Yazılım | Programlama Hacking için Nereden Başlayıp, Kendimi Geliştirmeliyim?

Cyntrra

Yeni üye
8 Nis 2021
15
1
Evden
Bu tarz hack işlerine küçükken de az çok merakım vardı.O vakit biraz imkanım yoktu genel olarak da bilgisayardan pek fazla anlayan biri de değildim.Şuan içimde tekrardan bi merak , heyecan var fakat bu işlere daha önce hiç adım atmadığım için ne yapıcağımı nerden başlıyacağımı bilmiyorum.Bu konu hakkında forumda eğitim seti veya yardımcı olabilcek tim veya klupler var mı nasıl başlayabilirim :))

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sort

Deneyimli Moderatör
14 Eki 2019
978
88
Cevap: Nasıl Başlıyacağım Hakkında Bilgi :)

Merhaba Değerli Üye;

Öncelikle Temel Terimleri Öğrenmenizi Tavsiye Ederim. Bunlar;

Sql Nedir

Sql Açığı Nedir ve Nasıl Sömürülür

Xss,Csrf Gibi Açıklar Nedir ve Nasıl Sömürülür

Exploit Nedir

Tool Nedir

Port Nedir

Bu Tür Terimlerin Ne Olduğunu Bilmeniz Gerekir. Daha Sonra Linux Tabanlı İşletim Sistemlerini Öğrenmelisiniz. Örneğin Ubuntu veya Kali Linux.

Daha Sonra Profesyonel Olmak İçin Yazılım Dilini Bilmeniz Gerekir. Sizler Yazılım Dili Bilmeden,Başladığınız Zaman Başkalarının Ürettiği Tool(Programlar) Kullandınız.

Ancak Yazılım Dillerini Öğrenerek,Kendi Tool veya Exploitlerinizi Yazabilirsiniz.

Kaynak Olarakda Sizlere Udemyde Ücretsiz Eğitim Veren ve Youtubede de Eğitimleri Olan Pcdunyası Kanalını Tavsiye Edebilirim.

İyi Forumlar Dilerim

Cyntrra

Yeni üye
8 Nis 2021
15
1
Evden

Merhaba Değerli Üye;

Öncelikle Temel Terimleri Öğrenmenizi Tavsiye Ederim. Bunlar;

Sql Nedir

Sql Açığı Nedir ve Nasıl Sömürülür

Xss,Csrf Gibi Açıklar Nedir ve Nasıl Sömürülür

Exploit Nedir

Tool Nedir

Port Nedir

Bu Tür Terimlerin Ne Olduğunu Bilmeniz Gerekir. Daha Sonra Linux Tabanlı İşletim Sistemlerini Öğrenmelisiniz. Örneğin Ubuntu veya Kali Linux.

Daha Sonra Profesyonel Olmak İçin Yazılım Dilini Bilmeniz Gerekir. Sizler Yazılım Dili Bilmeden,Başladığınız Zaman Başkalarının Ürettiği Tool(Programlar) Kullandınız.

Ancak Yazılım Dillerini Öğrenerek,Kendi Tool veya Exploitlerinizi Yazabilirsiniz.

Kaynak Olarakda Sizlere Udemyde Ücretsiz Eğitim Veren ve Youtubede de Eğitimleri Olan Pcdunyası Kanalını Tavsiye Edebilirim.

İyi Forumlar Dilerim
cevabınız teşekkürler :))

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
907
ZYZZ

Hack işleri dediğin işlerde önce bir alt dal seçmelisin o alt dalı seç araştırmaya başla gerisi zaten gelir

Ugroon ++

Katılımcı Üye
13 Ara 2020
306
76
192.168.1.1
Merhaba,

Hevesin 1 aya kaçar ama ben kaçırmayayım (Aşamaları gördüysen zaten hevesin kaçmış demektir :) )

Öncelikle Linux'u tanı. Sonra popüler açıkları öğren (Forumda ve internette rahatlıkla bulabilirsin). Sonra saldırmayı öğren, sonra Bypass etmeyi öğren. C ++, Python, HTML, PHP gibi programlama dillerini öğren. Sonra burp suite i en en en iyi şekilde öğren. Sonra bunları uygulamalı olarak test et (Vulnweb gibi sistemlerde değil, Grab, Mail.ru gibi gerçek sistemlerde test et). Sonra bulunmuş 0day açıklarının mantığını anla. Sonra bellek taşma güvenlik açıklarını anla. Sonra 0day açıklarını bulmaya çalış. Sonra 0day açıkları için PoC yazmaya başla.
Bundan sonrası FBI'ın işi :)

Ne yazık ki yüzeysel olarak anlatmak zorunda kaldım.

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.
İyi Forumlar

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
907
ZYZZ

örnek verme imkanınız var mı acaba

Var tabi, bu arada diğer cevapları takma korkutur ve o konuları neye göre söylemişler belli değil.
Red, blue, Orange team... Gibi alt dallar var.
Red ve blue en klasik, Red ve blue da kendi içerisinde dallara ayrılıyor. Veri güvenliği, veri analizi, sızma testleri, yazılım açıkları vb.
Araştırman gereken önce siber güvenlikte Red ve blue team bunları araştır hangisinin sana hitap ettiğini anla daha sonra başla araştırmaya. Seçtiğin alanda uzmanlaşmaya bak, canın istediğinde farklı bir şeylere de yönel her konuda fikrin olsun ama bir konuda uzmanlığın olsun. Yaşın gençse şanslısın tüm alanları keşfedecek çok vaktin var demektir. En önemliside yazılım öğren, hangi dil dersen gelecekte karlı dillerden bir tanesi c#.net dilleri ama alanına göre dil seçmelisin. Web alanı için Web e hitap edecek diller, trojan, keylogger vb. İçin ona hitap edecek diller, network işletim sistemleri için onlara hitap edecek dillere bakmalısın.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
152
New World
Merhaba,

Öncelikle sorduğunuz soru çok geniş kapsamlı olduğundan size verilen cevaplarda geniş kapsamlı oluyor.

Böyle sormaktansa aslında hangi hacking uygulamalarını gerçekleştireceğinize yönelik soru sorarsanız alacağınız cevaplar da daha net gelecektir.

Örneğin Hacking uygulamasına komşunuzun Wi-Fi ağını hacklemekten başlayabilirsiniz.

Buna yönelik nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini araştırarak ilk hacker faaliyetinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Bilginize,

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.