Güvenlik Sistemleri Teknisyeni Ne Yapar? Teknisyen ve Tekniker Farkı Nedir?

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,389
930
eFwAM4WXhu.png

YDo9kQAd.gif

Merhabalar Değerli Türk Hack Team Üyeleri bu gün sizlerle birlikte güvenlik sistemleri teknisyeni iş yapar nasıl gelişir ve genelde çokça karıştırılan Teknisyen ve Tekniker Farkını anlatacağım iyi okumalar

2bWoAXtnij.gif

6KFMLkhAHyP.jpeg

Güvenlik Sistemleri Teknisyeni nedir?

Güvenlik sistemleri teknisyeni genel olarak sistemin kurulumu ve son kullanıcıya uygun bir şekilde hazırlayıp sistemi anahtar teslim şekilde hazırlayıp vermesi ile bilinir bu sistemler geçiş kontrol , bariyer , hırsızlık alarmı , ürün alarmı , kamera sistemleri gibi bir çok dala ayrılabilir bu tip kişiler sistemler hakkında genel teknik bilgiye sahip olması gerekir ki bu sayede bakım , onarım ve kurulumu rahatça yapabilsin

2bWoAXtnij.gif

Görevleri Nelerdir?

bu kişilerin görevlerini sıralayacak olursak karşımıza çıkacak tablo şu şekilde olur.

1- Sistemin kurulmasını ve sürekliliğini sağlamak
2- Sistemin herhangi bir arıza durumunda onarımını sağlamak
3- Sistemlerin periyodik bakımlarını yapacak kadar teknik bilgiye sahip olmak
4- Sistemlerin herhangi bir dış müdahaleye maruz kalmasını önlemek eğer kalırsa bilgi almak
5- Sistemin kullanıcıya özel olarak belirlenmesi ve isteklerinin tamamen karşılanması
6- Sistemin ağ bağlantısının kesilmesinin önüne geçilmesi
7- Sistemin herhangi bir dış müdahale aldığında bu kişilerin tespit edilmesi

kısaca ve kendi iş hayatımdan aldığım ve sizlere aktarabileceğim sıralama bu şekilde daha çok madde olmasına rağmen bu başlıca maddeler sizlerin bu kişiler hakkında belirli bir fikir oluşmasını sağlayacaktır.

2bWoAXtnij.gif

wcj_omQyDuzp.jpg

2bWoAXtnij.gif

Teknisyen ve Tekniker Farkı Nedir?

genel olarak karıştırılan bu iki unvanı şu şekilde anlatayım sizlere

Teknisyen = lise veya dengi eğitim kurulumlarından mezun olan kişilere verilir (Benim içerisinde bulunduğum unvandır.)
Tekniker = meslek yüksek okulu okuyan kişilere verilen unvandır

teknikerler genel olarak teknisyenin müdürü konumundadır iş kolları farklılık göstermesine karşın değişen bir durum olmasına rağmen bu durum asla teknisyenin müdür olacağını göstermez teknikerler teknisyenlere eğitim verebilen kişilerdir ve orta derece memur olarak kabul edilebilirler.
buna rağmen lise mezunu teknisyenlerin bilgi birikimi ve tecrübesinin yeni başlayan teknikerden fazla olduğunu belirtmek isterim en azından uygulamalı olarak.

kendimde bir teknisyen olarak söylemek gerekirse bu teknikerlerin işlerinden dolayı bir çok teknisyen işi bırakıyor :d çünkü 2 taraf var biri diğerinden teorik olarak daha tecrübeli ama tecrübesiz taraf teknisyenden olmayacak veya işleri çok zorlaştıracak işler istiyor bunun sonucunda anlaşmazlık çıkabiliyor

her müdür tekniker olabilir ama her tekniker Teknisyen olamaz.

eBOm0tN.gif

2bWoAXtnij.gif

Teknisyen veya Tekniker Nasıl Olabiliriz?

jqoglkC9Q6d.jpg

Bu bölümler yukarıda bahsettiğim gibi teknisyen lise mezunu tekniker 2 yıllık mezunlardan oluşur bu durumlar aslında tam olarak üniversiteye bağlı veya liseye bağlı olduğunu söylemek gereksiz olur çünkü teknikerden daha bilgili ve tecrübeli kaç tane okumamış esnaf girişli tekniker gördüm inanamazsınız tek eksisi diploması olmaması zaten çoğu şirket en azından benim bölgemde diploma değilde tecrübeye bakıyor şimdilerde

kendimden örnek vermek gerekirse ben aslında liseden bilgisayarlı muhasebe mezunuyum daha sonra esnaf girişli olarak bilgisayar teknisyenliği ve güvenlik sistemlerine yöneldim bu girişlerden sonra sertifikalarımı aldım şimdi bu durumlarda benim yeni teknikerden daha fazla uygulamalı bilgim vardır ama bunu diğer insanlara kabul ettirmek zordur...

2bWoAXtnij.gif

evet konumuz buraya kadardır eğer beğendiyseniz ve işinize yaradıysa ne mutlu banadır

İyi Forumlar.

EUHC7pv.gif

eFwAM4WXhu.png

Arslan'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,272
3,461
Teknisyen ve tekniker arasinda diplomadan baska bir fark göremiyorum, tabi bir belge cok daha farkli konumlara tasiyabiliyor :)

'Ra

21 Kas 2015
2,389
930
Teknisyen ve tekniker arasinda diplomadan baska bir fark göremiyorum, tabi bir belge cok daha farkli konumlara tasiyabiliyor :)
Evet haklısınız hocam sadece okul yıl sayısı farklı ama diploma ile teknikerler teknisyenlerin genelde müdürü oluyor teknisyende olmadığı için müdür olamıyoruz değerli yorumlarınız için teşekkür ederim ❤️

'Ra

21 Kas 2015
2,389
930

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,308
4,727
bence teknisyen daha tecrübelidir:d <3
Bence de öyle, ancak her teknisyen her teknikerden iyidir diye bir şey yok tabi. Ben tekniker olarak çalışıyordum.
Çalıştığım dönemde hem teknisyen hem tekniker arkadaşlar vardı. Tekniker arkadaşlar çok yetersizdi.
Daha basit bilgisayar arızalarını bile çözmekten acizlerdi. Bu sebepten tüm teknik işleri ben yapıyordum, onlar izliyordu. :d anca basit kablo işlerine vs. bakıyorlardı.
Ama teknisyen arkadaş her türlü donanımsal* işini yapabiliyordu.
Tabi dediğim gibi bunu teknisyen, teknikerden iyi diye yorumlayamayız. Kişinin kendini geliştirmesine bağlı çünkü ben teknikerden diğer teknisyenlerden iyi iş yapıyordum.

'Ra

21 Kas 2015
2,389
930
Bence de öyle, ancak her teknisyen her teknikerden iyidir diye bir şey yok tabi. Ben tekniker olarak çalışıyordum.
Çalıştığım dönemde hem teknisyen hem tekniker arkadaşlar vardı. Tekniker arkadaşlar çok yetersizdi.
Daha basit bilgisayar arızalarını bile çözmekten acizlerdi. Bu sebepten tüm teknik işleri ben yapıyordum, onlar izliyordu. :d anca basit kablo işlerine vs. bakıyorlardı.
Ama teknisyen arkadaş her türlü donanımsal* işini yapabiliyordu.
Tabi dediğim gibi bunu teknisyen, teknikerden iyi diye yorumlayamayız. Kişinin kendini geliştirmesine bağlı çünkü ben teknikerden diğer teknisyenlerden iyi iş yapıyordum.
Doğru hocam her teknisyen teknikerden veya her tekniker teknisyenden daha iyi değil ama bence çalışma hayatı konusunda teknisyen 2 yıl gibi bir + süre kazandığı için uygulama bilgisi teknikerden daha iyidir

Her tekniker müdür olabilir ama her tekniker teknisyen olamaz 🤣

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,552
839
Semerkant
"Bill Cipher" 'ın konuyla alakasını pek anlayamadım lakin elinize sağlık.

Sertifika veren yerler illa devlet kurumu mu olmak zorunda?

'Ra

21 Kas 2015
2,389
930
"Bill Cipher" 'ın konuyla alakasını pek anlayamadım lakin elinize sağlık.

Sertifika veren yerler illa devlet kurumu mu olmak zorunda?
Sağolun hocam hayır devlet kurumu dışında benim aldığım Sırbistan üniversitesinden güvenlik sistemleri elektrik elektronik sertifikalarıda vardır genel olarak uzmanlık belgesi isteyen bir alandır

Bill cipher güzel gifleri var o yüzden hocam <3

Kruvazör

Yazılım Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,722
2,540
Wrong Side Of Heaven
eFwAM4WXhu.png

YDo9kQAd.gif

Merhabalar Değerli Türk Hack Team Üyeleri bu gün sizlerle birlikte güvenlik sistemleri teknisyeni iş yapar nasıl gelişir ve genelde çokça karıştırılan Teknisyen ve Tekniker Farkını anlatacağım iyi okumalar

2bWoAXtnij.gif

6KFMLkhAHyP.jpeg

Güvenlik Sistemleri Teknisyeni nedir?

Güvenlik sistemleri teknisyeni genel olarak sistemin kurulumu ve son kullanıcıya uygun bir şekilde hazırlayıp sistemi anahtar teslim şekilde hazırlayıp vermesi ile bilinir bu sistemler geçiş kontrol , bariyer , hırsızlık alarmı , ürün alarmı , kamera sistemleri gibi bir çok dala ayrılabilir bu tip kişiler sistemler hakkında genel teknik bilgiye sahip olması gerekir ki bu sayede bakım , onarım ve kurulumu rahatça yapabilsin

2bWoAXtnij.gif

Görevleri Nelerdir?

bu kişilerin görevlerini sıralayacak olursak karşımıza çıkacak tablo şu şekilde olur.

1- Sistemin kurulmasını ve sürekliliğini sağlamak
2- Sistemin herhangi bir arıza durumunda onarımını sağlamak
3- Sistemlerin periyodik bakımlarını yapacak kadar teknik bilgiye sahip olmak
4- Sistemlerin herhangi bir dış müdahaleye maruz kalmasını önlemek eğer kalırsa bilgi almak
5- Sistemin kullanıcıya özel olarak belirlenmesi ve isteklerinin tamamen karşılanması
6- Sistemin ağ bağlantısının kesilmesinin önüne geçilmesi
7- Sistemin herhangi bir dış müdahale aldığında bu kişilerin tespit edilmesi

kısaca ve kendi iş hayatımdan aldığım ve sizlere aktarabileceğim sıralama bu şekilde daha çok madde olmasına rağmen bu başlıca maddeler sizlerin bu kişiler hakkında belirli bir fikir oluşmasını sağlayacaktır.

2bWoAXtnij.gif

wcj_omQyDuzp.jpg

2bWoAXtnij.gif

Teknisyen ve Tekniker Farkı Nedir?

genel olarak karıştırılan bu iki unvanı şu şekilde anlatayım sizlere

Teknisyen = lise veya dengi eğitim kurulumlarından mezun olan kişilere verilir (Benim içerisinde bulunduğum unvandır.)
Tekniker = meslek yüksek okulu okuyan kişilere verilen unvandır

teknikerler genel olarak teknisyenin müdürü konumundadır iş kolları farklılık göstermesine karşın değişen bir durum olmasına rağmen bu durum asla teknisyenin müdür olacağını göstermez teknikerler teknisyenlere eğitim verebilen kişilerdir ve orta derece memur olarak kabul edilebilirler.
buna rağmen lise mezunu teknisyenlerin bilgi birikimi ve tecrübesinin yeni başlayan teknikerden fazla olduğunu belirtmek isterim en azından uygulamalı olarak.

kendimde bir teknisyen olarak söylemek gerekirse bu teknikerlerin işlerinden dolayı bir çok teknisyen işi bırakıyor :d çünkü 2 taraf var biri diğerinden teorik olarak daha tecrübeli ama tecrübesiz taraf teknisyenden olmayacak veya işleri çok zorlaştıracak işler istiyor bunun sonucunda anlaşmazlık çıkabiliyor

her müdür tekniker olabilir ama her tekniker Teknisyen olamaz.

eBOm0tN.gif

2bWoAXtnij.gif

Teknisyen veya Tekniker Nasıl Olabiliriz?

jqoglkC9Q6d.jpg

Bu bölümler yukarıda bahsettiğim gibi teknisyen lise mezunu tekniker 2 yıllık mezunlardan oluşur bu durumlar aslında tam olarak üniversiteye bağlı veya liseye bağlı olduğunu söylemek gereksiz olur çünkü teknikerden daha bilgili ve tecrübeli kaç tane okumamış esnaf girişli tekniker gördüm inanamazsınız tek eksisi diploması olmaması zaten çoğu şirket en azından benim bölgemde diploma değilde tecrübeye bakıyor şimdilerde

kendimden örnek vermek gerekirse ben aslında liseden bilgisayarlı muhasebe mezunuyum daha sonra esnaf girişli olarak bilgisayar teknisyenliği ve güvenlik sistemlerine yöneldim bu girişlerden sonra sertifikalarımı aldım şimdi bu durumlarda benim yeni teknikerden daha fazla uygulamalı bilgim vardır ama bunu diğer insanlara kabul ettirmek zordur...

2bWoAXtnij.gif

evet konumuz buraya kadardır eğer beğendiyseniz ve işinize yaradıysa ne mutlu banadır

İyi Forumlar.

EUHC7pv.gif

eFwAM4WXhu.png

Eline sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.