Yazılım | Programlama hacker olmak için Programlama dillerini bilmem yeterli mi

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144
arkadaşlar merhaba ben kenzai hocamız beyaz şapkalılık ile ilgili bir konu açmış ve Programlama: C ++, Python / Ruby ve PHP öğrenmeye odaklanın. demiş gerçekten kafam çok karıştı bana herkes başka birşey diyor hacker beyaz şapkalı hacker olmak için bu programlama dillerini bilmem yeterlimi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Profesör

Kadim Üye
10 Nis 2020
5,088
225
1,608
-Türkistan-
Cevap: programlama dili hakkında kafam karıştı

arkadaşlar merhaba ben kenzai hocamız beyaz şapkalılık ile ilgili bir konu açmış ve Programlama: C ++, Python / Ruby ve PHP öğrenmeye odaklanın. demiş gerçekten kafam çok karıştı bana herkes başka birşey diyor hacker beyaz şapkalı hacker olmak için bu programlama dillerini bilmem yeterlimi

Evet uzmanlasirsan yeterli

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144

peki şimdi neler yapmam lazım her türlü dili öğrenemem

whatamnotsaying

Katılımcı Üye
29 Mar 2020
408
5

bunlar her türlü hackerlık şeylerin de de işe yararmı site hackleme yani her türlü şey

Bak o dilleri vermesinin sebebi öğrendikçe kafana işin mantığı yerleşicek olmasındandır. Asp bilmeden asp'de doğru düzgün açık bulamassın. Ama bu dilleri öğrenirsen meseleyi kavramış olucağından napmak gerektiğini zaten biliyor olucaksın. Karşına Asp site çıksa bile.

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144

Bak o dilleri vermesinin sebebi öğrendikçe kafana işin mantığı yerleşicek olmasındandır. Asp bilmeden asp'de doğru düzgün açık bulamassın. Ama bu dilleri öğrenirsen meseleyi kavramış olucağından napmak gerektiğini zaten biliyor olucaksın. Karşına Asp site çıksa bile.

teşekkür ederim peki birden fazla programlama dilinde uzman olabilirmiyim

whatamnotsaying

Katılımcı Üye
29 Mar 2020
408
5

teşekkür ederim peki birden fazla programlama dilinde uzman olabilirmiyim

zztri abinin bir postunu buldum senin için bak: https://www.turkhackteam.org/9130230-post4.html

Sana C++ ile başla ya da başlama demiyorum sadece bir dilde düzgün bir şekilde uzmanlaşmadan diğerine geçme diyorum ve keyfi geçme ihtiyaç duyarsan geç. Diller keyfi olarak çıkmadı farklı avantajları ve dezavantajları var.

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144

Baphomet

Katılımcı Üye
23 Nis 2020
297
1

Hepsinde uzmanlaşmaya çalışmak senelerini alacaktır hepsini birbirini tamamlayacak şekilde öğrensen yeterli

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; program yazabilmek tabii ki büyük bir artıdır. Ben eksiğini görmüyorum, programlamada da 20. seneme girmek üzereyim. Ama siber güvenlik işi ile uğraşırken hemen hemen asla kod yazmam. Port mu tarayacağım? Hazırı var. Honeycomb mu kuracağım? Hazırı var, manyak mıyım da kendim yazayım? Bir sistemde şüpheli dosya olup olmadığına mı bakacağım? O işin programlama ile zerre alakası yoktur zaten. Yazılım sistemlerini incelerken bol bol kod okuman gerekebilir ama tek gerektiği zaman da bu olur zaten.

Siyah şapkalının daha çok ihtiyacı oluyor tabii ki; kendi trojanını yazman gerekir, sistemin protokolünü incelersin, o protokole göre özel saldırı yazman gerekir, herkesin kullandığını kullanmak burada mümkün olmaz. Çünkü herkesin kullandığı biliniyordur, zaten onu bertaraf edecek program da karşı tarafın elindedir.

C++, Python, Ruby, php... E bir de node.js ekleyelim. Bir de javascript olmazsa olmaz... Salla gitsin sen bunları.. Sen yüksek düzey dillerden birini, benim tavsiyem işletim sistemin windows ise C#, *nix ise python, adam gibi öğren. Yeter. Ama adam gibiden kastım; "internette gördüğüm kodu copy paste ettim çalıştı, biliyorum artık" değil. "Bu dilde canım ne isterse yaparım artık" diyebilmek bir dili adam gibi öğrenmektir. Bir kaç hafta veya ayda olmaz.

Ama o seviyede öğrenmesen bile olur. Heçkırlık için gereken üç şey vardır; sabır, merak, araştırmacılık. Bilmediğin her şey hakkında soru sor. Mesela bu browser'a "www.google.com" deyince önümüze bir web sitesi çıkıyor. Nasıl? Biliyor musun? Bilmiyorsan "browserlar nasıl çalışır?" sorusunu soracaksın. Üşenmeden sayfalarca gereksiz bilgi içinden istediğini süzeceksin. Sonra da yarıda bırakmayacaksın. Bu üç prensiple bu sorunun cevabını bulman bir kaç hafta alacaktır. Çünkü oradan web sunucularına geçeceksin, temel olarak html css javascript nedir üstünden geçeceksin, serverside teknolojilere göz atacaksın, network mimarisinde en azından layer 7 hakkında bilgin olacak.

Bilinen bir çok ünlü heçkır, neredeyse hiç kod yazmamışlardır. Yeniyetmelerle pek işim yok, ben öbür tarafa geçtim, artık black hat değilim. Ama mesela eskiden IRC'de konuşurduk böyle şeyleri. O zamanlar ben yeniyetme, çocuk yaşta bir programcıydım. Efnet sunucusunda #layerseven diye bir kanal vardı. Orada gerçekten yetenekli heçkırlar bize güvenlik açıklarını anlatırlar, bu açığı nasıl kullanabileceğimizi belirtir, ama sonra kodu da paylaşıverirlerdi. Sonra sanırım 2000'lerin başlarıydı, kanalın lideri 'vent' FBI tarafından yakalandı, zaten ben de üniversiteyi kazanmıştım, üniversite esnasında da legal programcılık çok daha işime geldi. Ama 2000'lerin başlarındaki bir çok heçkır, kendi kodlarını yazmadılar. Açığı tanımlayıp, #layerseven tarafından zaten dağıtılan hazır kodları kullanıverdiler.

Hiç birimiz Kevin Mitnick'ten daha iyi bir heçkır olduğumuzu söyleyemeyiz; eski black hat zamanı için de, white hat zamanı için de... Ne yapar Kevin Mitnick? Sosyal mühendislik. Yazdığı özel bir kod neredeyse yoktur. Sistemi analiz edecek kadar bilgilidir zaten, zayıf halkayı bulur, ona erişimi sosyal mühendislikle sağlar ve hedefi kırar. Kendi biyografisinde açık açık söylüyor asla bir hack aracı kodlamadığını. Hala da kodlamıyor. Ona heçkır demeyelim mi yani?

İstersen bir dil öğren, istersen öğrenme. Heçkır olmak için ihtiyacın olan bilgisayar dili değil; sabır, merak ve araştırmacılık.

Ceys

Yaşayan Forum Efsanesi
2 Nis 2016
7,658
9
4,965
Orhun Nehri

kısaca açıklanacak olursa; hangi dili öğrendiğin mesele değil. herhangi birisini iyi düzeyde bilirsen diğer dilleri rahatlıkla öğrenebilirsin. hackerlik konusuna gelecek olursak bazı güvenlik testlerinde yazılımların veya yazılımla oluşturulmuş sistemlerin güvenliğini almak gerekiyor. burada dil devreye giriyor. haliyle bilmediğin bir dil ile yazılmış sistemde ne zaafiyet arayabilirsin ne de güvenlik önlemi alabilirsin. sonuç olarak temel algoritma mantığını kavrarsan diğer programlama dillerini çok kolay öğrenirsin.

'Kyexun

Katılımcı Üye
16 Haz 2020
771
2
144
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; program yazabilmek tabii ki büyük bir artıdır. Ben eksiğini görmüyorum, programlamada da 20. seneme girmek üzereyim. Ama siber güvenlik işi ile uğraşırken hemen hemen asla kod yazmam. Port mu tarayacağım? Hazırı var. Honeycomb mu kuracağım? Hazırı var, manyak mıyım da kendim yazayım? Bir sistemde şüpheli dosya olup olmadığına mı bakacağım? O işin programlama ile zerre alakası yoktur zaten. Yazılım sistemlerini incelerken bol bol kod okuman gerekebilir ama tek gerektiği zaman da bu olur zaten.

Siyah şapkalının daha çok ihtiyacı oluyor tabii ki; kendi trojanını yazman gerekir, sistemin protokolünü incelersin, o protokole göre özel saldırı yazman gerekir, herkesin kullandığını kullanmak burada mümkün olmaz. Çünkü herkesin kullandığı biliniyordur, zaten onu bertaraf edecek program da karşı tarafın elindedir.

C++, Python, Ruby, php... E bir de node.js ekleyelim. Bir de javascript olmazsa olmaz... Salla gitsin sen bunları.. Sen yüksek düzey dillerden birini, benim tavsiyem işletim sistemin windows ise C#, *nix ise python, adam gibi öğren. Yeter. Ama adam gibiden kastım; "internette gördüğüm kodu copy paste ettim çalıştı, biliyorum artık" değil. "Bu dilde canım ne isterse yaparım artık" diyebilmek bir dili adam gibi öğrenmektir. Bir kaç hafta veya ayda olmaz.

Ama o seviyede öğrenmesen bile olur. Heçkırlık için gereken üç şey vardır; sabır, merak, araştırmacılık. Bilmediğin her şey hakkında soru sor. Mesela bu browser'a "www.google.com" deyince önümüze bir web sitesi çıkıyor. Nasıl? Biliyor musun? Bilmiyorsan "browserlar nasıl çalışır?" sorusunu soracaksın. Üşenmeden sayfalarca gereksiz bilgi içinden istediğini süzeceksin. Sonra da yarıda bırakmayacaksın. Bu üç prensiple bu sorunun cevabını bulman bir kaç hafta alacaktır. Çünkü oradan web sunucularına geçeceksin, temel olarak html css javascript nedir üstünden geçeceksin, serverside teknolojilere göz atacaksın, network mimarisinde en azından layer 7 hakkında bilgin olacak.

Bilinen bir çok ünlü heçkır, neredeyse hiç kod yazmamışlardır. Yeniyetmelerle pek işim yok, ben öbür tarafa geçtim, artık black hat değilim. Ama mesela eskiden IRC'de konuşurduk böyle şeyleri. O zamanlar ben yeniyetme, çocuk yaşta bir programcıydım. Efnet sunucusunda #layerseven diye bir kanal vardı. Orada gerçekten yetenekli heçkırlar bize güvenlik açıklarını anlatırlar, bu açığı nasıl kullanabileceğimizi belirtir, ama sonra kodu da paylaşıverirlerdi. Sonra sanırım 2000'lerin başlarıydı, kanalın lideri 'vent' FBI tarafından yakalandı, zaten ben de üniversiteyi kazanmıştım, üniversite esnasında da legal programcılık çok daha işime geldi. Ama 2000'lerin başlarındaki bir çok heçkır, kendi kodlarını yazmadılar. Açığı tanımlayıp, #layerseven tarafından zaten dağıtılan hazır kodları kullanıverdiler.

Hiç birimiz Kevin Mitnick'ten daha iyi bir heçkır olduğumuzu söyleyemeyiz; eski black hat zamanı için de, white hat zamanı için de... Ne yapar Kevin Mitnick? Sosyal mühendislik. Yazdığı özel bir kod neredeyse yoktur. Sistemi analiz edecek kadar bilgilidir zaten, zayıf halkayı bulur, ona erişimi sosyal mühendislikle sağlar ve hedefi kırar. Kendi biyografisinde açık açık söylüyor asla bir hack aracı kodlamadığını. Hala da kodlamıyor. Ona heçkır demeyelim mi yani?

İstersen bir dil öğren, istersen öğrenme. Heçkır olmak için ihtiyacın olan bilgisayar dili değil; sabır, merak ve araştırmacılık.

zztri hocam yazdığın içi teşekkür ederim bende zaten 13 yaşındayım önümde daha çok yol var ama sen biir konunda c ++ demiştin ya oradan biraz kafam karıştı he ben hem windows hemde kali linux kullanıyorum

zztri hocam yazdığın içi teşekkür ederim bende zaten 13 yaşındayım önümde daha çok yol var ama sen biir konunda c ++ demiştin ya oradan biraz kafam karıştı he ben hem windows hemde kali linux kullanıyorum

zzrti hocam sizce python c ++ birde html yada php öğrensem iyimi yada bana şu 3ümü öğren diye önerin vvarmı

Moderatör tarafında düzenlendi:

hckrturk

Yeni üye
6 Tem 2020
1
0

Kolaydan başlamalısın python ile başla algoritma mantığını çözdükten sonra yolun açık istediğin dili öğrenirsin.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara

zzrti hocam sizce python c ++ birde html yada php öğrensem iyimi yada bana şu 3ümü öğren diye önerin vvarmı

O elemana C++ dedim, çünkü zaten başlamıştı. C++ zor görünür, bir şeyler yapmak birazcık vakit alır ama ömrün boyunca kullanacağın, evladiyelik dildir. İlla ki ondan başlamak zorunda değilsin. En azından C++ yerine C deneyebilirsin. Artık öyle mükemmel kütüphaneler var ki eskiden manuel yapman gereken her şeyi yine yüksek fonksiyonlu diller gibi 2 komutla yapıyorsun zaten.

Dil öğrenmeye kasmak zorunda değilsin. Yazılımcıların dil bilmeye ihtiyacı olur. Hiç bir yazılım dili bilmeden de bal gibi heçkır olursun.

MrDegas

Yeni üye
21 Haz 2020
11
0
Hacker olmak

php asp.net html java visual basic vb öğrenebilirsin
web site açık bulmayı öğren= https://www.turkhackteam.org/web-server-guvenligi/1024629-site-acik-bulma.html
sosyal mühendislik alanında kendini geliştir =https://www.turkhackteam.org/sosyal-muhendislik/994462-sosyal-muhendislik-nedir-nasil-yapilir-genis-dokuman.html
virüs programları öğren rat keylogger bunları öğren
dork nedir nasıl yapılır öğren
java c++ gibi dilleri öğrenebilrsin
bide şuna göz at derim =https://www.turkhackteam.org/web-server-guvenligi/806108-hacker-olmak-icin.html

sadece dil öğrenmek yetmez ona göre :mahcup:

İYİ GÜNLER

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.