Güven Sağlamak

DARHALL

Üye
22 Ağu 2008
165
0
29
Ankara
Kötü niyetli kişiler teknik bilgilerini kullanarak internette izlerini bulunamayacak hale getirmişler ve herhangi bir kredi kartı ve sahibinin kişisel bilgileri ile bütün hesabı boşaltabilecek düzeneği hazırlamışlardır. Buraya kadar insan faktörünün bir önemi yok. Ancak bir kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçirmek ve bunu, o kişinin kafasına sert bir cisimle vurup bayıltmadan yapabilmek için ne gereklidir? Güven saglamak gereklidir, Bir Kurban. Burada kurbanımıza “Ayşegül” diyeceğiz. Ayşegül Bakırköy’de bir video kiralama dükkanları zincirinde kasiyerdir. Zincirimizin de adı “X” olsun.
_Alo X video ben Ayşegül, nasıl yardımcı olabilirim?
_Ayşegül merhaba, ben Ertan. Levent şubesinin müdürü, sana ufak birşey soracaktım.
_Tamam
_İyi bir müşterimiz Rocky 5’i kiralamak istiyor. Şu an elimizde hiç yok, sizde var mı bir kontrol eder misin? Bakırköy yolunun üstüymüşde, varsa size uğramasını sağlayacağım.
_Peki bakıyorum... Evet varmış. Uğrayabilir.
_Teşekkürler Ayşegül, sağol yardımın için.
_Rica ederim.
Bu Ayşegül için gayet yerinde bir konuşma olmuştu. Şüphelenecek kendini ve ya başka birilerini zor durumda bırakabilecek hiçbirşey konuşulmamıştı. Ayşegül bu konuşmayı çoktan hafızasının arkalarına yolladı. 3 Gün sonra.

_Video X nasıl yardımcı olabilirim?
_Ayşegül merhaba nasılsın? Ben Ertan, Levent’den.
_Merhaba Ertan Bey, siz nasılsınız?
_Teşekkürler, geçen gün müşterimiz size uğrayamadı galiba. Neyse bak ne soracaktım, şu an bilgisayarlarımızda belgesel DVD’lerinin fiyatları gözükmüyor. Ordan bakabilir misin? Bizde ona göre fiyatlandıralım burada.
_Hiç sorun değil, hemen bakıyorum.
_Çok sağol
_Günlük kirası 2.5 YTL
_Oldu teşekkürler.
_Rica ederim.

Ayşegül gene hiçbirşeyden şüphelenmeden konuşmayı bitirmişti. Ertan 2-3 günde bir Ayşegül’ü aramaya devam etti. Her seferinde ilk aramalarındaki gibi şüphe edilmeyecek şeyler soruyordu. Hatta Ayşegül ile Ertan neredeyse arkadaş olmuşlardı. Artık Ertan kendini tanıtmıyordu, Ayşegül sesinden arayanın Ertan olduğunu anlıyordu. Ve ilk aramasından üç hafta sonra Ertan son bir kez daha aradı, sesi biraz telaşlıydı.
_Ayşegül merhaba.
_Merhaba Ertan Bey, nasılsınız?
_Sağol, başımızda bir dert var.,
_Nedir?
_Bak bütün bilgisayarlarımız şu an çöktü, hiçbir bilgiye erişemiyoruz. Telefonla aldığımız bir sürü sipariş var ancak bilgisayar çalışmadığı için hesaplara giremiyoruz. Müşteriler saatlerdir siparişleri bekliyorlar. Şimdi sana bir kaç müşterinin isim ve adreslerini vereceğim, sen de bilgisayardan kontrol edip bana kredi kartı bilgilerini söyler misin? Elle giricem hesaplarına. Çok beklettik.
_Tabi sorun değil.
.................................................. ......
Ayşegül’ün akşama doğru, “acaba telefonla kredi kartı bilgilerinin başka bir şubeye aktarılması kurallara uygun muydu” diye düşünmesi ama hem bu bilgileri isteyenin bir müdür olması hem de o an yapacak daha önemli işlerinin olması sonucu değiştirmedi. Aynı saatlerde bazı müşterilerin banka hesapları çokdan boşaltılmıştı.
Bu örnekte de gördüğümüz gibi, bize ya da çevremize ciddi maddi zarar verebilecek ataklar genellikle bilgisayarlarımızdaki zaafları değil, sizin zaaflarınızı kullanırlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.