bahsedeyim. Ortadoğu ve Afrika'daki olaylar yüzünden milyonlarca mülteci tüm dünyaya yayılıyor. Türkiye'deki suriyeliler nasılsa tüm dünyadaki mültecilerin çoğu öyle. Avrupa'daki durumu biliyorum o yüzden buraya değineceğim önce; arap, faslı, ortadoğulu ve hatta türk ve kürtler bile bol vol olay çıkarıyor, hırsızlık yapıyor, tecavüz ve taciz ediyorlar yerli halkı. Kesinlikle hepsi kötü demiyorum. Ama çoğu ne yazık ki böyle. Avrupa yüksek mülteci oranı yüzünden asimile oluyor ve artan nüfus ile ekonomisi ve iç düzeni kötüleşiyor.

Tabi bu durum Türkiye'de de böyle. Çok hızlı artan bir nüfusumuz var ve üretim yapılmıyor. Yolsuzluk var ve adalet yok. En fazla beyin göçü veren ülkelerden birisiyiz. Dış borcumuz çok ve döviz arttıkça borcumuz da lira cinsinden artıyor. Sokak başı üniversite ve mezunlar iş bulamıyor. Genel olarak cidden kötüleşen bir durumdayız. Tabiki bu durumu tersine çevirebiliriz ama biraz zor. IQ ortalamamız diğer ülkelere göre düşük. Çoğu kişi tembel ve işini severek yapmıyor bu da daha da kötü yapıyor durumu. Eğitim kalitemiz düşük, alım gücümüz düşük, yerli üretime destek diyoruz ama vergiler o kadar yüksek ki; şartlar o kadar elverişsiz ki insanın yapası gelmiyor. Kendi alanım Yazılım ve Oyun olduğu için durumu biliyorum Türkiye'deki. Ülke normal, içsavaştaki bir ortadoğu ülkesi olma yolunda ilerliyor bana sorarsan. Çok zekice ve fedakarca hamleler ile kurtulmak mümkün bu durumdan, amma ve lakin o da uzun bir süre ister.

Ülkemizin bir çok tarihi ve doğal güzelliği var. Turizm konusunda iyi para kazanıyor-duk. UNESCO bir sürü para ödüyordu biz sahip çıkalım bu insanlığın ortak miraslarına diye. Ayasofya'yı gayet gezmiş birisi olarak ekonomik olarak verilebilecek en kötü kararlardan birisiydi diyebilirim cami olması. Cami yapmamızda sakınca görmüyordum ama yapılabilecek en kötü zamanlardan birinde yaptık. Corona Virüs krizi de zaten apaçık bir global ekonomik krizin habercisiydi. Ayasofyanın en son giriş parası herhalde 100 lira idi kişi başı -18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsizdi-. Günde binlerce insan ziyaret ediyordu ve sadece ayasofyanın yıllık geliri bile yıllık milyonlarca dolar'ı buluyordu. Şimdi bu gelir kaynağı gitti. Bunun parasını nereden çıkaracaklar? Tabiki de zaten vergiler tarafından ezilen halktan.

Daha uzun uzun yazmak isterdim ama kollarım yoruldu. Hepinize iyi forumlar dilerim​

Maalesef hocam halk uyuyor beyinleri uyuşmuş artık herkes de hala solcu,sağcı,Atatürkçü,Abdulhamitci,Kısa giyiyor,Türban takıyor görüşleri oldukça durumumuz vahim.

Pazar günü altın alsaydim şuan 2bin kar yapmıştım. Çok pişmanım.

5 bin euro'ya yatıracaktım 1 ay önce vazgeçtim arkadaşımın arkadaşı kuyumcu gram altın yılbaşından sonra 500'ü geçecek diyorlar tekrar yatırmak istiyorsanız düşünün derim hocam

'McKnighT

Kıdemli Üye
17 Ağu 2015
2,680
6
Bu hazırlıklar bir şeyin ayak sesleri: erken seçim.

"Dünyanın gelişmiş ülkelerinde erken seçim diye bir mantık, bir anlayış yoktur. Bu geri kalmışlığın alametidir. Recep Tayyip Erdoğan"

Ne zaman erken seçim olsa veya konusu açılsa bu söz aklıma gelir.

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
88
22
"Dünyanın gelişmiş ülkelerinde erken seçim diye bir mantık, bir anlayış yoktur. Bu geri kalmışlığın alametidir. Recep Tayyip Erdoğan"

Ne zaman erken seçim olsa veya konusu açılsa bu söz aklıma gelir.

Bu söze bakarsak bizde erken seçim olması manidardır :)

'McKnighT

Kıdemli Üye
17 Ağu 2015
2,680
6
10 günlük fark olarak güncelliyorum

Euro Anlık 8,15 - 8,66 (0,51)
Dolar Anlık 6,96 - 7,31 (0,35)
Gram Altın 435 - 482 (47)
Çeyrek Altın 725- 848 (123)

(Yatırım düşünen arkadaşlar dikkatli yatırım yapsın. Ülke batağa sürükleniyor ne olacağı hiç belli olmaz)

SP

Kıdemli Üye
29 Eki 2018
2,702
568
euro ya gecelim tl çöp artık sanirim devlet zevk aliyor halki boyle gorunce

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.